Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cameron čelí rostoucímu tlaku na odchod Velké Británie z Evropské unie

Cameron čelí rostoucímu tlaku na odchod Velké Británie z Evropské unie

13.05.2013 13:48, aktualizováno: 13.5. 14:20
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Velká Británie by měla rozhodnout o odchodu země z Evropské unie místo vyčkávání na plán premiéra Davida Camerona, který se chce pokusit vztahy mezi Velkou Británii a EU, rozumějme váhu země v ní, napravit zevnitř a o možném odchodu z uskupení uspořádat referendum až v roce 2017. Premiérovi to vzkazuje více než dvacítka zákonodárců jeho vlastní konzervativní strany.

Nigel Lawson, ministr financí ve vládě nedávno zesnulé někdejší ministerské předsedkyně Margaret Thatcherové, či představitel ministerstva obrany Michael Portillo jsou mezi více než dvacítkou zákonodárců, kteří parlamentním návrhem podpořili odchod Velké Británie z Evropské unie. Známý a respektovaný politik, starosta Londýna Boris Johnson hovoří naopak o střele do vlastní paže britské demokracie. Michael Gove za školství a Philip Hammond za obranu uvádějí, že by okamžitě hlasovali pro odchod země z EU. „Mám-li volit mezi členstvím v EU tak, jak vypadá dnes a rozhodnutím nebýt její součástí, pak je mé rozhodnutí jasné,“ uvedl Hammond.

Cameron v lednu letošního roku prohlásil, že pokud bude v parlamentních volbách v roce 2015 znovu zvolen, pokusí se znovu a výhodněji dojednat podmínky britského členství v Evropské unii a rovněž vypíše referendum o setrvání Spojeného království v EU tak, aby proběhlo nejpozději v roce 2017. „Velmi, velmi šílený,“ odvětil na plán části zákonodárců prosadit vystoupení Velké Británie z EU. Sám chce v případě opětovného zvolení do čela země posilovat pozici Velké Británie v EU měnit podobu Evropské unie celkově zevnitř.

Lawson ale považuje Cameronova slova a pokusy o odnětí části pravomocí Bruselu zpět ve prospěch Velké Británie za pošetilé a s bezvýznamnými reálnými důsledky. „Opuštění jednotného trhu by pro Velkou Británii mělo jednoznačnou ekonomickou výhodu. Podle mého soudu by hospodářské zisky podstatně převážily náklady," napsal. Další zákonodárci premiéra vyzývají, aby návrh legislativy o referendu předložil již současnému složení britského parlamentu.

Lawsonova slova je třeba vnímat v rovině vnitropolitické. Lawson, který byl ministrem financí šest let od roku 1983, je pronesl několik dní poté, co Konzervativci v regionálních volbách utrpěli porážku proti antievropsky naladěné Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP).

O úderu premiérovi Cameronovi i Konzervativcům celkově hovoří zákonodárce a bývalý představitel britského ministerstva zahraničí Malcolm Rifkind. „Rozdělí vlastní stranu, shodí autoritu premiéra a nepřímo - ale za to úspěšně - pomohou k vítězství v dalších volbách Labouristům,“ uvedl. „Cameron nejen, že leží na pohovce a nic nedělá, ale on se za ní schovává, není schopen konfrontace s vlastními zákonodárci,“ uvedl pak lídr opozičních Labouristů Ed Millibald.

Cameron prohlásil, že jeho vláda, pokud bude znovu zvolena, prosadí reformy směrem k Evropské unii do roku 2017, tedy do zamýšleného referenda o setrvání či odchodu země v či z EU. “To je postoj všech konzervativních ministrů mé vlády,“ uvedl s tím, že referendum v roce 2017 přinese, teprve po snaze Velké Británie učinit maximum pro změnu EU a svého postavení v ní, občanům skutečně podloženou volbu. „Čím jsem si jist, je to, že musíme učinit maximum pro reformu EU k větší flexibilnosti, otevřenosti, konkurenceschopnosti, s jiným vztahem mezi Velkou Británii a Unií,“ uvedl Cameron.

Většina britských podniků podle nedávného průzkumu Britské obchodní komory (BCC) chce, aby Británie zůstala v Evropské unii. Přivítala by však návrat některých pravomocí do Londýna. Existují také obavy, že referendum by vytvořilo nejistotu, která by odradila zahraniční investory a rozladila spojence v EU, která je pro Británii největším obchodním partnerem.

(Zdroj: Bloomberg, AP, BBC)


Čtěte více:

Čínská lekce Evropě: Pro Hollandea červený koberec, Cameron má kvůli Dalajlámovi smůlu
26.04.2013 18:08
Francouzského prezidenta na včera započaté státní návštěvě v Pekingu č...
Británie by měla opustit EU, soudí ministr z vlády Thatcherové
07.05.2013 12:48
Británie by měla opustit Evropskou unii, protože plán britského premié...
Březen dalším silným měsícem pro britský průmysl
09.05.2013 12:02
Lepší obrázek vývoje britského průmyslu za únor nezkazila ani dnes zve...
Bank of England ponechala sazby i QE beze změny
09.05.2013 13:47
Britská centrální banka Bank of England dnes podle očekávání nechala s...

Váš názor
 • už aby to bylo
  14.05.2013 10:45

  Stará dobrá Anglie. Ještě jí budeme děkovat za záchranu tradičních hodnot před idiotskými zastánci tupého kolektivizmu, marxizmu a hitlerizmu...
  Jesse
 • češi nezoufejte
  13.05.2013 13:53

  i ve VB mají ve sněmovně idioty, schopné odhlasovat i popravu vlastní země z důvodu národního zájmu
  lime
  • Re: češi nezoufejte
   13.05.2013 15:30

   Pro Británii i pro Česko by určitě bylo přínosné odejít z EU. Země zůstane v EHS a současně se zbaví byrokratické a socialistické EU, která kormidluje stejně do pekel.
   rac
  • Re: češi nezoufejte
   13.05.2013 14:48

   Co je dobré ? Zůstat v EU nebo vystoupit ? Co je dobré bydlet v ČR nebo bydlet v Číně ? Co je vůbec dobré ?
   Jezdec.
   •  
    13.05.2013 14:54

    :-))) - mám to vyzkoušené - rozdíl vidím pouze v drobných detailech.
    AMN
  • Dodal bych Zofalí češi; Re: češi nezoufejte
   13.05.2013 14:15

   No, odchod Československa z RVHP byl přínosem a tato organizace měla s EU shodné cíle. ("dohnat a předehnat (nejen) ekonomicky USA - jak je uvedeno v "Lisabonské smlouvě", zásadním to dokumentu Evropského svazu (angl.zkr. EU).
   kapitán
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru