Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínská lekce Evropě: Pro Hollandea červený koberec, Cameron má kvůli Dalajlámovi smůlu

Čínská lekce Evropě: Pro Hollandea červený koberec, Cameron má kvůli Dalajlámovi smůlu

26.04.2013 18:08
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Francouzského prezidenta na včera započaté státní návštěvě v Pekingu čekaly nejvyšší pocty, včetně obligátního červeného koberce na přistávací dráze letiště. Úcta prokazovaná Francois Hollandeovi ostře kontrastuje s otevřenou averzí, kterou čínské vedení v posledním roce chová vůči britské vládě.

Prudké ochlazení čínsko-britských vztahů se datuje do loňského května, kdy se premiér David Cameron setkal s Dalajlámou, který je kvůli svému angažmá v tibetské otázce trnem v oku čínských komunistů. Podle diplomatů a pozorovatelů je Hollandeova návštěva z čínské strany organizována tak, aby byl vyvinut patřičný tlak na Londýn.

Od kontroverzní květnové schůzky je Británie v čínské diplomatické klatbě. Plánované návštěvy čínských představitelů byly zrušeny a jediným formálnějším kontaktem bylo setkání bývalého ministra zdravotnictví Simona Burnse s jedním z šesti čínských viceministrů zdravotnictví.

„Číňané zcela nepokrytě zkoušejí Evropany způsobem, který zatím v takové síle nikdy neuplatnili,“ komentuje situaci bývalý britský diplomat Kerry Brown, který nyní vede čínská studia na univerzitě v Sydney. Evropská unie se teď podle něj musí rozhodnout, jestli je v pořádku, že si na jednu z nejvýznamnějších členských zemí může někdo takto dovolovat, aniž by ostatní členové neukázali jakoukoli solidaritu.

Britští představitelé by kontakty na nejvyšší úrovni rádi obnovili, ale v blízké době žádnou pozvánku nečekají. Cameron oficiálně o setkání nežádal a na mikrofon všichni popírají, že by bylo něco v nepořádku. Pro premiéra, který hodně sází na propagaci britských podniků v zahraničí, by ale slabá čínská karta mohla znamenat prohru v ekonomické diplomacii.

Čínské ministerstvo zahraničí po Cameronově schůzce s duchovním vůdcem Tibetu vydalo odsuzující prohlášení, podle něhož se Britové vážně „vměšují do vnitřních záležitostí Číny“ a „zraňují její city.“ Mluvčí ministerstva ve středu roztržku připomněla s tím, že v otázce jádrových zájmů je čínský postoj naprosto neměnný. Poznamenala také, že čínsko-francouzské vztahy se vyvíjí „extrémně dobře“.

Kvůli Dalajlámovi se čínský hněv v minulosti obrátil na Paříž i na Berlín. Dosud však odveta Pekingu netrvala nikdy tak dlouho jako v Cameronově případě. „Dřív si Británie mohla dovolit dogmatismus ve věcech jako lidská práva či Dalajláma, ale teď je to pro Čínu jako plácnout mouchu, která ji otravuje. Vzhledem k zacházení, které se nyní Británii dostává, pochybuji, že se ještě někdy nějaká hlava evropského státu s Dalajlámou sejde,“ tvrdí ex-diplomat Brown.

Zahraniční obchod zatím chladné politické vztahy neohrožují. Loňský import britského zboží do Číny zaznamenal 15,5% nárůst, což je téměř dvakrát tolik, o kolik vzrostl import zboží z USA. Z celé EU pak export do Číny vzrostl jen o 0,4 %. Je to ale posun v ekonomické dimenzi, co činí nynější poměry tak odlišné od minulé praxe. Před deseti lety byla Británie čtvrtým největším obchodním partnerem Číny a velikostí ekonomiky ji převyšovala. Dnes je Čína větší téměř v jakékoli kategorii a v postoji vůči tématům, které považuje za stěžejní, podstatně přitvrdila.

Francie, již trápí deficit obchodní bilance a pokles významu mezi světovými exportéry, může na Hollandeově návštěvě jen vydělat, zejména v sektorech dopravy, jaderné energetiky a luxusu. První den návštěvy francouzský prezident zajistil zakázky pro jaderný průmysl a také objednávku 60 letadel Airbus.

Číňané mají v posledních letech velký zájem i o francouzské sýry, vína, oblečení a módní doplňky. Prodeje šampaňského rostou zhruba 33% ročním tempem. Dovoz sýrů z Francie za posledních pět let narostl o 340 %.

Výkony francouzských či britských firem však blednou v porovnání s nezastavitelnou německou exportní mašinerií. Zatímco obě prvně jmenované země v roce 2011 do Číny dohromady vyvezly zboží za téměř 30 mld. GBP, německý export ve stejném roce dosáhl 70 mld. GBP.

(Zdroje: FT, CNBC)


Váš názor
  • Číňanky
    29.04.2013 9:04

    http://www.youtube.com/watch?v=1eO62vVHjT0 Městečko (režie Jan Kraus)
    sgt.Mike
Aktuální komentáře
26.01.2025
8:35Víkendář: Čína dělá jiným zemím laskavost…
25.01.2025
15:01Invesco o evropských nemovitostech: Nový hodnotový cyklus nemovitostí
8:33Víkendář: Čínské obchodní přebytky nejsou známkou její síly, ale slabosti
24.01.2025
22:01Inaugurační týden přinesl akciím silný růst; závěr týdne byl ale slabší  
18:05Americké trhy po nástupu Trumpa, vše stojí a padá s Nvidií a náhlý nárůst na ČEZ
17:58Tak trochu skrytá japonská transformace (a čínský status quo)
16:30Americká společnost Meta letos investuje až 65 miliard USD do umělé inteligence
16:10S&P500 pokořil historická maxima  
14:19Letos už to na akciových trzích v Evropě lepší nebude, očekávají stratégové
12:40Perly týdne: Nulová inflace a konkurence daleko za Netflixem
11:20Trump couvá z čínských cel, evropská data potěšila a další krok BoJ ke standardní politice  
10:55Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0
10:33Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejnižší od loňského února
10:29Handelsblatt: Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu hospodářství
9:16Rozbřesk: Studená zima = jarní a letní doplňování plynových zásob bude dražší než obvykle
8:53Japonsko zvyšuje sazby, Trump slibuje nižší daně pro výrobce v USA a evropské futures jsou v zeleném  
8:32Trump v Davosu slíbil nižší daně pro ty, co budou vyrábět v USA, cla pro ostatní
8:26Japonsko zvýšilo základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2008
23.01.2025
22:03Čtvrtek na Wall Street v režii hodnotových akcií z Dow Jones  
18:48Dva pohledy na další vývoj na nejdůležitějším globálním finančním trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data