Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Černá ekonomika v Evropě se rozpíná. Na truc daním i regulaci

Černá ekonomika v Evropě se rozpíná. Na truc daním i regulaci

5.6.2013 17:33

Nové a nové daně, vyšší daně, rostoucí regulace trhu práce, nedůvěra ve vlády a odvod financí v jejich prospěch. Nová panevropská studie univerzit ukazuje, jak v Evropě narůstá černý trh do miliard eur. Živí prý pracovní sílu šesti Českých republik a na jihu představuje až třetinu ekonomik.

Na růst černého trhu v Evropě se podívala studie britského think tanku Institute of Economic Affairs (IEA) se zapojením řady evropských univerzit. Evropská stínová ekonomika podle studie zaměstnává zhruba 30 milionů lidí v rámci zemí Evropské unie a na jihu – tedy v Itálii, Španělsku či Řecku, generuje pětinu národního příjmu a mezi 20 až 30 procenty objemu HDP. U severských zemí to prý je 14 %, Velká Británie je studií „vykreslována“ s pouze 10 %.

Podle šéfů studie, kterými byli profesor ekonomie rakouské Keplerovy univerzity Friedrich Schneider a profesor Univerzity v Sheffieldu ve Velké Británii Colin Williams za rozpukem černého trhu stojí zejména růst daní a ztráta důvěry ve stát. „Vysoké úrovně vládních výdajů na straně jedné a zatěžování stále vyššími daněmi na straně druhé přiměly jak jednolivce tak firmy k ilegálnímu zaměstnávání. Rozvířily nebezpečnou spirálu,“ uvádějí Schneider a Williams. Dodávají, že s tím, jak roste zapojení do stínové ekonomiky, klesá výběr daní, což vede k dalšímu tlaku ze strany státu a dalšímu růstu černého trhu. Co s tím, je nasnadě. „Kombinace snížení daní, důsledného výběru daní, podpory podnikání a tím útlumu černého trhu,“ říkají autoři.

Stínová ekonomika dle nich začíná u drobností, jako jsou hlídání a výpomoc v rodinách či drobné služby, pokračuje údržbou a stavebními pracemi od drobnějších až po velké a nekonče rozsáhlými černými trhy alkoholu, cigaret či paliv, říká za IEA Philip Booth. „I ve Švýcarsku, na které je pohlíženo téměř jako na křišťálově čistou ekonomiku, je podíl té černé kolem 8 procent národního příjmu,“ uvedl. Samostatná dánská studie pak například uvedla, že zhruba polovina Dánů si na některé činnosti objednává neoficiální práci, opět zejména ve stavebnictví a také polovina ze zaměstnanců v zemi má se zaměstnáváním v šedé či černé ekonomice zkušenosti.

Autoři studie přiznávají, že je velmi složité dobrat se mozaiky dat, které obraz černého trhu složí, ten je tak nejspíše ještě (mnohem?) rozsáhlejší. 10 % britského HDP je zhruba 150 miliard liber a dle autorů studie dostatečně dobrým důvodem „něco dělat“. Zejména zjednodušit legální zaměstnání a snížit zdanění práce. „To jsou vedoucí motory černého pracovního trhu,“ opakuje Booth.

Varování v Evropské unii stále více narůstá například směrem ke Francii. Bez zajímavosti není nedávná statistika, podle které přes 8 tisíc francouzských domácností loni na daních kvůli výjimečné milionářské majetkové dani zaplatilo více než 100 % svých příjmů. Hollandeova vláda se přesto nevzdává myšlenky dalšího významného zdanění jejich příjmů.

Zůstaneme-li na domácím trhu, varovná čísla o rozsahu černé distribuce přinášejí o cigaretovém trhu Philip Morris ČR či u paliv Unipetrol. Finanční ředitelka Philip Morris ČR Stanislava Juríková v nedávném online rozhovoru na Patria.cz uvedla, že nezákonný obchod v rámci EU narostl u cigaret loni na více než 11 % celkového trhu. „To představuje pro členské státy daňové ztráty cca 12,5 miliardy eur. V ČR se objem nelegálního obchodu pohybuje pod touto hodnotou. To mimo jiné přičítáme postupnému a předvídatelnému zvyšování spotřebních daní a důsledné činnosti celní správy v posledních letech,“ uvedla Juríková. Pokud jde o charakter černého trhu, převažují podle ní značkové cigarety pašované ze států mimo EU. Za hlavní faktor růstu nelegálního obchodu označila právě tempo a míru růstu spotřebních daní.

O obrovském nárůstu šedé zóny v České republice v posledních devíti měsících v tomto týdnu promluvil také šéf Unipetrolu Świtajewski. "V této oblasti velmi úzce spolupracujeme s finanční správou a snažíme se společně bojovat proti daňovým podvodům," řekl. Ocenil, že poslanci v květnu schválili zákon, který zpřísňuje podmínky pro obchodování s pohonnými hmotami a zavádí pro obchodníky nové povinnosti, včetně složení kauce 20 mil. . Proti tomu ale logicky vystupují menší hráči na trhu. Świtajewski tvrdí, že opatření pomůže státu zlepšit výběr DPH i čeká kladný dopad na hospodaření Unipetrolu v řádu desítek až stovek milionů korun.

(Zdroj: Institute of Economic Affairs, CNBC, Philip Morris ČR, Unipetrol)


Čtěte více:

Kalousek chystá další kroky proti černému trhu. Po alkoholu plánuje omezit i pohonné hmoty, chce udílet licence
24.9.2012 11:50
Ministerstvo financí plánuje omezit černý trh i v dalších branžích. So...
Šéf PKN Orlen: Českou investici ničí černý trh; příští rok možná dividenda
10.10.2012 8:38
Největší středoevropská firma, polský PKN Orlen, nechce rozšiřovat v Č...
Zdanění nejbohatších z pera francouzské levice loni připravilo tisíce domácností o více, než vydělaly
20.5.2013 12:17
Přes 8 tisíc francouzských domácností loni na daních kvůli výjimečné m...
Šéfka financí Philip Morris ČR na Patria.cz: Devítina trhu EU je černá, desetinu produktů ohrožují zákazy
21.5.2013 18:17
Dosud jsme vypláceli téměř 100 procent čistého zisku běžného roku s vý...
Šéf Unipetrolu: Poškozují nás daňové podvody a platby na obnovitelné zdroje
3.6.2013 8:57
Daňové podvody, které poškozují trh s pohonnými hmotami, a vysoké popl...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
9.12.2016
18:44Unavení draci (šest investičních témat pro rok 2017, díl třetí)
17:51Kofola: Pražská burza je prioritou, z varšavské odejdeme
17:38Euro prohlubuje ztráty, nervozita z italských bank se před víkendem vrací  
17:25Summary: Italské banky, Broadcom
17:07Týden na měnách: Menší, ale delší QE  
17:00Praha close – PX stoupal společně se západní Evropou, až na KB banky klesaly
15:13Týden technicky - Trendy pokračují: dolar roste, i ceny akcií. Ropa stále na maximech, zlato stagnuje
15:04Jaký bude rok 2017 na trzích podle Fidelity?
13:45Podaří se na trhu s ropou nastolit rovnováhu? Pokračování v sobotu
13:30České dráhy, a.s. - Společnost České dráhy, a.s. oznamuje zahájení výplaty sedmého úrokového výnosu počínaje dnem 25. ledna 2017
12:29Kuřáci si od května v restauraci nezapálí, rozhodla sněmovna
11:19Evropa směřuje k nejlepšímu týdnu od února i když banky ztrácí
10:53Václav Kmínek: Nízké úroky vybízejí k investicím do kvalitních dividendových titulů  
10:30Po volatilním čtvrtku se trhy konsolidují, euru i jenu zůstávají jejich ztráty  
9:27Český inflační super-skok
9:21Přibližuje skokový růst inflace konec intervencí?
9:05Rozbřesk – Exit z intervencí - domácí inflace versus ECB?
8:58Asie jasný směr Evropě nedává: Jižní Korea odvolala prezidentku, ceny v Číně prudce rostou  
8:52Praha open – Futures na DAX naznačují korekci  
8:27Technická analýza - ECB srazilo euro níže, jeho další pokles je pravděpodobný

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university