Aktualizováno Přes 8 tisíc francouzských domácností loni na daních kvůli výjimečné milionářské majetkové dani zaplatilo více než 100 procent svých příjmů. Hollandeova vláda se ale nevzdává ani myšlenky dalšího významného zdanění jejich příjmů. Píše to dnes s odvoláním na neveřejné dokumenty ministerstva financí francouzský deník Les Echoes.
Vesměs bohaté francouzské rodiny loni zchudly v důsledku jednorázové "milionářské daně", kterou s odvoláním na nutnou pomoc nejbohatších v krizi uvalili vládnoucí socialisti na občany s majetkem přesahujícím 1,3 milionu eur, a to poprvé za 25 let bez jakéhokoliv stropu.
Neveřejný dokument vycházejí z dat francouzského ministerstva financí, který měl získat výhradně parlamentní komisař pro otázky financí Gilles Carrez, se dostal také do rukou francouzských novinářů z ekonomického deníku Les Echoes, a ti se o znepokojivá čísla podělili. V loňském roce zaplatilo 8 010 francouzských domácností na daních více než 100 procent svých příjmů za předešlý rok, 9 910 domácností odvedlo státu přes 85 procent svých příjmů a 11 960 domácností přes 75 procent.
„Dotčené domácnosti obecně vlastnily významný majetek, na který se vztahovalo jednorázové zdanění, ale jejich příjmy přitom dosáhli relativně slabších úrovní,“ vysvětlil novinářům vznik francouzského daňového paradoxu úředník francouzského ministerstva financí. Někteří (nejbohatší) daňoví poplatníci podle něho navíc například snížily své dividendové výnosy z držených akcií.
Samotný fakt, že francouzská domácnost zaplatí na daních více než 100 procent svých ročních příjmů, ale překvapivě podle dat ministerstva financí není ničím zcela novým. Již v roce 2011 zaplatilo 6 203 domácností na daních přes 75 procent, 6 343 přes 85 procent a u 5 211 domácností daně přesáhly vykázané příjmy. Na vině je podle francouzských novinářů jak složitost francouzského daňového systému (např. daňové vratky, stropy stropů zdanění, apod.) tak lhostejnost některých daňových poplatníků naznačující možné vyšší než vykázané příjmy.
Vyhlídky francouzských boháčů za vlády levice
Vláda socialistického prezidenta Françoise Hollandea v září loňského roku splnila předvolební slib a zavedla 75% daň z příjmů přesahujících milion eur ročně. Daň se měla podle vládního plánu týkat asi 1500 lidí a měla platit jen dva roky. Hollande tento vynucený příspěvek nejbohatších vrstev tehdy označil za projev solidarity v době ekonomických problémů země.
Opoziční pravice ale hlasitě oponovala s tím, že daň především trestá bohaté a povede k odchodu bohatých Francouzů ze země. Jedním z vlajkonošů boje proti novému zdanění se stal herec Gérard Depardieu, který nejprve pohrozil získáním belgického občanství, aby následně v lednu dostal občanství ruské, a to přímo z rukou Vladimira Putina.
Ústavní rada, která je francouzskou obdobou ústavního soudu, ale na konci loňského roku označila Hollandův návrh za protiústavní, a tak příslušný zákon nikdy nenabyl platnosti. Státní rada fungující jako poradní orgán vlády proto tento týden doporučila změnit zdanění bohatých tak, aby již necílilo na jednotlivce, ale na celé domácnosti, a její sazba klesla z původních 75 procent maximálně na 66,66 procenta. Jinak prý bude opět v rozporu s ústavou.
Francouzský prezident François Hollande uvalil daňovou přirážku z majetku loni krátce po svém nástupu do funkce. Vláda pak schválila dočasnou sazbu daně 75 procent z příjmů nad hranicí milionu eur, což byl jeden z Hollandeových předvolebních slibů.
Ústavní rada ale loni v prosinci označila tak vysokou daňovou sazbu za nespravedlivou a vláda slíbila, že "milionářskou daň" předloží v jiné podobě. Nejvyšší správní soud pak uvedl, že nejvyšší sazbu daně z příjmu nad úrovní 66,66 procenta může ústavní rada považovat za konfiskační.
Opoziční pravice, která předtím omezila celkové zdanění na maximálních 50 procent příjmů, označila daňové kroky socialistické vlády za trest za bohatství a předpověděla, že to povede k odchodu bohatých Francouzů ze země. To se také stalo a řada Francouzů se v posledních měsících odstěhovala kvůli daním zejména do sousední Belgie. Mezi nimi byl i slavný herec Gérard Depardieu, který poté získal i ruské občanství.
Francouzská vláda socialisty Hollandea se ani po soudním zamítnutí původně plánované 75% milionářské daně nevzdává a do rozpočtu na příští rok zvažuje podle francouzských médií zavést jiný typ mechanismu s obdobným dopadem. Jednou z diskutovaných možností bylo i zdanění firem vyplácejících jednotlivcům roční platy přesahující jeden milion eur tak, aby byly nuceny z těchto mezd odvádět daň ve výši 75 procent.
(Zdroj: Les Echoes, Bloomberg, Le Figaro)