Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bulharský regulátor měl brzy rozhodnout o ČEZ, vedení ale opět rezignovalo

Bulharský regulátor měl brzy rozhodnout o ČEZ, vedení ale opět rezignovalo

06.06.2013 8:58, aktualizováno: 6.6. 9:43
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Šéfka bulharského energetického regulačního úřadu Evgenija Haritonova a několik jejích spolupracovníků se vzdali funkcí, oznámil nový bulharský premiér Plamen Orešerski. Regulační úřad projednává možnost odnětí licence české energetické společnosti ČEZ k distribuci elektřiny v zemi a podle dřívějšího oznámení nerozhodne před polovinou června.

Šéfka Úřadu pro energetickou a vodní regulaci (DKEVR) Haritonova před necelými dvěma měsíci prohlásila, že všechny energetické podniky a distributoři požadují vyšší ceny elektřiny a k červenci tak velmi pravděpodobně dojde k jejich zvýšení. Podle stávajícího zákona k přehodnocení cen elektřiny mělo docházet jednou ročně a to právě k 1. červenci. Právě rostoucí ceny energií ale v zimě vyvolaly masové demonstrace, které vedly k pádu tehdejší vlády a ke květnovým předčasným volbám. Šéfka DKEVR ale nedávno oznámila, že k růstu cen elektřiny nedojde nejméně do prosazení nového energetického zákona a Orešerského kabinet, který minulý týden složil přísahu, již slíbil, že ponechá ceny elektřiny beze změn, aby zabránil novým protestům.

To je nepříznivá zpráva pro ČEZ. Ten doufal, že se mu s dosud běžnou červencovou revizí cen elektřiny podaří obnovit své zisky z doby před snížením cen v letošním březnu. Ten snížil zisk ČEZu z koncové faktury za elektřinu pro domácnosti zhruba na 4 % z dřívějších 9 %, uváděla firma.

Šéfka DKEVR Haritonova před svým odstoupením uvedla, že ceny elektřiny v Bulharsku zůstanou s nejvyšší pravděpodobností zmrazeny nejméně do 1. září. V březnu klesly v oblasti obsluhované ČEZ na průměru o více jak 7 %. Na půdě nového vládního kabinetu na sklonku května proběhla diskuse nad návrhem nového energetického zákona, který obsahuje novou podobu tvorby cen za elektřinu. Teprve poté případně přistoupí ke zvýšení cen elektřiny, které bude dle nové normy moci činit pružněji, uvedla odstoupivší šéfka komise DKEVR Evgenia Haritonova.

Premiér ráno prohlásil, že za Haritonovou a další členy úřadu, kteří také odstoupili, rychle najde náhradu. To obratem naplnil. Novou šéfkou DKEVR se stala Angela Toneva, působící v DKEVR od roku 2001 a ve vedení regulátora od roku 2009.  "V tuto chvíli vás mohu ujistit s trochu větší určitostí, že nedovolíme další zvyšování cen," řekl Orešerski podle agentury novinářům. Dalších pět členů komise bylo dle následného vládního prohlášení jmenováno z řad expertů. Sama komise nicméně již dřívě vyslovila očekávání, že nové složení vedení regulátora bude zvoleno novým parlamentem.

DKEVR začal v polovině dubna veřejně projednávat možnost odejmutí licence k distribuci elektřiny v zemi české energetické společnosti ČEZ. ČEZ je v jedné z nejchudších zemí Evropské unie mimo jiné podezřelá z pokusu obejít zákon o veřejných zakázkách. Obvinění z jakéhokoli protiprávní činnosti odmítá.

ČEZ v Bulharsku čelí potížím s tamními úřady na několika otevřených frontách. Bulharská prokuratura oznámila po provedeném auditu v energetickém sektoru v zemi zahájení pěti trestních stíhání. Dvě z nich se týkají české distribuční společnosti ČEZ Bulgaria. Prokuratura chce prověřit rozdělování dividend ČEZ, při němž místní ministerstvo hospodářství jako zástupce státu údajně neplnilo své pravomoci. Druhé stíhání se má týkat smluvních vazeb ČEZ na vnější dodavatele. Trestní šetření by dle prokuratury mělo u ČEZ formulovat detaily provinění a porušení zákona.

V ČEZ v Bulharsku byla také provedena razie ze strany antimonopolního úřadu KZK. Distributory podezírá, že ve shodě bránily koncovým zákazníkům ve změně dodavatele energií. KZK předem o razii informoval antimonopolní autoritu Evropské unie.

ČEZ na konci března podal stížnost Evropské komisi na Bulharsko kvůli nedodržování národního i evropského rámce regulace v energetice. Kritizuje způsob udělování a odebírání licencí v oblasti energetiky v zemi a „administrativní postupy, které mohou být v rozporu nejen s bulharským národním a rovněž evropským právem, ale i se Smlouvou o fungování EU“.

Právě výstup z vyšetřování prokuratury v ČEZ je podkladem pro regulátora DKEVR, který s ČEZ zahájil řízení o odnětí licence v zemi. V dubnu regulátor ale uvedl, že nerozhodne dříve, jak v polovině června. Nyní jeho vedení opět odstoupilo.

(Zdroj: čtk, Focus, Novinite)


Dění kolem ČEZ v Bulharsku sledujte na Patria.cz:

CEZ12.jpg

Čtěte více:

Dokládal (ČEZ): Jednání o bulharské licenci začíná být racionální, jsem optimistou
22.04.2013 8:54
I regulátor si uvědomuje, že není tak jednoduché odejmout někomu licen...
Zvýšení cen elektřiny v Bulharsku, na které ČEZ spoléhal, nebude
28.05.2013 16:55
Zvýšení cen elektřiny v Bulharsku v červenci, od kterého si ČEZ slibov...
ČEZ - Ceny elektřiny v Bulharsku jsou zmrazeny nejméně do září. Nová vláda by chtěla navždy…
31.05.2013 15:55
Faktury za elektřinu v Bulharsku se nepohnou výše nejméně do září. Nov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva
13:05Inflace v eurozóně byla v září opět rekordní, vzrostla na deset procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data