Zvýšení cen elektřiny v Bulharsku v červenci, od kterého si sliboval kompenzaci březnového snížení a tím také návrat k dřívější ziskovosti z faktury, neproběhne. Energetický regulátor DKEVR uvedl, že ke zvýšení koncových účtů za elektřinu, které mu stávající zákon umožňuje právě jednou ročně a probíhá v polovině roku, nepřistoupí.
Novému vládnímu kabinetu, jakmile bude potvrzen, chce DKEVR dodat připravený návrh nového energetického zákona, který obsahuje novou podobu tvorby cen za elektřinu. Teprve poté případně přistoupí ke zvýšení cen elektřiny, které bude dle nové normy moci činit pružněji, uvedla šéfka komise DKEVR Evgenia Haritonova. Také nové obsazení DKEVR by měl zvolit parlament.
Šéf bulharských aktivit Petr Dokládal v dubnu označil za absurdní, že při březnovém snížení cen elektřiny byly označeny distribuční společnosti (ČEZ, Energo-Pro, EVN) za hlavní viníky problémů v energetice a absurdnost tvrzení dle něj podtrhuje fakt, že má nyní méně jak pět procent z celkové koncové faktury za elektřinu pro domácnosti. březnovému snížení koncových cen elektřiny v zemi připsal pokles výnosu z faktury k 4 % z 9 % před tímto krokem.
Dokládal v dubnu uvedl, že od července mají v zemi začít platit nové ceny elektřiny a požaduje zvýšení o tolik, aby se mu cena vrátila před snížení k 5. březnu a předložil pro to reálné náklady a návrh dalších investic. "Otevřeně přitom říkáme, že cena může zůstat tam, kde je, musí se ale změnit poměr o těch dalších 95 procent ceny. U výrobců, přenosové soustavy a tak dále, tam jsou poměrně velké rezervy," komentoval v dubnu šéf v Bulharsku.
Na tento požadavek dle prohlášení DKEVR tedy nedojde. Čeká se na potvrzení životaschopného vládního kabinetu, vzešlého z předčasných voleb, kterému nejspíše tuto středu ministerstvo hospodářství a energetiky představí připravenou podobu nového energetického zákona ke schválení parlamentem. Vznikl na základě analýzy Evropské komise a Světové banky o slabých místech bulharské energetiky.
Podle současného zákona smí být nastavena cena elektřiny jednou ročně k 1. červenci a tato platí následujících 12 měsíců. Na konci května DKEVR obvykle zveřejňuje svůj vlastní návrh cen elektřiny pro doly, tepelné elektrárny, jaderné zdroje, obnovitelné zdroje a státní energetiku NEC. Nadnese také ceny pro distributory , EVN a Energo-Pro. Komise DKEVR odhadla, že její aktuální návrh by zvýšil ceny elektřiny v zemi o 40 %, číslo později revidovala na 16 %. Šéfka Haritonová pak ve spojení s novým energetickým zákonem hovoří jen o mírném zvýšení. Obnovitelné zdroje a povinný výkup elektřiny z nich státní energetikou NEC stojí zhruba 1,2 miliardy BGN ročně, uvedla ve zprávě Světová banka.
Ministerstvo energetiky a DKEVR dle místní agentury Focus také připravují změnu v poplatku za distribuci elektřiny z proporcionálního na fixní. „Navrhl jsem tři opatření, která mají zlepšit situaci s distribucí elektřiny a snížit koncové účty. První je změna poplatku z proporcionálního na fixní, Druhou je zavedení dvou cen za elektřinu a třetí změna v DPH u elektřiny,“ uvedl ministr v přechodné vládě Stoilov.
Šéf státní energetické společnosti NEK Ivo Lefterov v parlamentu uvedl, že likvidita firmy je na nule a ztrátu státní provozovatele sítí odhaduje na 99 milionů BGN. Premiér přechodné vlády Raykov reagoval, že studie vyhotovená regulátorem DKEVR odhalila v třech státních energetických společnostech rezervy v rozsahu 20 milionů BGN a neefektivní management.
Citlivost Bulharska na výkup drahé zelené elektřiny se dnes projevila také na půdě Evropského parlamentu, který odsouhlasil dokument, který má dát podklad k závaznému 30% podílu zelené elektřiny v energetickém mixu do roku 2030 Evropské komisi. Bulharský parlament rozzuřila podpora tomuto dokumentu bulharskými europoslanci v EP. Jen tři hlasy pomohly k těsnému schválení dokumentu, pro který hlasovalo šest bulharských zástupců.
v Bulharsku čelí potížím s tamními úřady na několika otevřených frontách. Bulharská prokuratura oznámila po provedeném auditu v energetickém sektoru v zemi zahájení pěti trestních stíhání. Dvě z nich se týkají české distribuční společnosti Bulgaria. Prokuratura chce prověřit rozdělování dividend , při němž místní ministerstvo hospodářství jako zástupce státu údajně neplnilo své pravomoci. Druhé stíhání se má týkat smluvních vazeb na vnější dodavatele. Trestní šetření by dle prokuratury mělo u formulovat detaily provinění a porušení zákona.
V v Bulharsku byla také provedena razie ze strany antimonopolního úřadu KZK. Distributory podezírá, že ve shodě bránily koncovým zákazníkům ve změně dodavatele energií. KZK předem o razii informoval antimonopolní autoritu Evropské unie.
na konci března podal stížnost Evropské komisi na Bulharsko kvůli nedodržování národního i evropského rámce regulace v energetice. Kritizuje způsob udělování a odebírání licencí v oblasti energetiky v zemi a „administrativní postupy, které mohou být v rozporu nejen s bulharským národním a rovněž evropským právem, ale i se Smlouvou o fungování EU“.
Právě výstup z vyšetřování prokuratury v je podkladem pro regulátora DKEVR, který s zahájil řízení o odnětí licence v zemi. V dubnu regulátor ale uvedl, že nerozhodne dříve, jak v polovině června. Pozice samotného regulátora v energetice a vodárenství DKEVR je ale značně obtížná a do budoucna nejistá, protože jeho samého ve zprávě prokuratura označila za nefunkční instituci. Nové personální obsazení zřejmě rovněž zvolí nový parlament.
(Zdroj: DKEVR, Novinite, Focus, , KZK)
Dění kolem ČEZ v Bulharsku sledujte na Patria.cz:
