Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zvýšení cen elektřiny v Bulharsku, na které ČEZ spoléhal, nebude

Zvýšení cen elektřiny v Bulharsku, na které ČEZ spoléhal, nebude

28.5.2013 16:55
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Zvýšení cen elektřiny v Bulharsku v červenci, od kterého si ČEZ sliboval kompenzaci březnového snížení a tím také návrat k dřívější ziskovosti z faktury, neproběhne. Energetický regulátor DKEVR uvedl, že ke zvýšení koncových účtů za elektřinu, které mu stávající zákon umožňuje právě jednou ročně a probíhá v polovině roku, nepřistoupí.

Novému vládnímu kabinetu, jakmile bude potvrzen, chce DKEVR dodat připravený návrh nového energetického zákona, který obsahuje novou podobu tvorby cen za elektřinu. Teprve poté případně přistoupí ke zvýšení cen elektřiny, které bude dle nové normy moci činit pružněji, uvedla šéfka komise DKEVR Evgenia Haritonova. Také nové obsazení DKEVR by měl zvolit parlament.

Šéf bulharských aktivit ČEZ Petr Dokládal v dubnu označil za absurdní, že při březnovém snížení cen elektřiny byly označeny distribuční společnosti (ČEZ, Energo-Pro, EVN) za hlavní viníky problémů v energetice a absurdnost tvrzení dle něj podtrhuje fakt, že ČEZ má nyní méně jak pět procent z celkové koncové faktury za elektřinu pro domácnosti. ČEZ březnovému snížení koncových cen elektřiny v zemi připsal pokles výnosu z faktury k 4 % z 9 % před tímto krokem.

Dokládal v dubnu uvedl, že od července mají v zemi začít platit nové ceny elektřiny a ČEZ požaduje zvýšení o tolik, aby se mu cena vrátila před snížení k 5. březnu a předložil pro to reálné náklady a návrh dalších investic. "Otevřeně přitom říkáme, že cena může zůstat tam, kde je, musí se ale změnit poměr o těch dalších 95 procent ceny. U výrobců, přenosové soustavy a tak dále, tam jsou poměrně velké rezervy," komentoval v dubnu šéf ČEZ v Bulharsku.

Na tento požadavek dle prohlášení DKEVR tedy nedojde. Čeká se na potvrzení životaschopného vládního kabinetu, vzešlého z předčasných voleb, kterému nejspíše tuto středu ministerstvo hospodářství a energetiky představí připravenou podobu nového energetického zákona ke schválení parlamentem. Vznikl na základě analýzy Evropské komise a Světové banky o slabých místech bulharské energetiky.

Podle současného zákona smí být nastavena cena elektřiny jednou ročně k 1. červenci a tato platí následujících 12 měsíců. Na konci května DKEVR obvykle zveřejňuje svůj vlastní návrh cen elektřiny pro doly, tepelné elektrárny, jaderné zdroje, obnovitelné zdroje a státní energetiku NEC. Nadnese také ceny pro distributory ČEZ, EVN a Energo-Pro. Komise DKEVR odhadla, že její aktuální návrh by zvýšil ceny elektřiny v zemi o 40 %, číslo později revidovala na 16 %. Šéfka Haritonová pak ve spojení s novým energetickým zákonem hovoří jen o mírném zvýšení. Obnovitelné zdroje a povinný výkup elektřiny z nich státní energetikou NEC stojí zhruba 1,2 miliardy BGN ročně, uvedla ve zprávě Světová banka.

Ministerstvo energetiky a DKEVR dle místní agentury Focus také připravují změnu v poplatku za distribuci elektřiny z proporcionálního na fixní. „Navrhl jsem tři opatření, která mají zlepšit situaci s distribucí elektřiny a snížit koncové účty. První je změna poplatku z proporcionálního na fixní, Druhou je zavedení dvou cen za elektřinu a třetí změna v DPH u elektřiny,“ uvedl ministr v přechodné vládě Stoilov.

Šéf státní energetické společnosti NEK Ivo Lefterov v parlamentu uvedl, že likvidita firmy je na nule a ztrátu státní provozovatele sítí odhaduje na 99 milionů BGN. Premiér přechodné vlády Raykov reagoval, že studie vyhotovená regulátorem DKEVR odhalila v třech státních energetických společnostech rezervy v rozsahu 20 milionů BGN a neefektivní management.

Citlivost Bulharska na výkup drahé zelené elektřiny se dnes projevila také na půdě Evropského parlamentu, který odsouhlasil dokument, který má dát podklad k závaznému 30% podílu zelené elektřiny v energetickém mixu do roku 2030 Evropské komisi. Bulharský parlament rozzuřila podpora tomuto dokumentu bulharskými europoslanci v EP. Jen tři hlasy pomohly k těsnému schválení dokumentu, pro který hlasovalo šest bulharských zástupců.

ČEZ v Bulharsku čelí potížím s tamními úřady na několika otevřených frontách. Bulharská prokuratura oznámila po provedeném auditu v energetickém sektoru v zemi zahájení pěti trestních stíhání. Dvě z nich se týkají české distribuční společnosti ČEZ Bulgaria. Prokuratura chce prověřit rozdělování dividend ČEZ, při němž místní ministerstvo hospodářství jako zástupce státu údajně neplnilo své pravomoci. Druhé stíhání se má týkat smluvních vazeb ČEZ na vnější dodavatele. Trestní šetření by dle prokuratury mělo u ČEZ formulovat detaily provinění a porušení zákona.

V ČEZ v Bulharsku byla také provedena razie ze strany antimonopolního úřadu KZK. Distributory podezírá, že ve shodě bránily koncovým zákazníkům ve změně dodavatele energií. KZK předem o razii informoval antimonopolní autoritu Evropské unie.

ČEZ na konci března podal stížnost Evropské komisi na Bulharsko kvůli nedodržování národního i evropského rámce regulace v energetice. Kritizuje způsob udělování a odebírání licencí v oblasti energetiky v zemi a „administrativní postupy, které mohou být v rozporu nejen s bulharským národním a rovněž evropským právem, ale i se Smlouvou o fungování EU“.

Právě výstup z vyšetřování prokuratury v ČEZ je podkladem pro regulátora DKEVR, který s ČEZ zahájil řízení o odnětí licence v zemi. V dubnu regulátor ale uvedl, že nerozhodne dříve, jak v polovině června. Pozice samotného regulátora v energetice a vodárenství DKEVR je ale značně obtížná a do budoucna nejistá, protože jeho samého ve zprávě prokuratura označila za nefunkční instituci. Nové personální obsazení zřejmě rovněž zvolí nový parlament.

(Zdroj: DKEVR, Novinite, Focus, ČEZ, KZK)


Dění kolem ČEZ v Bulharsku sledujte na Patria.cz:

CEZ12.jpg

Čtěte více:

Bulharský prokurátor otevřel pět trestních řízení: vůči ČEZ (-3 %), státní energetice, regulátorovi i ministerstvu
3.4.2013 11:11
Bulharská prokuratura chce po provedeném auditu v energetickém sektoru...
Bulharský ČEZ našel chyby při odečtu elektřiny subdodavateli, potíže má i Energo-Pro
11.4.2013 15:22
ČEZ v Bulharsku interním auditem nalezl chyby subdodavatelů při extern...
Dokládal (ČEZ): Jednání o bulharské licenci začíná být racionální, jsem optimistou
22.4.2013 8:54
I regulátor si uvědomuje, že není tak jednoduché odejmout někomu licen...
Prezident EU: Zasáhneme, pokud předvolební boj v Bulharsku ohrozí ČEZ
26.4.2013 16:01
Evropská unie je připravena zasáhnout, pokud by předvolební boj v Bulh...
Energo-Pro v Bulharsku dostala pokutu přes 22 mil. Kč za zneužití dominantního postavení
9.5.2013 15:46
Bulharský antimonopolní úřad vyměřil české energetické společnosti Ene...
ČEZ je prý na dobré cestě k zachování bulharské licence. Volby vyhrál Borisov
13.5.2013 8:22
Česká energetická společnost ČEZ je na dobré cestě zachovat si distrib...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.3.2018
19:11Uprchlíky tam, špagety sem. Efektivita má místo i v černém byznysu
14:05Vítěz ruských voleb je znám předem
8:15Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Němci
16.3.2018
21:14Americký průmysl přinesl na trhy mírné povzbuzení
18:11Londýn: Globální pračka špinavých peněz?
17:30Technická analýza: Dolar se úspěšně otřepal z Trumpových prohlášení a začal se připravovat na zasedání FEDu
17:18Závěr týdne svědčil dolaru, přispěl silný průmysl a důvěra  
16:04Trumpovy kroky vnesly na ropný trh zvýšenou míru nejistoty  
15:31Uber má mnohem vážnější problém, než jsou taxikáři v Praze
14:37Pátek přináší mělký zisk trhům v Evropě i Praze. Adobe po výsledcích +4 %  
14:35Výroba se rozjela. Průmysl v USA překonal slabý úvod roku
14:26Tisk: USA si kladou řadu podmínek pro vynětí EU z nových cel
14:04Perly týdne: Izraelský brexit, létající elektromobily a pivní komando celníků s pistolemi
13:14Počet kyber útoků na finanční firmy se za 5 let ztrojnásobil
12:40Čtvrt století bez recese a „nejlepší“ centrální banka na světě
11:24Eurodolar koriguje včerejší pokles, korunu trochu vylekaly nižší výrobní ceny  
11:11Eurozóna má na výběr pár špatných možností. A pak také katastrofu
9:52Výrobní ceny v Česku klesly v únoru poprvé za více než rok
9:24Rozbřesk: Další ústup zahraničních investorů z českého dluhopisového trhu
9:01Kvartální úpravy indexu PX: Vyloučení Fortuny a úpravy Unipetrolu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data