Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čínský průmysl ukázal sílu, s pauzou růstu ekonomiky se dál nepočítá

Čínský průmysl ukázal sílu, s pauzou růstu ekonomiky se dál nepočítá

9.8.2013 11:20
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Z čínské ekonomiky přišla čerstvá sada klíčových čísel. Obraz průmyslu, inflace, maloobchodních tržeb a nových úvěrů do ekonomiky naznačuje, že na další zvolňování růstu země by se sázet nemělo.

Čínská průmyslová výroba v červenci vykázala meziroční tempo růstu 9,7 procenta, zatímco se počítalo s potvrzením červnového meziročního tempa 8,9 %. Ve většině ekonomů statistika utvrdila pohled, že po předchozích datech o silném oživení exportu a dovozů má ekonomika dno svého vývoje za sebou a dynamika jejího růstu bude zrychlovat. Od počátku roku průmyslu roste meziročním 9,4 % tempem, nad 9,2% odhadem.

Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply meziročně o 2,7 procenta, tedy stejným tempem jako v červnu. Nenaplnilo se očekávané zrychlení inflace na 2,8 %. Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 0,1 procenta. Vláda si pro letošní rok stanovila za cíl udržet inflaci pod 3,5 procenty. Zřejmě to nebude problém. Jediným problémovým segmentem se staly ceny potravin, které se v červenci zvýšily o pět procent. Ceny potravin jsou nicméně politicky velmi citlivým tématem, mohou vyvolat nepokoje. Čínská centrální banka v minulém týdnu vyslovila obavy ze zrychlení inflace a čínské autority se zejména právě ceny základního zboží (včetně potravin), které se dotýkají spotřebitelů, snaží držet na stabilních úrovních.

Tempo poklesu zvolnily výrobní ceny, na které stále ještě dopadá nadbytek produkce nad poptávkou. Výrobní ceny se v červenci snížily o 2,3 procenta. V červnu klesly o 2,7 procenta, očekáváno bylo snížení poklesu na 2,1 %. Výrobní ceny v Číně klesají již 17 měsíců za sebou.

Sadu čísel doplnil maloobchod. Ten v červenci vykázal meziroční 13,2% růst při konsensu 13,5 %, od počátku roku kumulované meziroční tempo ale odpovídá očekávání 12,8 %.

Mírná inflace dává Pekingu prostor pro stimulaci ekonomického růstu prostřednictvím snížení úrokových sazeb a vyšších vládních výdajů. Vláda již s cílem podpořit růst snížila daně drobným podnikatelům a zvýšila výdaje na výstavbu železnic. Zatím však odolává tlaku na zavedení širších stimulačních kroků.

Statistika úvěrů, tekoucích do ekonomiky, je opětovně nad očekáváním. Tím bylo v červenci 640,0 mld. RMB, realitou je 699,9 mld. RMB. O měsíc dříve to nicméně bylo 860,5 mld. RMB. V mezidobí čínská vláda spustila tažení, které si má posvítit na tok úvěrů do neefektivních projektů na lokální úrovni řízení země. Tam se čeká největší riziko pro vývoj špatných úvěrů i možné riziko pro růst země jako takové.

Růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí kvůli slabé zahraniční poptávce dál zpomalil. Hrubý domácí produkt vzrostl v meziročním srovnání o 7,5 procenta proti růstu 7,7 procenta v prvních třech měsících roku a byl nejpomalejší za dvě desetiletí. Poslední údaje z průmyslu a obchodu však naznačily, že růst by se mohl stabilizovat a obrátit je zrychlení. Podle dat z tohoto týdne čínský vývoj v červenci vzrostl meziročně o 5,1 %, dovoz o 10,9 %.

(Zdroj: Bloomberg, Xinhua, čtk, Reuters)


Čtěte více:

Roach: Čína má strategii a odhodlání. Spojené státy nemají ani jedno.
19.7.2013 18:35
Spojené státy jsou stále fixovány na starou Čínu, ta už je ale minulos...
Čína chce podpořit růst ekonomiky: uleví malým firmám od daní a podpoří export
24.7.2013 14:08
Peking v rámci snahy o podporu růstu největší ekonomiky světa sníží da...
Je už čínská bublina mimo kontrolu?
9.8.2013 7:58
Čínská vláda vyvolala minulý týden rozruch zprávou, že začíná s bezodk...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data