Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brazílie opouští partnery z Mercosuru. Usiluje o bilaterální obchodní dohodu s EU

Brazílie opouští partnery z Mercosuru. Usiluje o bilaterální obchodní dohodu s EU

12.08.2013 16:37
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Po letech úsilí o vytvoření široké zóny volného obchodu s Evropskou unií v rámci jihoamerické organizace Mercosur se Brazílie rozhodla jednat na vlastní pěst a zvážit uzavření bilaterální dohody s Evropskou komisí. Nutí ji k tomu i její rostoucí prosperita.

Největší latinskoamerická ekonomika se o průlomovou dohodu s EU, na niž by se podílela i Argentina, Venezuela, Paraguay a Uruguay, snaží od roku 1999. Sdružení Mercosur představuje čtvrtý největší hospodářský blok světa.

Letos ale snaha získala na urgenci, jelikož Brusel, který v otázkách vnějších obchodních vztahů zastupuje členské státy EU, Brazílii překlasifikoval na zemi s vyššími středními příjmy, což znamená, že od příštího roku ztratí status preferenčního obchodního partnera EU. Jedinou cestou k udržení si dosavadních výhod je uzavření dohody o volném obchodu.

Brazilské vedení proto brzy hodlá předložit návrh flexibilnější obchodní dohody Mercosur-EU, v jejímž rámci by Brazílie mohla urychleně postupovat s vlastní bilaterální agendou. Informaci sdělil listu Financial Times brazilský ministr zahraničí Antonio Patriota.

„Existují objektivní předpoklady pro pokrok v jednání na platformě EU-Mercosur,“ uvedl ministr. Dodal ale, že každá země „by mohla vyjednávat vlastní rychlostí.“ Dohoda s Brazílií by se dotkla bilaterálního obchodu v hodnotě 80 mld. USD, který v případě EU v roce 2011 tvořil 37 % výměny s regionem Latinské Ameriky.

Brazilští představitelé zdůrazňují, že jim na jejich obchodním bloku se sousedy, jehož společný výstup činí 3 biliony USD, stále záleží. Snaha o udržení dobrého přístupu na velké evropské odbytiště tváří v tvář zpomalujícímu růstu doma ale momentálně zcela jasně převažuje. Loni brazilské HDP expandovalo pouze 0,9% tempem.

„Vycházet se sousedy je jistě dobrá věc, ale zbytek světa uzavírá obchodní dohody a Brazílie riskuje, že se octne mimo hru,“ tvrdí bývalý guvernér brazilské centrální banky Arminio Fraga.

Jelikož poslední kolo celosvětových rozhovorů o odstranění obchodních bariér na půdě Světové obchodní organizace (WTO) vázne roky na mrtvém bodě, vzrostla popularita bilaterálních a regionálních dohod. Posledními velkými ohlášenými pokusy jsou jednání o zóně volného obchodu EU-USA a jedenáctičlenné Transpacifické partnerství, v němž se Spojené státy pokouší posílit obchodní svazky s Japonskem, Austrálií, Vietnamem, Malajsií, Singapurem, Peru a dalšími. Navíc se Chile, Peru, Kolumbie a Mexiko pokouší o zformování vlastní zóny.

„Odpoutání se od Mercosuru by pro Brazílii dávalo smysl. Vzhledem ke skrytému protekcionismu Argentiny jakýkoli potenciální partner ví, že dohoda s Mercosurem bude jen cár papíru,“ tvrdí Simon Evenett z univerzity ve švýcarském St Gallenu.

(Zdroje: FT, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y