Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruské tajné služby se vracejí k psacím strojům. Kvůli WikiLeaks a Snowdenovi

Ruské tajné služby se vracejí k psacím strojům. Kvůli WikiLeaks a Snowdenovi

14.08.2013 12:18
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Špionážní drama kolem uprchlého technika CIA Edwarda Snowdena a série předchozích úniků utajovaných informací americké vlády přiměla ruské bezpečnostní orgány k zamyšlení. Jelikož ani odpojení od internetu už se nejeví dostatečnou bezpečnostní zárukou a jakoukoli informaci uloženou v elektronické podobě lze ukrást, rozhodli se v Moskvě vrátit k starým dobrým psacím strojům. Samozřejmě německým.

Velkou várku strojů od firmy Olympia Business Systems si hodlá objednat Federální služba ochrany (FSO), která zodpovídá za bezpečnost ruského prezidenta a dalších vysokých ústavních činitelů.

Ač se to může zdát neuvěřitelné, Olympia stále produkuje čtyři typy psacích strojů, dva z nich elektronické. FSO, jejíž kořeny sahají do devátého direktorátu KGB, má ovšem zájem o romantičtější analogovou variantu. Cena jednoho exempláře se pohybuje mezi 150 a 300 euro. Podle výkonného ředitele Olympie Andrease Fostiropoulose si Rusové ke svým retro strojům objednali i stovky barvících hedvábných pásek.

Olympia je typickým zástupcem Mittelstandu, početné skupiny menších až středních podniků tvořících páteř německé ekonomiky. Firma o 60 zaměstnancích vyrábí nejrůznější kancelářské přístroje a utrží ročně kolem 33 milionů euro. Na psací stroje z toho připadnou necelá dvě procenta. I přes oživený zájem ruských tajných služeb Fostiropoulos s velkým comebackem psacích strojů nepočítá. „Budou tu ještě určitě pár let, ale technologie budoucnosti to není.“

 
Jisté je, že obsah dokumentů napsaných na strojích Olympia půjde bez jejich přímého získání zjistit velmi těžko. Trik spočívá v použití hedvábné pásky, u níž na rozdíl od klasické uhlíkové varianty nelze zpětně zjistit, jaká písmena byla vyklepnuta. „Pokud se dostanu ke kazetě s uhlíkovou páskou, můžu se dopátrat toho, co bylo napsáno. S hedvábnou páskou tomu tak není,“ tvrdí CEO Olympie.

Na dodání psacích strojů v hodnotě 12 tisíc euro si bude muset FSO několik měsíců počkat, než budou vyrobeny v Číně. Ročně Olympia prodá kolem 3000 strojů, přičemž největší odbytiště analogové varianty představují rozvíjející se trhy, kde se nelze spolehnout na pravidelné dodávky elektřiny.

Ani po větší objednávce FSO, která zaměstnává na ruské poměry titěrných 20-30 tisíc lidí, Fostiropoulos perspektivy na ruském trhu příliš optimisticky nehodnotí. I tak může být zakázka pro firmu dobrou vizitkou pro nabídky dalším složkám tajných služeb. FSO je mocnou institucí kontrolující zvláštní komunikační systém pro státní činitele. Může provádět prohlídky a zatýkat bez pověření soudů. Do její správy spadá i „jaderný kufřík“.

(Zdroje: DW, Bloomberg)


Čtěte více:

Kdo je tady vlastně Big Brother?
20.06.2013 12:19
Tím, že píšu tenhle článek, riskuji, že se hlásím do debaty, která je ...
Aféra s odposlechy ohrožuje dohodu o volném obchodu EU-USA. Smyčka kolem Snowdena se stahuje
01.07.2013 12:06
Evropané jsou v šoku, alespoň navenek. Z „bratranců za mořem“, jak něk...
Nepomáhejte CIA a zrušte Facebook, radí Venezuelanům ministryně
11.07.2013 17:58
Kdo nechce pomáhat americké tajné službě CIA, ať zruší svůj facebookov...
Moskva a Washington vstupují do další doby ledové. Brzké tání se nečeká
08.08.2013 11:58
Ještě před pár lety vypadaly rusko-americké vztahy slibně. Úsilí obou ...

Váš názor
  •  
    14.08.2013 16:52

    .. pisacie stroje .. hm .. bude to uzasne efektvne a pruzne :)))) .. a ukradnut sa to da tak ci tak .. spionaz existovala v plnom prudeuzj ked sa oisalo na papirus :D
    sepo02
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m