Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stop vysokým ziskům a placení nízkých daní jinde, vzkazuje G20 Googlu, Applu a spol.

Stop vysokým ziskům a placení nízkých daní jinde, vzkazuje G20 Googlu, Applu a spol.

06.09.2013 15:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Vedoucí představitelé skupiny předních vyspělých a rozvíjejících se zemí G20 na summitu v Petrohradě podpořili zavedení nových daňových pravidel, která by znesnadnila ukrývání peněz v daňových rájích a nutila firmy odvádět daně v zemích, kde vytvářejí zisky. Agentuře AP to řekl generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría.

Nová daňová pravidla představila právě OECD a již v červenci o nich jednali ministři financí G20 v rámci příprav petrohradského summitu. Vedoucí představitelé G20 odsouhlasili rovněž dohodu o výměně informací o jednotlivých plátcích daní, proti které se dříve stavěla Čína.

Ke změně pravidel nutí vlády vysoké rozpočtové deficity a pobouření veřejnosti nad vnitřními firemními strukturami, které umožňují převádět zisky do zemí s nízkým zdaněním nebo rovnou do daňových rájů. Týká se to zejména internetových a technologických kolosů jako je Google či Apple, jejichž ředitele si letos kvůli tomu předvolali zákonodárci v USA a Velké Británii. Než se podaří uvést nové daňové dohody a zákony do praxe, ale zřejmě potrvá několik let.

Gurría zdůraznil, že nová pravidla nejsou zaměřena proti podnikání. "Nechceme odradit firmy od vytváření pracovních míst. Ale samozřejmě nechceme ani povzbuzovat firmy k tomu, aby si schovávaly zisky a s nikým se o ně nedělily," dodal. Upozornil, že Apple si například půjčil miliardy dolarů na výplatu dividend, aby nemusel převést své zisky do Spojených států, kde by z nich musel odvést třetinu na daních.

„Nemůžeme akceptovat, že určitý počet firem se dokáže legálně vyhýbat placení daní,“ uvedl francouzský prezident Hollande. „teď vidím reálnou šanci na koordinovanou mezinárodní akci v této věci,“ uvedl britský premiér Cameron, který téma již dříve tlačil na schůzku zemí G8. V pondělí zpráva amerického Senátu například upozornila, že Amazon z tržeb roku 2012 v rozsahu 6,5 miliardy dolarů odvedl daně pouze v rozsahu 3,7 milionu dolarů.

Odhodlání zemí G20 bojovat proti daňovým únikům ocenila například humanitární organizace Oxfam. "Dohodou o spravedlivějším globálním daňovém systému učinila G20 rozhodující krok proti daňovým únikům," uvedl její mluvčí Jörn Kalinski. "Teď je důležité, aby se ta práce dotáhla do konce a bohaté i chudé země nebyly připravovány o peníze, které jim právem náleží," dodal.

Evropská unie podle svého prezidenta Hermana Van Rompuye přichází kvůli daňovým únikům každý rok o zhruba bilion eur.

(Zdroj: čtk, AP, CNBC, Bloomberg)


Váš názor
  •  
    06.09.2013 19:11

    Já si myslím, že google nebo apple dokáže lidem za vydělané peníze přinést lepší věci, než jaké by kdy napadly Hollandeho, Obamu nebo Camerona. Ti umí dobře loupit. Loupežení ale lidstvu ještě nikdy v dějinách neprospělo.
    LB
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data