Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chceme stejnou podporu jako obnovitelné zdroje, volají světové jaderné firmy

Chceme stejnou podporu jako obnovitelné zdroje, volají světové jaderné firmy

12.9.2013 15:41
Autor: ČTK

Jaderná energie si zaslouží stejnou podporu jako obnovitelné zdroje energie, protože stejně jako ony nevytváří žádné emise oxidu uhličitého (CO2), který přispívá ke globálním klimatickým změnám. Navíc jádro zajišťuje stabilní dodávky elektřiny, shodli se na úvod zasedání Světového jaderného sdružení (WNA) představitelé předních světových jaderných firem. Zároveň ale uvedli, že je třeba zvyšovat otevřenost jaderného sektoru, aby se podařilo veřejnosti dokázat, že výroba elektřiny z jádra je bezpečná. 

"Obnovitelné zdroje mají silnou politickou podporu, především v Evropě. Ta se prosazuje různými formami finanční podpory," řekl generální ředitel francouzské společnosti Areva Luc Oursel. "Všichni však víme, že většina obnovitelných zdrojů má jednu základní charakteristiku: nevyrábějí elektřinu plynule a nedodávají ji na trh ve chvíli, kdy je nejvíc potřeba," zdůraznil. 

Podle něj jaderná energie přirozeně doplňuje obnovitelné zdroje, protože může zajistit základní dodávky i mimo jejich špičkovou výrobu. "Musíme najít cestu, jak podporovat současně obnovitelné zdroje a jadernou energii," řekl Oursel. 

"Jaderné elektrárny jsou ekologickým zdrojem energie," řekl náměstek generálního ředitele ruské společnosti Rosatom Kirill Komarov. "Nesmíme zapomínat na to, že nepřispívají k vypouštění emisí oxidu uhličitého do atmosféry," dodal. 

Podle prezidenta americko-japonské firmy Westinghouse Dannyho Rodericka jaderný průmysl dostatečně nezdůrazňuje, že nevytváří emise CO2. Naopak podle něj čelí nepřiměřené kritice kvůli bezpečnosti. "Ročně zemře víc lidí na následky úniku plynu, než jich zemřelo na následky provozu jaderných elektráren za celou dobu jejich fungování," řekl. "Lidé denně létají a přijali riziko letecké havárie. A přitom pravděpodobnost, že spadne letadlo, je mnohem větší než pravděpodobnost, že dojde k jaderné havárii." 

Roderick dále uvedl, že lidé jaderné energii věří. Důvěra v ni je nyní podle něj v USA vyšší, než byla před havárií japonské jaderné elektrárny Fukušima před dvěma lety. Podle Oursela napomáhají zlepšení důvěry v jaderné reaktory i zátěžové testy provedené v Evropě. Je ale podle něj nutné ještě víc zvýšit otevřenost jaderného odvětví. 

Představitelé jaderných firem rovněž zdůrazňovali, že jaderná energie je na rozdíl od výroby elektřiny z plynu a z uhlí méně náchylná k cenovým šokům. "Stavba jaderné elektrárny je sice drahá, ale její provoz je levný. Přispívá k tomu i malá kolísavost ceny. V nákladech na elektřinu vyrobenou v jaderné elektrárně tvoří cena paliva jen deset procent, cena přírodního uranu tři procenta," prohlásil Komarov. 

Roderick také podotkl, že i když je cena zemního plynu nyní nízká kvůli boomu těžby z břidlic v USA, může se to ukázat jako bublina. "Je zajímavé, že když mluvím s řediteli těžebních společností v Pensylvánii, tak si denně stěžují, že nemohou nadále těžit břidlicový plyn za 3,50 dolaru. S každým dalším dnem je pro ně těžba nákladnější," řekl.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • za nás spotřebitele žádám
  12.9.2013 16:44

  stejnou podporu, jako mají pobírači dávek OZE a jaderná loby !!:-))
  Jesse
 • temelín
  12.9.2013 16:42

  už zase zpráva, aby se prosadili garantované dotace na Temelín. tunel větší jak Blanka .... ano ano .... a M.Šlouf už se těší na CZ zakázku století.....
  martintruhlík
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m