Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Horáková (CVCA) pro Patria.cz: Výsledek voleb nepohne s lákavými fundamenty ČR. Investoři private equity ale chtějí transparentnost a omezení korupce a byrokracie

Horáková (CVCA) pro Patria.cz: Výsledek voleb nepohne s lákavými fundamenty ČR. Investoři private equity ale chtějí transparentnost a omezení korupce a byrokracie

18.09.2013 18:09, aktualizováno: 19.9. 9:24

Aktualizováno

„Region střední a východní Evropy byl zatím populární pod sloganem "výnos rozvojových trhů s rizikem rozvinutých trhů". Krize v tom něco změnila,“ uvedla dnes v online rozhovoru na Patria.cz Silke Horáková, výkonná ředitelka České asociace private equity a venture kapitálu (CVCA). Česká republika podle ní patří z hlediska investic k nejatraktivnějším zemím v regionu. Nyní ale nastává doba, kdy bude muset region v rámci výstupu z krize obhájit svou pozici, a naše země má také ještě prostor ke zvyšování své přitažlivosti pro investory.

Aktivita private equity (střednědobé až dlouhodobé financování poskytované za získání podílu na základním kapitálu firem, jejichž akcie nejsou obchodovány na burze) byla v našem regionu velice ovlivněna krizí. „V takových obdobích jsou investoři všeobecně opatrní a sází na větší jistotu,“ vysvětlila dnes v rozhovoru na Patria.cz Silke Horáková.

„Co se týče investiční aktivity v regionu, byl vidět citelný pokles od roku 2010, který pokračoval do roku 2012, novější data ještě nemáme. Subjektivně ale můžu říci, že private equity fondy zůstávají zatím opatrné, starají se více o své portfolio, i když od začátku roku jsme zaznamenali v Česku několik významných investic,“ nechala se slyšet žena stojící v čele organizace usilující o rozvoj private equity u nás.

„Česká republika patří v regionu k nejatraktivnějším zemím z hlediska investic. Větší význam má asi jen Polsko kvůli velikosti trhu,“ uvedla dnes Horáková a svá slova podložila konkrétními příklady. Kromě loňských investic - sahajících od menších technologických firem jako SocialBakers, přes firmy střední velikosti jako byla investice fondu Genesis Capital do společnosti Game Czech až po kapitálový vstup private equity skupina Mid Europa Partners do společnosti Walmark a do laboratorní diagnostické společnosti Alpha Medical - potvrzují mezinárodní zájem investorů o ČR i IPO společnosti AVG (25 USD, 2,35%) a prodej Starbev, středoevropské pivovarnické skupiny zahrnující i pivovary Staropramen.

Tento trend navíc podle šéfky CVCA pokračuje i v tomto roce. „Máme dvě nové investice v technologické oblasti od Credo Ventures, dvě menší od Genesis Capital, ArxEquity měl významnou investici do poskytovatele finančních služeb FinCentrum a Accession Mezzanine Capital III investoval do Invia.cz,“ uvedla Silke Horáková na Patria.cz. Na dalších investicích se dle jejích informací ještě pracuje, a tak za rok 2013 očekává lehký růst investic private equity ve srovnání s minulým rokem. „Mírný optimismus z ekonomické situace se odráží i v private equity,“ uvedla ke své prognóze.

Atraktivita ČR pro investory a výsledek voleb

Co investory táhne do České republiky nejvíce? „ČR má stabilní hospodářství, je méně zadlužená než jiné státy v Evropě, je hodně obchodně propojená s bohatšími zeměmi EU, hlavně s Německem, a vyniká v technologické oblasti,“ soudí šéfka CVCA a věří, že tyto plusy zůstanou platné bez ohledu na výsledky nadcházejících voleb.

O atraktivitě země pro private equity nicméně rozhodují i další věci. Vzhledem k tomu, že tyto drží investici své delší dobu - obvykle 3-7 let, je pro ně klíčová otázka dlouhodobé stability. „Hlavně stabilita, daňové prostředí (pro fondy samotné i pro zainvestované podniky), míra regulace a celkový eko-systém,“ upozornila Horáková s tím, že v této politické oblasti má ČR ještě co dohánět. „Z tohoto hlediska preferuji vládu liberální, která všeobecně podporuje podnikatelské prostředí a speciálně stabilní, průhledné prostředí pro private equity fondy,“ dodala.

Šéfka České asociace private equity a venture kapitálu se v rozhovoru nevyhnula ani aktuální otázce ohledně diskutované změny zdanění investičních fondů. „V poslední době jsme spolupracovali intenzivně s MF ČR na vylepšení daňových podmínek pro private equity. Návrh, který vznikl a který by umožnil nulové zdanění na úrovni fondů (plus zdanění dividend a výplat zisků z prodeje firem z portfolia), se bohužel nedostal k vládě,“ posteskla si Horáková.

Senát minulý týden zamítnul návrh zákona, kterým se měly změnit daňové zákony v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku. Spolu s tím padlo i plánované zrušení 15procentního zdanění dividend i zvýhodnění investičních fondů. Premiér Jiří Rusnok na konci srpna označil navrženou změnu zdanění fondů za chybu, jež by znamenala, že podílníci fondů nebudou platit ze svých zisků žádnou daň.

Co tedy naší zemi ještě chybí pro upevnění pozice v regionu a vyšší příliv investic? „Myslím si všeobecně: transparentnost v ekonomice, omezení korupce a byrokracie. Z hlediska private equity platí: co nejméně regulace, vhodné právní struktury, stabilní a transparentní daňové prostředí,“ soudí šéfka CVCA.

V České republice, stejně jako v celé stření a východní Evropě, podle Horákové dlouhodobě chybí domácí zdroje financování. „Domácí penzijní fondy a pojišťovny zatím nevyužívají atraktivní dlouhodobé výnosnosti private equity. Doufáme, že dnešní prostředí velmi nízkých úrokových sazeb podpoří atraktivitu private equity pro institucionální portfolio manažery,“ uvedla a dodal, že penzijní fondy a pojišťovny moc neinvestují ani do českých akcií. Pro českou burzu by tak podle ní dávalo smysl spojení, kterým by vznikla „nějaká větší regionální burza“.

Přepis celého online rozhovoru na Patria.cz naleznete zde

 


Čtěte více:

Praha chce být centrem hedge fondů a private-equity, získat miliardy díky povinné registraci v EU
26.04.2013 10:28
V červenci vstoupí v platnost zákon Evropské unie, který nařizuje desí...
Urban (MF ČR) na Patria.cz: Investorům chceme dát stimul a ekonomice vydělat. Transakční daň by zničila část trhu
11.06.2013 17:56
Nové možnosti pro investory, odcházející za svými investicemi do zahra...
Vláda navrhne změnu zdanění investičních fondů, chyba prý umožňuje neplatit daň
21.08.2013 16:13
Vláda možná formou zákonného opatření navrhne úpravu zdanění investičn...
Rusnok se zrušení daně z dividend nepostaví, možná ale zahradí „daňový tunel“ u investičních fondů
22.08.2013 10:40
Vláda nevyslyší žádost ČSSD, aby pomocí zákonných opatření v Senátu pr...
Předčasné volby v ČR nenesou riziko pro rating, říká Fitch. Zásadní změnu fiskální politiky nečeká
22.08.2013 14:25
Vyhlídky konání předčasných voleb v Česku nemají přímý dopad na rating...
Senát zamítl zrušení daně z dividend i prodloužení daňového testu
12.09.2013 12:42
Senát dnes podle očekávání zamítl návrh zákona, kterým se mění daňové ...

Váš názor
  • Jooo, milá paní Horáková
    18.09.2013 19:57

    korupce a tarnsparentnost ? To je v ČR pro smích. Pocházíte z Německa a tam alespoň býval "ordnung". Já bydlím celý život v ČR , ale takový bordel, jaký panuje posledních 5-10 let - to jsem jěště nezažil. Proto tolik lidí z republiky prchá.
    občan
Aktuální komentáře
24.07.2021
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie
17:25Češi při pandemii nejvíce utráceli za zdraví,část lidí se tím zadlužila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data