Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Horáková (CVCA) pro Patria.cz: Výsledek voleb nepohne s lákavými fundamenty ČR. Investoři private equity ale chtějí transparentnost a omezení korupce a byrokracie

Horáková (CVCA) pro Patria.cz: Výsledek voleb nepohne s lákavými fundamenty ČR. Investoři private equity ale chtějí transparentnost a omezení korupce a byrokracie

18.09.2013 18:09, aktualizováno: 19.9. 9:24

Aktualizováno

„Region střední a východní Evropy byl zatím populární pod sloganem "výnos rozvojových trhů s rizikem rozvinutých trhů". Krize v tom něco změnila,“ uvedla dnes v online rozhovoru na Patria.cz Silke Horáková, výkonná ředitelka České asociace private equity a venture kapitálu (CVCA). Česká republika podle ní patří z hlediska investic k nejatraktivnějším zemím v regionu. Nyní ale nastává doba, kdy bude muset region v rámci výstupu z krize obhájit svou pozici, a naše země má také ještě prostor ke zvyšování své přitažlivosti pro investory.

Aktivita private equity (střednědobé až dlouhodobé financování poskytované za získání podílu na základním kapitálu firem, jejichž akcie nejsou obchodovány na burze) byla v našem regionu velice ovlivněna krizí. „V takových obdobích jsou investoři všeobecně opatrní a sází na větší jistotu,“ vysvětlila dnes v rozhovoru na Patria.cz Silke Horáková.

„Co se týče investiční aktivity v regionu, byl vidět citelný pokles od roku 2010, který pokračoval do roku 2012, novější data ještě nemáme. Subjektivně ale můžu říci, že private equity fondy zůstávají zatím opatrné, starají se více o své portfolio, i když od začátku roku jsme zaznamenali v Česku několik významných investic,“ nechala se slyšet žena stojící v čele organizace usilující o rozvoj private equity u nás.

„Česká republika patří v regionu k nejatraktivnějším zemím z hlediska investic. Větší význam má asi jen Polsko kvůli velikosti trhu,“ uvedla dnes Horáková a svá slova podložila konkrétními příklady. Kromě loňských investic - sahajících od menších technologických firem jako SocialBakers, přes firmy střední velikosti jako byla investice fondu Genesis Capital do společnosti Game Czech až po kapitálový vstup private equity skupina Mid Europa Partners do společnosti Walmark a do laboratorní diagnostické společnosti Alpha Medical - potvrzují mezinárodní zájem investorů o ČR i IPO společnosti AVG (25 USD, 2,35%) a prodej Starbev, středoevropské pivovarnické skupiny zahrnující i pivovary Staropramen.

Tento trend navíc podle šéfky CVCA pokračuje i v tomto roce. „Máme dvě nové investice v technologické oblasti od Credo Ventures, dvě menší od Genesis Capital, ArxEquity měl významnou investici do poskytovatele finančních služeb FinCentrum a Accession Mezzanine Capital III investoval do Invia.cz,“ uvedla Silke Horáková na Patria.cz. Na dalších investicích se dle jejích informací ještě pracuje, a tak za rok 2013 očekává lehký růst investic private equity ve srovnání s minulým rokem. „Mírný optimismus z ekonomické situace se odráží i v private equity,“ uvedla ke své prognóze.

Atraktivita ČR pro investory a výsledek voleb

Co investory táhne do České republiky nejvíce? „ČR má stabilní hospodářství, je méně zadlužená než jiné státy v Evropě, je hodně obchodně propojená s bohatšími zeměmi EU, hlavně s Německem, a vyniká v technologické oblasti,“ soudí šéfka CVCA a věří, že tyto plusy zůstanou platné bez ohledu na výsledky nadcházejících voleb.

O atraktivitě země pro private equity nicméně rozhodují i další věci. Vzhledem k tomu, že tyto drží investici své delší dobu - obvykle 3-7 let, je pro ně klíčová otázka dlouhodobé stability. „Hlavně stabilita, daňové prostředí (pro fondy samotné i pro zainvestované podniky), míra regulace a celkový eko-systém,“ upozornila Horáková s tím, že v této politické oblasti má ČR ještě co dohánět. „Z tohoto hlediska preferuji vládu liberální, která všeobecně podporuje podnikatelské prostředí a speciálně stabilní, průhledné prostředí pro private equity fondy,“ dodala.

Šéfka České asociace private equity a venture kapitálu se v rozhovoru nevyhnula ani aktuální otázce ohledně diskutované změny zdanění investičních fondů. „V poslední době jsme spolupracovali intenzivně s MF ČR na vylepšení daňových podmínek pro private equity. Návrh, který vznikl a který by umožnil nulové zdanění na úrovni fondů (plus zdanění dividend a výplat zisků z prodeje firem z portfolia), se bohužel nedostal k vládě,“ posteskla si Horáková.

Senát minulý týden zamítnul návrh zákona, kterým se měly změnit daňové zákony v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku. Spolu s tím padlo i plánované zrušení 15procentního zdanění dividend i zvýhodnění investičních fondů. Premiér Jiří Rusnok na konci srpna označil navrženou změnu zdanění fondů za chybu, jež by znamenala, že podílníci fondů nebudou platit ze svých zisků žádnou daň.

Co tedy naší zemi ještě chybí pro upevnění pozice v regionu a vyšší příliv investic? „Myslím si všeobecně: transparentnost v ekonomice, omezení korupce a byrokracie. Z hlediska private equity platí: co nejméně regulace, vhodné právní struktury, stabilní a transparentní daňové prostředí,“ soudí šéfka CVCA.

V České republice, stejně jako v celé stření a východní Evropě, podle Horákové dlouhodobě chybí domácí zdroje financování. „Domácí penzijní fondy a pojišťovny zatím nevyužívají atraktivní dlouhodobé výnosnosti private equity. Doufáme, že dnešní prostředí velmi nízkých úrokových sazeb podpoří atraktivitu private equity pro institucionální portfolio manažery,“ uvedla a dodal, že penzijní fondy a pojišťovny moc neinvestují ani do českých akcií. Pro českou burzu by tak podle ní dávalo smysl spojení, kterým by vznikla „nějaká větší regionální burza“.

Přepis celého online rozhovoru na Patria.cz naleznete zde

 


Čtěte více:

Praha chce být centrem hedge fondů a private-equity, získat miliardy díky povinné registraci v EU
26.04.2013 10:28
V červenci vstoupí v platnost zákon Evropské unie, který nařizuje desí...
Urban (MF ČR) na Patria.cz: Investorům chceme dát stimul a ekonomice vydělat. Transakční daň by zničila část trhu
11.06.2013 17:56
Nové možnosti pro investory, odcházející za svými investicemi do zahra...
Vláda navrhne změnu zdanění investičních fondů, chyba prý umožňuje neplatit daň
21.08.2013 16:13
Vláda možná formou zákonného opatření navrhne úpravu zdanění investičn...
Rusnok se zrušení daně z dividend nepostaví, možná ale zahradí „daňový tunel“ u investičních fondů
22.08.2013 10:40
Vláda nevyslyší žádost ČSSD, aby pomocí zákonných opatření v Senátu pr...
Předčasné volby v ČR nenesou riziko pro rating, říká Fitch. Zásadní změnu fiskální politiky nečeká
22.08.2013 14:25
Vyhlídky konání předčasných voleb v Česku nemají přímý dopad na rating...
Senát zamítl zrušení daně z dividend i prodloužení daňového testu
12.09.2013 12:42
Senát dnes podle očekávání zamítl návrh zákona, kterým se mění daňové ...

Váš názor
  • Jooo, milá paní Horáková
    18.09.2013 19:57

    korupce a tarnsparentnost ? To je v ČR pro smích. Pocházíte z Německa a tam alespoň býval "ordnung". Já bydlím celý život v ČR , ale takový bordel, jaký panuje posledních 5-10 let - to jsem jěště nezažil. Proto tolik lidí z republiky prchá.
    občan
Aktuální komentáře
19.06.2024
17:32WEBINÁŘ Psychologie úspěšného investora s hlavním makléřem Pavlem Mokošem - 26. června od 15:00
17:16Vyrostou technologické firmy ze svých vysokých valuací?
16:16Největší investice v moderní historii Česka, onsemi za 2 miliardy dolarů rozšíří výrobu mikročipů
15:38Wall Street vybírá své akciové tipy z indexu S&P 500 na druhou polovinu roku
14:37Evropská komise navrhla rozpočet EU pro rok 2025 ve výši 199,7 miliardy eur
13:49Jakub Brukner: Alternativy k Nvidii, panika na francouzských bankách a evropské automobilky
12:33Technická analýza: Útok Amazonu na historická maxima  
11:58Výrobce tenisek Golden Goose kvůli nepokojům v EU odkládá vstup na burzu
11:33Evropské akcie bez nových impulsů slábnou. Koruna pokračuje v ústupu  
10:41Jízda Nvidie na vrchol: Enron, krypto, covid, AI a výnos 591 078 %
9:41Inflace v Británii se v květnu po třech letech vrátila na dvouprocentní cíl
9:08Rozbřesk: MNB snižuje základní sazbu na 7 % a zařazuje opatrný režim, koruna oslabila přes 24,80 EURCZK
9:06Čínské automobilky usilují o zavedení odvetných cel na auta z EU
8:55Nvidia předhonila Apple a Microsoft a stala se nejhodnotnější firmou, v USA se dnes neobchoduje a evropské futures jsou smíšené  
18.06.2024
22:02Hlavní indexy dnes bez větších změn. Nvidia se stala nejhodnotnější společností světa.  
17:58Tady se hledá nejpohodlněji…
17:38Fitch zlepšila výhled polské ekonomiky, letošní růst odhaduje na 2,8 procenta
17:20Akciová Evropa dnes vede nad Amerikou, dluhopisy profitují z dat  
15:20Analytici: Francouzské akcie kvůli politické nejistotě čeká nejspíš další propad
15:17Maloobchod ve druhém čtvrtletí vzbuzuje pochybnosti o síle amerického spotřebitele  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y