Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hancock

Hancock

04.10.2013 18:47

Je pozoruhodné, jak moc velká je touha lidí z nejsilnější mocnosti světa po hrdinech s nadpřirozenými schopnostmi. Máme tak dlouhou řadu US Supermanů, Ironmanů, Batmanů, Spidermanů a dalších manů. Psycholog a sociolog by jistě poskytli vyčerpávající analýzu příčin a následků tohoto jevu. Já v něm vnímám silný prvek touhy po nezranitelnosti, po dokonalosti, obojí ovšem definované veskrze fyzicky. A touhu po rychlých a rázných řešeních. Ta je ale naštěstí kombinována se silným cítěním svobody a spravedlnosti, takže se masově nezvrhává v podporu různých xenofobních, rasistických, komunistických a dalších hnutí. Poptávka po vše řešících hrdinech je ale pravděpodobně celosvětová, což mimochodem dokazují i blížící se volby u nás doma.

Spojené státy jsou samy o sobě „hrdinou“, či přesněji řečeno hegemonem geopolitickým. Podle některých teorií je takového subjektu třeba pro udržení stability a nastolení správného směru. Zároveň asi nemusíme dlouze popisovat, že celý obrázek není ani zdaleka černobílý. Je ale například možné, že právě absence takového hrdiny/hegemona v Evropě je jednou z hlavních brzd rychlejšího posunu směrem k nové rovnováze. Německo podle mého tuto roli neplní, či plní jen napůl.

Pokud hrdinové/hegemoni plní hlavně pozitivní roli, můžeme být rádi, že většina ekonomik svého potenciálního hrdinu má. Jeden příklad jejich „nadpřirozených“ schopností: První z následujících dvou grafů ukazuje vývoj rozvahy – aktiv ECB. Odspodu jdou zlato, devizové rezervy, eurové pohledávky po neeurových subjektech, půjčky, aktiva držená v rámci SMP a ELA, cenné papíry, dluhopisy vlád získané před rokem 1994 a ostatní aktiva. V druhém grafu je vývoj indexu globálního rizika. V posledních letech bylo toto riziko až výjimky určováno vývojem v eurozóně a je tak namístě oba grafy porovnat: 

ECB Balance Sheet
 
Pokles rizika šel na přelomu let 2011/2012 ruku v ruce s růstem rozvahy konečně zachraňující ECB (trochu jí trvalo, než se dostavila na scénu). Na jaře 2012 se ale rozvaha ECB láme, riziko na chvíli stoupne, pak ale dál klesá, stejně jako rozvaha ECB. Pokud je tedy hrdinka dostatečně silná a důvěryhodná, nemusí už ani nic dělat. Pomáhá svou pouhou existencí a tím, co by mohla udělat. V tom tkví její „nadpřirozené“ schopnosti, ne v nějakém neexistujícím tištění peněz. Mimochodem, místo tohoto zavádějícího výrazu bychom měli srozumitelně a přehledně říkat: Výměna aktiv se soukromým sektorem, kdy mu centrální banka dává aktiva krytá aktivy získanými od soukromého sektoru.

Hrdinové mají většinou jasné rozdělení – na jedné straně jsou klaďasové, na druhé straně záporáci. Rozpory budou asi v tom, jakými hrdinkami jsou centrální banky (ponechme stranou, jestli termín „záporný hrdina“ není protimluvem). Je jasné, že nejeden z nás domnívá, že jde o jednoznačné záporáky. Našli jsme si tak rychle potřebného vyvažujícího klaďase ve formě cenných kovů. Ten by nás prý měl zachránit, nyní je ale spíše sám (někdy až hystericky) zachraňovaným. Hůře bychom asi hledali zastánce názoru, že centrální banky jsou jednoznačně kladným hrdinou. Což je možná dobře. Co zbývá? Asi Hancock.


Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2021
17:48Jak lidé reagují na nečekané bohatství
17:16Čína odpoledne přestává dusit sentiment na trzích, akciím se však do plusu nechce  
16:24Stát a ČEZ asi podpoří memoradem Gigafactory. První investice má být 52 miliard korun
16:02Sumner: Nepřivolávejme recesi špatnými cíli pro monetární politiku
13:58Týdenní výhled: Lákadlem výsledky skupiny FAAMG a Tesly s bitcoiny. Fed dál debatuje  
12:02Horší podnikatelská nálada v Německu, vrací se strach z možného lockdownu
11:33Čína utažením regulace pokazila start do nového týdne  
11:15Velmi bohatí lidé investují jinak
10:34Důvěra v české ekonomice klesá. Pesimističtější jsou i spotřebitelé, nepomáhá strach z inflace, říká Petr Dufek
10:18UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
10:16ECB ruší omezení pro odměny akcionářům. Může to odemknout dividendu Erste
9:51Čtvrtletní ztráta Ryanairu vzrostla, firma však zlepšila výhled
9:37Havlíček a Babiš v Temelíně: Dostavba o jeden či dva bloky by mohla následovat ve 40. letech po bloku v Dukovanech
9:06Rozbřesk: Týden o HDP a Fedu. Nová prognóza ČNB naznačí rychlejší růst sazeb?
8:51Čínské technologie klesají, bitcoin roste. Evropa zahájí negativně  
8:35Bitcoin posílil o více než 10 procent, přiblížil se k hranici 40 000 dolarů
5:55Kde hledat největší potenciál růstu dividend? Podle Fidelity u nejkvalitnějších ESG firem
25.07.2021
14:58Pár varovných příznaků, proč hospodářské uzdravování nemusí jít tak hladce
9:27Víkendář: Spojené státy bývaly centrem výzkumu a vývoje...
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cie Generale des Etablissements Michelin SCA (06/21 Q2, Aft-mkt)
Lennox International Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Lockheed Martin Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE (06/21 Q2, Aft-mkt)
Otis Worldwide Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Ryanair Holdings PLC (06/21 Q1, Bef-mkt)
Tesla Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (06/21 Q2)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů