Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Statoilu: Není Arktida jako Arktida. Někde se těžit nevyplatí

Šéf Statoilu: Není Arktida jako Arktida. Někde se těžit nevyplatí

31.10.2013 15:39
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V norské a východokanadské části Arktidy jsou podmínky pro otevírání ropných a plynových ložisek daleko vhodnější než v jiných krajích za polárním kruhem, prohlásil výkonný ředitel norského státního těžaře Statoil Helge Lund. Přidal se tak k top manažerům z branže, podle nichž je těžba v nehostinných podmínkách mrazivého moře, ker a ledové pustiny vysoce rizikovou záležitostí.

Na problémy v poslední době narazilo několik společností pokoušejících se dobýt Arktidu, mezi nimi například Royal Dutch Shell, která vydala miliardy na projekty v Aljašce s neuspokojivým výsledkem, či Cairn Energy, která zase narazila v Grónsku. Statoilu, rakouskému OMV či švédskému Lundin Petroleum se naopak daří v Barentsově moři, jež na rozdíl od většiny arktických oblastí není sužováno náporem ker a ledovců.

„Není pochyb o tom, že Arktida skrývá obrovský nerostný potenciál. Ale podle mě je potřeba o Arktidě přemýšlet v několika dimenzích,“ uvedl Lund v rozhovoru pro deník Financial Times. V kontrastu s relativně pohostinnějšími oblastmi prý existují jiné – konkrétně nechtěl jmenovat – s mnohem drsnějšími podmínkami, v nichž se začátek průzkumné a těžařské aktivity bude ještě řadu let oddalovat.

Statoil v létě odložil plány na výstavbu arktického ropného terminálu za 15 mld. USD, jelikož prý není jasné, jaké množství suroviny se skrývá v ložisku Johan Castberg a také kolik bude nakonec celý infrastrukturní projekt stát. Těžař se odvolal i na nedávné zvýšení daní ze strany norské vlády.

„Naším cílem je najít dostatečné zdroje a mít účinný koncept jejich extrakce, abychom se do toho mohli pustit,“ uvedl Lund. Statoil ve 3Q13 vykázal mírný meziroční růst čistého zisku na 12,1 mld. NOK, a o něco tak předčil očekávání analytiků. Společnost zvýšila letošní plánované výdaje na průzkum o 250 mil. USD na 3,75 mld. USD.

Statoilu se v posledních letech daří objevovat ložiska se slušným potenciálem. Letos má na kontě největší nález v oboru vůbec, který učinil nedaleko východního pobřeží Kanady, v zálivu Bay du Nord. Do roku 2020 má v úmyslu zvýšit produkci o 25 % na 2,5 mil. barelů ropného ekvivalentu denně. Spíš než na výstup se ale Lund chce soustředit na zhodnocení pro akcionáře.

Letos Statoil prodal část podmořských bloků v mořích kolem Norska konkurentům OMV a Wintershallu. Provedl také reorganizaci pole Ormen Lange, což s sebou přinese pokles produkce až o 120 tisíc barelů denně. Ve 3Q13 společnost těžila 1,85 mil. barelů denně. Analytici z Citi ve zprávě pro investory napsali, že potenciál ke zhodnocení akcií Statoilu nabízí zejména vrty v Angole. Během roku až roku a půl by mohly titul vytáhnout o zhruba 15 % výš.

Ne všichni mají při dobývání Arktidy takové výsledky. Shell v průběhu sedmi let do průzkumu podmořských ložisek u aljašských břehů investoval kolem 4,5 mld. USD. Poslední den loňského roku se těžební loď Kulluk během bouře utrhla vlečnému člunu a po nekontrolovaném putování vlnami byla vyplavena na břeh neobydleného ostrova. Environmentalisté viní Shell z toho, že nesplnil závazky dané ve svých vrtných plánech v Čukotském moři, a proto by neměl v průzkumných pracích pokračovat. Shell získal licenci k těžbě v Čukotském moři už v roce 2005, ale protesty ochránců životního prostředí a místních obyvatel předchozí těžební plány zhatily. Nyní oznámil, že začátek vrtání opět odloží. Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy zatím těžbu v drsných severních regionech dále propaguje.

Výkonný ředitel francouzské těžařské společnosti Total Christoph de Margerie loni prohlásil, že rizika spojená s podmořskou těžbou v arktických vodách jsou příliš vysoká. „Ropa v Grónsku by byla katastrofou. Únik by značně poškodil image společnosti,“ uvedl de Margerie v rozhovoru pro Financial Times. Total má v Arktidě rozpracováno několik projektů na těžbu zemního plynu, včetně obřího Štokmanova pole v Barentsově moři, které je ale kvůli nejistému výhledu poptávky a neshodám mezi partnery projektu delší dobu ve stavu hibernace. De Margerie zdůraznil, že není principiálním odpůrcem těžby v Arktidě a že s únikem plynu si lze poradit mnohem snadněji než s ropnými skvrnami.

Velké plány s arktickými ložisky má ruská Rosněfť, která si k jejich průzkumu přizvala americké, britské, čínské, japonské i vietnamské partnery.

(Zdroje: FT, Kommersant, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data