Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie jako by se nechumelilo a to přichází prosinec

Akcie jako by se nechumelilo a to přichází prosinec

25.11.2013 18:25

V době, kdy mezi ekonomickými těžkými vahami (Summers, Davies, Krugman ...) kvetou úvahy o dlouhodobé stagnaci vyspělého světa, se americký trh svou valuací dostává na pokrizové rekordy. A co víc, Evropa nezůstává nijak pozadu. Přitom i kdyby teorie dlouhodobé stagnace relevantní nebyla, nejeden z ekonomů (a i selský rozum s jen mírnou dávkou skepse) tvrdí, že to nejhorší eurozónu ve formě restrukturalizace dluhů ještě čeká. Evropský MSCI se přesto nyní obchoduje s PE kolem 13,6, což je cca stejná valuace jako v první vlně pokrizové euforie a během let 2006, 2007. Pokud se to zdá jako velký optimismus, můžeme pohlédnout do Španělska, kde se PE dostalo dokonce na cca 14. Tam bylo naposledy v roce 2006. A podobně se chovají trhy v dalších větších evropských ekonomikách.

My dnes budeme náš čas po několika týdnech věnovat trhu americkému. Mustr vývoje jeho valuace je zhruba podobný tomu evropskému, konkrétní hodnoty včetně těch aktuálních vypadají následovně:

Akcie

Ona hraniční třináctka, kterou mělo PE po krizi problém prorazit, je nyní shodou okolností pětiletým průměrem valuace. Pouze v euforii roku 2008 se trh dostal nad desetiletý valuační průměr 14, pak až jen letos. A evidentně mu to nestačí. PE tak nyní dosáhlo hodnoty 15 a zdá se, že má chuť pokořit průměr patnáctiletý (něco nad 16). Má na to dost silné nohy?

Nožky má PE tři – výplatní poměr POR (v kratším časovém období většími fluktuacemi neprochází), rizikové prémie a bezrizikové výnosy (dohromady požadovanou návratnost) a očekávané zisky. Druhý graf ukazuje, jak se spolu s vývojem cen na trhu (červeně), mění právě bezrizikové výnosy a rizikové prémie. Ty jsou u akcií skryty, světle modře jsou tedy aproximované prémiemi korporátních dluhopisů – nejde nám ani tak o absolutní úrovně, ale jejich změny.

Z druhého grafu tedy vidíme, že v roce 2009, kdy se PE pohybovalo na podobných úrovních jako dnes, byly bezrizikové výnosy i prémie výše. To znamená jediné – tyto vyšší hodnoty musely být tehdy kompenzovány vyšším očekávaným růstem zisků, respektive cash flow firem. Jinak řečeno, dnes na podobné PE stačí nižší očekávaný růst, což by asi odpovídalo. Ona první vlna pokrizové euforie je asi zavádějící (také rychle přešla). Další dva případy s podobnou valuací už ukazují úplně jiný obrázek – znatelně vyšší bezrizikové výnosy a znatelně nižší rizikové prémie (v součtu ale cca podobné jako dnes, tedy kolem 5 %). Tento mustr můžeme považovat za standard, zatímco ten současný (vyšší prémie, nižší výnosy státních dluhopisů) je stále spíše mustrem pasti likvidity, či oné hrozby dlouhodobé stagnace. Trochu tak hapruje to, že podle této logiky by očekávaný růst podle PE měl nyní být cca podobný jako v oněch předkrizových letech (je stejný součet prémií a bezrizikových výnosů). Zároveň ale máme na straně výnosů a prémií konstelaci, která přímo implikuje to, že růst bude nižší (jiná struktura požadované návratnosti).

I přes uvedené si stále nemyslím, že by se americký trh dostal do nějakého bublinového teritoria. Investoři ale také určitě netrpí nějakým pesimismem, úvahami o dlouhodobé stagnaci apod. Pokud by se valuace dostala zpět na PE 14, představovalo by to asi 7 % oslabení cen. Pokud by se trh naopak dostal až na ono PE 16, je to samozřejmě zhruba stejný posun směrem nahoru (vše s konstantními očekávanými zisky). S ohledem na výše uvedené bych se k druhému scénáři klonil méně, ale takto se už mýlím několik týdnů. A čeká nás prosinec, který je z historického hlediska suverénně nejvstřícnějším měsícem pro obchodníky a investory.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Poznámka
    26.11.2013 12:29

    Zisky amerických firem stagnují a objemy na burze klesají. To jen na okraj k tomu prosinci.
    jrdallas
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data