Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A když vyrostli, přestali krást

A když vyrostli, přestali krást

27.11.2013 18:47

Jak jsme se mohli dočíst na těchto stránkách, generální ředitel České spořitelny a bývalý guvernér centrální banky Pavel Kysilka v souvislosti s intervencemi ČNB mimo jiné uvedl, že v první řadě je třeba se ptát, proč je Česko ostrůvkem "nerůstu" mezi zeměmi, které jsou na tom o dost lépe. Vážným kandidátem by asi mělo být několik hodně velkých K, tedy korupce, koryta, krádeže. Kvantifikovat jejich vliv je těžké, ale určitou představu si přece jen můžeme udělat. Následující graf na ose x ukazuje reálný produkt na hlavu, na ose y index vnímané korupce. Autoři grafu shlukem zemí proložili přímku, mě se zdá, že na něj spíše sedí dodělaná zelená křivka. Každopádně ale vidíme, že tu bude poměrně zajímavá korelace a možná i vztah mezi jedním z K a produktem, příjmy, růstem: 
 
GDP versus corruption
 
Zdroj: „Does Economic Growth Reduce Corruption?”

Co se týče onoho vztahu, na první pohled se nabízí spíše kauzalita jdoucí od korupce k růstu. Jinak řečeno, čím větší jsou ona K, tím horší je prostředí a růst trpí. A naopak, menší K sebou nesou menší náklady na podnikání, snižuje se riziko a prostředí působí prospěšně jak na poptávkovou stranu, tak na stranu nabídkovou. Obvykle v souvislosti s K přemýšlíme o tom, jak jsou peníze a zdroje zločinně přerozděleny, ale toto by nám mělo připomenout, že ani zdaleka nejde jen o přerozdělování, ale o obrovskou čistou ztrátu pro všechny.

Ona studie, ze které graf je, se ale zaměřuje na opačnou možnost. Tedy na to, že růst ovlivňuje korupci. Mechanismus by to měl být opět intuitivní: S rostoucím bohatstvím a příjmy klesá motivace k tomu úplatky brát a i k tomu je dávat. Na trhu je totiž více příležitostí, které sebou nutnost úplatků či obecně oněch K nenesou. Existuje dokonce teorie „životního cyklu korupce“, která hovoří o tom, že korupce dosahuje svého vrcholu během ranné fáze rozvoje dané země a poté postupně klesá s tím, jak rozvoj pokračuje dále. Nutno ovšem podotknout, že tyto úvahy se týkají zejména rozvíjejících se zemí a onen zlom přichází někdy na počátku jejich zprůmyslnění. Tedy v bodě, který bychom měli mít daleko na sebou.

My se co se týče eliminace K neustále upínáme k tomu, že jednou přijde pan Někdo a zbaví nás jich. Určitě by bylo dobré, kdyby tento pan někdo přišel a na problému skutečně zapracoval (netvrdil by například, že už je v podstatě vyřešen). Nejde ale o eliminaci chování, které je na nás jaksi uvaleno něčím, či někým zvenčí. Není to chování, které by bylo dáno systémem, je to chování, které systém křiví. Je to naše chování. Uvedený graf možná hovoří o třetí možnosti: Ekonomický růst i pokles korupce prostě doprovází to, jak společnost celkově vyspívá a dozrává. Takže až společnost vyroste, přestane se v ní i krást.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Blbost
  28.11.2013 10:34

  ne že by to bylo u nás uplně košer, ale největší problém je, že každá aktivita je v našem státě tak drsně ztrestána zdaněním, že prostě každý kdo dosáhne nějaké úrovně přijmu je státem prostě "nucen" přibrzdit a jen tak vegetovat. Neexistuje naprosto žádný důvod pro jakékoliv další snažení. neustálé kecy o podpoře znalostní ekonomiky ,.. kulo hulo, v okamžiku kdy dáte expertovi více než cca 70 tis tak už jen rostou náklady firmy a efekt pro zaměstance je skoro 0. Naše státní stretegie je jen ať si někdo moc nevidělá, jen ať jsou na tom všichni pokud možno stejně a čím chudší tíme lepší.
  Mike
 •  
  27.11.2013 21:06

  je to tady samý ostrý názor :-), jednoduše, svět ovládají myšlenky, myšlenky zprostředkovává rodina a náboženský či společenský cit, ten se v člověku vyvíjí, ne nadarmo se používá výraz Kristova léta atd. podíl mladých sociálně nevyspělých lidí bez kulturních kořenů v rozhodujících funkcích se za poslední století velmi zvýšil, Štrougal se stal MV v 29letch, Gross tak nějak premiérem atd. tito lidé, o bulících v hedgeových fondech po celém světě škoda hovořit, mohli byste říct dospějí, a co ten páníček co v USA položil fond o 65mld dolarů, víte dnes se k moci a funkci dostane každý bulík s křivým charakterem, je to dokonce podmínkou, myslíte že se někdy narovná, podívejte se na Kalouska, chodící troska, ať to myslel jak chtěl ... Singer jako jediný dokázal v této republice plné zbabělců a zlodějů zatáhnout za záchranou brzdu, pokud by se ekonomika za dalších 5 let nezvedla (800mld. - 1bil korun dalších dluhů) a bohatí vylili peníze ven- fakt nevím :-), stát zaměstnává o 30.000 víc lidí a ží o tisíc víc budov než si může dovolit o těch ostatních olupovačích škoda hovořit, až přijde dalších 100.000 lidí o práci oni si je najdou a dají jim své emoce najevo :-) a to je tak vše
  robelix
 • nejen KKK, ale + další K
  27.11.2013 20:47

  korupce, koryta, krádeže a Klaus !! Soustružníku, problém je prozajičtější než se zdá. Jen v KB existuje 300 miliardových korunových účtů. Víme přece, že Klausova metoda manýrů vedla dle jeho poučky - nalézt konkrétní vlastníky socialistického majetku - to byla transformace. Majetek sice získali, ale ti pseudovelikáni a Klausovi blízcí už neumí investovat, ačkoliv toho nakecali hodně a chvástali se na každé tiskovce.... Opakujte si - NEUMÍ INVESTOVAT. Sedí na penězích a jsou bezradní. nejsou to podnikatelé, ale zloději a maloměšťáci. Stát se kvůli tomu zadlužuje a oni stále ještě kradou, aniž by ty peníze byli k užitku nejenom jejich. Naše diagnóza je jasná - chybí ty miliardy v reálné ekonomice. Ostatní související neduhy sledujeme, píšete o nich každý den.
  Jesse
  • Re: nejen KKK, ale + další K
   27.11.2013 20:58

   Na penězích budou banky i lidé sedět dál i kdyby byl kurz 40/EUR. Maximálně si lidi preventivně smění Kč za EUR/USD. Vždyť po té hrůzovládě cynických amatérů s machiavellistickými sklony mají lidi výplaty tak nízké, že za takové nepracovali před deseti lety. Chápu, to byl účel, ale nechápu, z čeho mají utrácet. A navíc - to ČNB na to přišla až po 7 letech recese, že je recese?!
   sgt.Mike
 • Problemem jsou banky
  27.11.2013 20:14

  Proč nerosteme? Protoze ČNB si natiskne 200mld CZK,za tyhle peníze koupi od pana Kysilky z ČS eura a Česká spořitelna tyto peníze zpět uloží do ČNB,protoze neví,co jiného by s nimi udělala. Takže efekt těchto peněz není žádný.. Žádná inflace, žádný růst HDP. To se změní az tehdy,co někomu v bance dojde,ze sedí na likviditě,kterou má půjčit dal.Jenze to jim nedovolí risk management,který schválí jen takový projekt,který si klient financuje sám.No jo,ale to nepotřebuje banku... Takže když to shrnu,nasim problémem jsou banky,které neumí nakládat s likviditou,kterou si radsi za 0,05% p.a. ukládají do CNB. Takže,pane Kysilko,zacnete u sebe a řekněte to taky v Raifce, CSOB atd...
  Petr
  • Re: Problemem jsou banky
   28.11.2013 0:38

   OK - rozkažte to bankám, ať financují cokoli - postavíme aquaparky v každém městě na 5.000 obyvatel, aby se lidé mohli vykoupat... Sorry, ale to co tu píšte jsou takové nesmysly, až bolí u srdce... To je jako byste řekli, aby uzenář začal zadarmo rozdávat své uzené nebo pekař začal rozdávat zadarmo housky... Bože.........
   Animal
   •  
    28.11.2013 10:55

    babis rozdava zadarmi koblihy, co vas zacalo bolet ted?
    Azb
  • Re: Problemem jsou banky
   27.11.2013 21:38

   Lépe bych to nenapsal! Hřebíček pěkně na hlavičku!
   Skalar
Aktuální komentáře
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data