Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: Na trzích vznikají masivní bubliny. Od akcií po zemědělskou půdu

Faber: Na trzích vznikají masivní bubliny. Od akcií po zemědělskou půdu

29.11.2013 17:56

Jsou obavy z neúměrného růstu cen aktiv namístě? Jinou, než kladnou odpověď snad ani nelze od medvěda Marca Fabera, investora a vydavatele reportu The Gloom, Boom & Doom čekat. Přebytek likvidity v ekonomice má podle Fabera za následek nafukování „masivní spekulativní bubliny“ na všech trzích od akcií a dluhopisů, bitcoinu až po zemědělskou půdu.

Faber v rozhovoru na CNBC varuje investory před zklamáním z dlouhodobých výnosů z akcií – domnívá se, že čas korekce měl již přijít. Wall Street prošla posledních sedm týdnů v řadě s kladnou bilancí a posouvání historických maxim přestalo být vzácnou záležitostí. Index Standard & Poor’s 500 od začátku roku posílil o 27 procent a, vracejícím se spekulacím o zahájení utahování měnové politiky navzdory, míří k nejlepší celoroční bilanci od roku 1998. Před včerejší pauzou z důvodu oslav Dne díkůvzdání se S&P 500 vyšplhal na novém maximu 1.807,23 bodu, zatímco index DJIA tento měsíc poprvé překročil 16 tisíc bodů.

Na pomoc při svém varování si Faber vzal Shillerův index PE, nesoucí název profesora Yale University a držitele Nobelovy ceny Roberta Shillera. Ukazatel vychází z desetileté upravené inflace jako indikátoru bubliny a jeho vysoká hodnota dle Fabera vede k předpokladu nízkých výnosů do budoucna. Avizovanému prasknutím bubliny ale ještě může přecházet určité pokračování růstu, v závislosti na pokračování masivních měsíčních nákupů dluhopisů do bilance Fedu a trvání rekordně nízkých úrokových sazeb, a to klidně o 20 % i více, míní známý medvěd. 

„Nekonečné QE“ i v bublině na bitcoinu


Po letním varování před nejméně 20procentním propadem akciových trhů ještě do konce roku, Faber v říjnu zhodnotil, že z nastaveného kvantitativního uvolňování není úniku. „Otázka nezní, kdy Fed začne s omezováním masivních nákupů dluhopisů, ale kdy centrální banka nákupy navýší...,“ řekl mimo jiné a doplnil slovy o „nekonečném QE“. Fed pokračuje v nákupech vládních cenných papírů v měsíčních objemech po 85 mld. USD.

Kvantitativnímu uvolňování Faber připisuje i ultrarychlý nárůst hodnoty bitcoinu. Hodnota virtuální měny tento týden poprvé v historii překonala hranici jednoho tisíce amerických dolarů a dnes se dostává na nové maximum 1.200 USD. Za poslední rok hodnota bitcoinu na největší a nejstarší burze pro obchody s kybernetickou měnou Mt. Gox vzrostla více než osmdesátinásobně. „Cena zemědělské půdy za posledních 10 let vzrostla na desetinásobek, bitcoin je nyní na vzestupu a kdo ví co bude další,“ podotkl Faber.

Investor se dříve nechal slyšet, že světová ekonomika se nyní nachází v horší situaci, než tomu bylo v roce 2008, tedy v roce, kdy na ni globální finanční krize dolehla v podobě recese. Mezi důvody jmenoval pokračující příliv levné likvidity v globální ekonomice a úvěrový boom v Číně.
 


(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Čtěte více:

3 důvody pro propad trhů podle Marca Fabera
04.09.2013 15:49
Zběhlí investoři již vědí, že chtějí-li optimistický výhled pro vývoj ...
Faber: Není krok zpět. Objem QE se nesníží, ale poroste
21.10.2013 15:05
V létě varoval před rizikem nejméně 20procentního propadu akciových tr...
Situace je horší než v roce 2008, varuje Faber před levnými penězi (nejen) v Číně
08.11.2013 15:58
Pokračující příliv levné likvidity v globální ekonomice a úvěrový boom...
8000 % za rok? Bitcoin překonal hranici 1000 USD
27.11.2013 20:50
Hodnota virtuální měny bitcoin dnes poprvé v historii překonala hranic...

Váš názor
  • bubliny
    29.11.2013 20:02

    Pojem bubliny v jakémkoliv smyslu je absurdita. Je to jen odraz poptávky a nabídky v němž hrají roli jak racionální důvody tak emoční vlivy. Ale to není bublina tak prostě funguje trh. - viz Apple, proč lidé stojí fronty na "nový" IOS. Je to racionalita i emoce - nikoliv bublina. Racionalita je 50%, což je reálná hodnota výrobku, zbylých 50% jsou emoce - čili "značka", co jsou jen emoce, protože značka o sobě sama neznamená záruku kvality. A pak jsou místní trhy, které to dělají ještě zajímavější. Tak prostě funguje trh
    • Re: bubliny
      29.11.2013 20:46

      Jáj, dobre Nowak hovoríš. Veď čo terazky Fáberko vypráva? Že kvantitatívne uvolňovanie bude navýšené a môže byť aj nekonečné a tak je to dobre, lebo rečičky o ukončení zdvihajú negatívne emócie. A komu prospejú negatívne emócie? Aha? Ja som pred rokom počul investičného bankára Jonášika, čo stále býva v telke, keď hovoril, že kvantitatívne uvoľnovanie nie je možné robiť donekonečna. Jáj, a prečo nie? Vraj, že bude bublina. Jáj :))
      Šaňo
Aktuální komentáře
12.07.2025
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují
13:34Německý parlament odklepl rozsáhlý balíček úlev za 46 miliard eur na podporu ekonomiky
13:09Perly týdne: Konec evropské výjimečnosti a technologické akcie, které nebudou nikdy drahé
11:29Investoři sází na nového Zaklínače. CD Projekt je mezi nejdražšími evropskými akciemi
10:46Další den, další cla – dnes je na řadě EU. Nervozita trhů je však zatím zanedbatelná  
10:30Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 30.6.2025 (2Q 2025)
10:08Červen na trzích pohledem Invesco: Amerika roste, Evropa klopýtá, Asie překvapuje
9:08Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt
9:01Rozbřesk: Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?
8:50Trump zavádí 35% clo na Kanadu, chystá projev k Rusku a investuje do těžby vzácných kovů  
6:25Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Dolar je kvůli Trumpovi na ústupu. Co zlato a ropa?  
10.07.2025
22:03Wall Street podpořena silnými výsledky Delty, Fed zůstává opatrný  
17:20Odkupy míří k dalšímu rekordu. Hurá?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data