Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týdenní zpráva o koruně: Lepší data nezabránila dalším ztrátám

Týdenní zpráva o koruně: Lepší data nezabránila dalším ztrátám

06.12.2013 18:27
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Koruna pokračovala v oslabování, ačkoli z pohledu nových zpráv či vývoji na jiných trzích k němu dostala pramálo důvodů. Kurz během týdne vystoupal nad 27,50, aby se následně usadil mírně pod touto hranicí.

Data z domácí ekonomiky lze určitě hodnotit pozitivně. Index nákupních manažerů dál stoupl a překonal odhady. Pokles HDP za třetí kvartál po revizi činí 0,1 procenta, což stále není nijak skvělý výsledek, ale vypadá přece jen lépe než předběžných -0,5 procenta. Mírně horší data o maloobchodních tržbách dobrý dojem příliš nekazí. Po očištění o počet pracovních dní tržby rostly a trendově nadále dochází k jejich pozvolnému zlepšování. Na korunu však čísla měla minimální vliv a jejímu oslabování nezabránila.

V regionu vyšly rovněž indexy nákupních manažerů a i zde přinesly dobré zprávy. Mírně z čísel profitoval pouze zlotý. Růst maďarského HDP za třetí kvartál byl revidován mírně vzhůru. Polská centrální banka na prosincovém jednání ponechala úrokové sazby beze změny a tento výsledek byl všeobecně očekáván. Banka zároveň potvrdila výhled pro sazby, které mají zůstat stabilní aspoň do poloviny příštího roku. Ve výsledku se tedy překvapení nekonalo.

Na hlavních trzích se čekalo především na výsledek jednání ECB a data z amerického trhu práce. Dolar zkraje týdne posiloval proti euru. Index ISM pro průmysl, který také vyšel na začátku týdne, se nečekaně dál zlepšil, ale další zisky mu nepřinesl. Další dny každopádně tento vývoj smazaly. Pozitivní indikace o trhu práce v podobě reportu ADP a žádostí o dávky v nezaměstnanosti vedly k růstu amerických výnosů, dolaru však pomohly pouze k přechodným ziskům. To samé platí pro revizi HDP, která vedla k výraznému vylepšení růstu za třetí kvartál. Na druhou stranu, stojí za ním především změna zásob. Euru nijak nepomohly revize indexů nákupních manažerů, přestože celkově byly k lepšímu.

Značné zisky si však euro připsalo po jednání ECB. Banka na minulém jednání snížila sazby a její holubičí postoj nabral na agresivitě. Tentokrát zůstaly sazby beze změny, žádné jiné opatření nepřišlo a komentář vyzněl ve prospěch stabilní měnové politiky v nejbližším výhledu. Banka má technicky připraveny alternativní nástroje k uvolnění měnové politiky, ale nijak nenaznačuje, že by je měla v brzké době použít. O negativní depozitní sazbě se pravděpodobně vedla jen obecná diskuse a k dalšímu LTRO banka prozatím nevidí dostatek důvodů. Vedle eura také značně rostly evropské výnosy.

Konec týdne nedokázal euro o zisky připravit, přestože data z amerického trhu práce byla velmi dobrá. Eurodolar se po prvotním zaváhání naopak vydal mírně výš. Dál vzhůru nakonec nepostoupily ani americké výnosy.

Data z trhu práce dostávají do hry prosincové omezení QE. Riziko aspoň mírné úpravy objemu nákupů aktiv značně stouplo, stále ale jako pravděpodobnější vypadá, že tento krok Fed učiní až příští rok. Jedním z důvodů je stále nízká inflace, která centrální banku do akce nijak netlačí.

Nezdá se, že by očekávání brzkého omezení QE na trzích nějak výrazně stoupla a doléhala na poptávku po riziku. Spíše je zde, zvláště na akciích, pozitivní reakce na kombinaci sílící ekonomiky a stále ještě podpůrné politiky Fedu.

Fed bude jednat 18. prosince, příští týden se tak mohou očekávání ještě měnit, ačkoli z ekonomiky už nepřijdou tak významné informace. Nejdůležitější bude statistika maloobchodních tržeb za listopad. Vzhledem k nárůstu nejistoty ohledně omezení QE budou určitě v centru pozornosti i nové komentáře zástupců Fedu, soustředěné hlavně na pondělek.

Z domova máme na programu sérii nových dat z reálné ekonomiky i o cenách. Průmysl by měl pokračovat v růstu, podporován vývozem. Společně s očekávaným nárůstem inflace by mohl tlumit spekulace o posunu kurzového cíle ČNB a korunu tak podpořit.

...celou analýzu si klienti Patria Plus mohou stáhnout v PDF formátu ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data