Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny v listopadu: Inflační bezvětří

Spotřebitelské ceny v listopadu: Inflační bezvětří

9.12.2013 9:30
Autor: David Marek

Listopadová data potvrzují, že inflace je v české ekonomice ohrožený druh. Spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,1 procenta. Kromě potravin se ceny snížily ve všech částech spotřebního koše. Meziroční inflace se sice drží v kladných hodnotách (1,1 procenta), nicméně jen díky zvýšení obou sazeb DPH na začátku letošního roku.

K poklesu cenové hladiny minulý měsíc přispěly zejména sezónní slevy rekreace. Listopad je měsícem mezi letní a zimní turistickou sezónou a odpovědí je pokles cen. Tentokrát se meziměsíčně snížily o 0,5 procenta. Negativní příspěvek k inflaci přineslo také zlevnění alkoholu. Ceny lihovin klesly o 3,0 procenta, pivo zlevnilo o 0,9 procenta. Pokles cen ropy umožnil zlevnění pohonných hmot o 0,8 procenta. Oslabení kurzu koruny po intervenci ČNB se do listopadového šetření cen ještě nestačilo projevit.

Zvýšily se naopak ceny potravin, což je ovšem pro listopad typické. Nahoru šly ceny zeleniny, mléčných výrobků či vajec.

Jádrová inflace je stále záporná a budeme-li se na vývoj ekonomiky dívat její optikou, můžeme říci, že se již déle než čtyři a půl roku pohybujeme v deflaci. Diskuze o tom, zda české ekonomice hrozí deflace je irelevantní, v deflaci již dávno jsme.

Celková inflace na začátku příštího roku rychle klesne, neboť se nebude opakovat zvyšování sazeb DPH a zároveň výrazně klesne cena elektřiny pro domácnosti. Naopak k vyšší inflaci bude přispívat růst cen dováženého zboží reagujících na oslabení kurzu koruny po intervenci centrální banky. Výsledkem by měla být inflace v první polovině příštího roku mezi nulou a jedním procentem, ve druhé polovině mezi jedním a jedním a půl procentem.


Váš názor
 •  
  10.12.2013 8:05

  Martíku než budeš něco psát, bylo by vhodné, kdyby jsi si ten článek alespoň přečetl. "Zvýšily se naopak ceny potravin, což je ovšem pro listopad typické. Nahoru šly ceny zeleniny, mléčných výrobků či vajec." Davidovi Markovi děkuji.
  PetrJ
 • Inflace ? nebo oěpt vykřik do tmy ČSÚ
  9.12.2013 18:15

  Pane Marku byl jste za posledni dobu v obchodě , viděl jste nějaký pokles alkoholu nebo nějaký pokles cen Iphone za 22 000 je pokles cen benzin za 37 kč je pokles cen ? Neni to jen opět čáry máry se spotřebnim košem kdy je tu inflace kolem 4 procent a klučici z ČNB brečí nad blízkou deflaci ? Myslim si že stagflace je tak blízko až to děsí :-) pane Marku opět jste nezklamal celý članek je jeden velký blábol :-)
  martík
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data