Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání. Důvěra mezi podniky proti srpnu klesla o čtyři body na hodnotu 93,6, mezi spotřebiteli byl meziměsíční pokles důvěry větší, o 4,4 bodu.
"Pesimismus spotřebitelů v září výrazně posílil. Meziměsíčně vzrostl počet respondentů obávajících se v příštích 12 měsících zhoršení celkové ekonomické situace, své vlastní finanční situace, zvýšení nezaměstnanosti i dalšího růstu cen," uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. Doplnila, že téměř třetina domácností navíc uvádí, že už nyní sotva vyjde s penězi. Obavy z růstu cen se v září opět zvýšily a jsou nejvyšší od května (graf 2), srpnový pokles byl tak v tomto ohledu jednorázový výkyv.

Také důvěra mezi podnikateli v září poklesla, a to čtvrtý měsíc v řadě. Pokles byl plošný napříč všemi sledovanými segmenty kromě stavebnictví, kde důvěra vesměs stagnovala po výraznějším srpnovém propadu. Nejvyšší pokles zaznamenaly služby, další snížení důvěry však přichází i z maloobchodu a průmyslu, kde se především snížila doposud optimistická očekávání ohledně výroby v příštích 3 měsících. Téměř po roce v průmyslu převážil podíl podniků, které již očekávají snížení své výrobní činnosti v období příštích třech měsíců. Ve službách se pak také snížilo očekávání ohledně budoucnosti, ale i hodnocení současné poptávky. Očekávání prodejních cen se plošně – leč mírně – snížilo, nejvýrazněji ve stavebnictví.

Ačkoli důvěra v podnikatelském sektoru v září klesla již čtvrtý měsíc v řadě, její propad žádným překvapením není, jelikož její celková úroveň se nachází stále relativně vysoko vzhledem k nejistotám, kterým ekonomika čelí z titulu energetické krize či obav z příchodu recese. Podniky tak přehodnocují doposud relativně optimistická očekávání ohledně zlepšení situace v příštích měsících a tento trend patrně ještě neskončil. U domácností se nepotvrdil obrat v důvěře ze srpnových dat, spíše naopak se vnímání situace dále zhoršilo. Indikátory důvěry v září tak vysílají další růst obav mezi domácnosti, a to navzdory tomu, že v září bylo oznámeno zastropování cen energií, které mělo za cíl obavy domácností a firem snížit. Přitom data nereflektují další eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině a vyhlášení mobilizace, jelikož sběr dat byl ukončen 19. září.

Zdroj: ČBA, ČTK