Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Efektivitu trhu popírají i krávy

Efektivitu trhu popírají i krávy

30.12.2013 14:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Autoři studie „Continued Existence of Cows Disprove the Central Tenets of Capitalism?” zpochybňují samotný základ fungování trhů. Nezaměřili se v ní ovšem na rozvinuté trhy finanční, ale na jejich opak ve formě trhu s kravami a býky v Indii. Závěry studie jsou jednoduché: Kdyby členové indických domácností ohodnotili svou práci podle tržních mezd, chov krav by pro ně představoval ztrátu ve výši 64 %, u buvolů by ztráta dosáhla 39 %. Pokud by lidé hodnotili svou práci jako bezcennou, což může být v podmínkách venkovské Indie realističtější předpoklad, byla by návratnost u chovu buvolů už na kladných 13 %. Nebohé krávy ale stejně prodělávají 6 %. Přesto je jejich chov stále široce rozšířen.

Ekonomové použili v rámci této studie velmi jednoduchou metodologii. Návratnost se počítá jako rozdíl mezi cenou zvířete na počátku chovu a na jeho konci navýšený o zisky dosažené během chovu a vše vydělené počáteční cenou. Do zmíněných zisků byly započteny všechny relevantní položky včetně prodeje mléka a telat. Zmíněné průměrné návratnosti ale skrývají velký rozdíl mezi jednotlivými čísly. Ti nejšťastnější farmáři totiž vydělali 300 – 400 %.

Právě tato vysoká návratnost může být tím, co láká všechny ostatní do chovu krav a buvolů. Vedle toho ale může svou roli hrát i náboženství, protože kráva je pro hinduisty symbolem zdraví, síly a hojnosti. I když tento faktor zase nevysvětluje záhadu u buvolů. Autoři studie si tak pohrávají s dalšími možnostmi. Jednou z nich je to, že domácnosti preferují nelikvidní formu úspor, která jim znemožní tyto úspory předčasně utratit. A je tu i možnost, že domácnosti prostě souhlasí s tím, že jejich návratnost bude záporná. Příklady spořících účtů s negativním úročením můžeme najít i v jiných částech rozvíjejícího se světa a po druhé světové válce byly běžné i na západě. Vedle toho je tu i možný vliv transakčních nákladů spojených s otevřením spořícího účtu v bankách.

Podobná zjištění nemůžeme jen tak přejít s tím, že jde o zajímavosti z konce světa. V Indii žije šestina světové populace a asi čtvrtina světové populace skotu. I tak ale zůstávám klidný. Už John Stuart Mill upozorňoval na to, že racionální ekonomické chování je jen jedním aspektem života lidí. A namísto toho, abychom zpochybňovali základní ekonomickou teorii, bychom se měli snažit o zlepšení života chudých rodin v Indii na základě toho, co tato teorie říká. Třeba tak, že podpoříme nějakou organizaci, která jim namísto krávy či buvola poskytne hotovost či technické vybavení.

Autorem je Samuel Brittan.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y