Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Býčí trh naráží na 19. překážku; co čeká Marc Faber?

Býčí trh naráží na 19. překážku; co čeká Marc Faber?

05.02.2014 16:46
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Klíčové americké akciové indexy během svého růstu od března 2009 do konce minulého roku narazily na překážku v podobě alespoň 5% korekce již osmnáctkrát. V posledních dnech jsme tak svědky již devatenácté korekce na silném býčím trhu, během kterého index S&P 500 vzrostl více než 2,5násobně. Výběr zisků na akciích spustily obavy z nejisté situace v rozvíjejících se zemích, když investoři vyhodnocují především nedávná slabší makrodata z Číny a prudké oslabování indické, argentinské nebo turecké měny. Globální akcie tak během zhruba tří týdnů umazaly ze své hodnoty přibližně 3 biliony dolarů.

Šéf investičního fondu Marketfield Asset Management, Michael Shaoul, zůstává podobně jako během celého tohoto býčího trhu optimistou, když hrozbu z tzv. Emergin Markets nevnímá dostatečně silnou na zvrácení pozitivních trendů v ekonomice i korporátním sektoru. M. Shaoul k současné situaci řekl: „Toto je skutečný býčí trh. Na býčích trzích se akciím daří, ale příležitostně dochází k přerušení kvůli nějakým exogennímu šoku. Nikdy to není jednoduché. Hrozba, kterou Emerging Markets představují, je nejvyšší od roku 1998, a poklesy ještě můžou akcelerovat. Zatímco jsou americké akcie vyprodávány, faktory, které vždy mírnily propady trhů ve vyspělých zemích, zde nadále zůstávají. Korporátní zisky vzrostly v minulém čtvrtletí nejvíce za poslední dva roky, ekonomové zvyšují odhady pro růst americké ekonomiky poprvé za čtyři měsíce a ukazatele peněžních trhů neukazují na žádné znaky stresu.“ M. Shaoul, jehož fond překonal svou výkonností v posledních třech letech 99 % konkurentů, se domnívá, že tyto obavy nakonec skončí, což v USA přinese velkou nákupní příležitost.

Úplně odlišný pohled na trhy má známý investor a dlouhodobý medvěd Marc Faber, který se domnívá, že trhy v blízké budoucnosti propadnou o 20 – 30 %, i když osobně doufá, že by to mohlo být i 40 %. Faber se domnívá, že akcie jsou uměle nadhodnocené kvůli programu kvantitativního uvolňování Fedu. Faber přes své přesvědčení o blížícím se propadu řekl, že výrazná korekce, o které hovoří, ještě zřejmě nezačala. Pro podporu jeho tvrzení chce počkat na případný odraz indexu S&P 500 na úroveň kolem 1820 bodů, kde by se trhy mohly opět začít točit dolů. Pokud se S&P 500 nedokáže vyšplhat na nové maximum, bude to pro Fabera signál začátku výraznější korekce.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Čtěte více:

Faber: Výkyvy trhu jsou reakcí na ochlazující ekonomiku. Kupujte vládní dluhopisy...
04.02.2014 14:04
Za současnou rozkolísanost trhů nelze vinit výhradně jednání americké ...

Váš názor
  •  
    06.02.2014 11:24

    Marc Faber,who cares his Catastrophic forecasts ...he is all time wrong...
    dalilo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, y/y
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university