Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Býčí trh naráží na 19. překážku; co čeká Marc Faber?

Býčí trh naráží na 19. překážku; co čeká Marc Faber?

5.2.2014 16:46
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Klíčové americké akciové indexy během svého růstu od března 2009 do konce minulého roku narazily na překážku v podobě alespoň 5% korekce již osmnáctkrát. V posledních dnech jsme tak svědky již devatenácté korekce na silném býčím trhu, během kterého index S&P 500 vzrostl více než 2,5násobně. Výběr zisků na akciích spustily obavy z nejisté situace v rozvíjejících se zemích, když investoři vyhodnocují především nedávná slabší makrodata z Číny a prudké oslabování indické, argentinské nebo turecké měny. Globální akcie tak během zhruba tří týdnů umazaly ze své hodnoty přibližně 3 biliony dolarů.

Šéf investičního fondu Marketfield Asset Management, Michael Shaoul, zůstává podobně jako během celého tohoto býčího trhu optimistou, když hrozbu z tzv. Emergin Markets nevnímá dostatečně silnou na zvrácení pozitivních trendů v ekonomice i korporátním sektoru. M. Shaoul k současné situaci řekl: „Toto je skutečný býčí trh. Na býčích trzích se akciím daří, ale příležitostně dochází k přerušení kvůli nějakým exogennímu šoku. Nikdy to není jednoduché. Hrozba, kterou Emerging Markets představují, je nejvyšší od roku 1998, a poklesy ještě můžou akcelerovat. Zatímco jsou americké akcie vyprodávány, faktory, které vždy mírnily propady trhů ve vyspělých zemích, zde nadále zůstávají. Korporátní zisky vzrostly v minulém čtvrtletí nejvíce za poslední dva roky, ekonomové zvyšují odhady pro růst americké ekonomiky poprvé za čtyři měsíce a ukazatele peněžních trhů neukazují na žádné znaky stresu.“ M. Shaoul, jehož fond překonal svou výkonností v posledních třech letech 99 % konkurentů, se domnívá, že tyto obavy nakonec skončí, což v USA přinese velkou nákupní příležitost.

Úplně odlišný pohled na trhy má známý investor a dlouhodobý medvěd Marc Faber, který se domnívá, že trhy v blízké budoucnosti propadnou o 20 – 30 %, i když osobně doufá, že by to mohlo být i 40 %. Faber se domnívá, že akcie jsou uměle nadhodnocené kvůli programu kvantitativního uvolňování Fedu. Faber přes své přesvědčení o blížícím se propadu řekl, že výrazná korekce, o které hovoří, ještě zřejmě nezačala. Pro podporu jeho tvrzení chce počkat na případný odraz indexu S&P 500 na úroveň kolem 1820 bodů, kde by se trhy mohly opět začít točit dolů. Pokud se S&P 500 nedokáže vyšplhat na nové maximum, bude to pro Fabera signál začátku výraznější korekce.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Čtěte více:

Faber: Výkyvy trhu jsou reakcí na ochlazující ekonomiku. Kupujte vládní dluhopisy...
4.2.2014 14:04
Za současnou rozkolísanost trhů nelze vinit výhradně jednání americké ...

Váš názor
  •  
    6.2.2014 11:24

    Marc Faber,who cares his Catastrophic forecasts ...he is all time wrong...
    dalilo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data