Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IHS: Německo musí změnit energetiku, jinak ztratí globální trh

IHS: Německo musí změnit energetiku, jinak ztratí globální trh

27.02.2014 12:52
Autor: ČTK

Německá politika prudkého rozvoje obnovitelných zdrojů by se měla zásadně změnit, jinak bude německý průmysl kvůli drahé energii dál ztrácet podíl na globálním trhu. Uvedla to v dnešní analýze německé energetické politiky globální konzultační skupina IHS. Výsledky současné strategie se už zcela vzdálily od původního cíle zajišťovat dostupnou energii při snižování emisí skleníkových plynů, konstatovala IHS. 

Překotná a velkoryse podporovaná expanze drahých obnovitelných zdrojů spolu se zbrklým ústupem od jaderné energie vedly ke zvyšování energetických nákladů pro spotřebitele a průmysl. To ohrožuje německou mezinárodní konkurenceschopnost a týká se to zejména vývozu, motoru celé ekonomiky, uvedla IHS. 

Podle výpočtů IHS by německý export mohl být bez nákladů na zelenou energii loni vyšší o 15 miliard eur (410 miliard Kč) a od roku 2008 už kvůli tomu ztratil 52 miliard eur. Zvláště těžce byly postiženy menší firmy, které na rozdíl od velkých musí plně nést tyto náklady. 

"Současná cesta Německa ke stále nákladnější energii vede k tomu, že země bude stále méně schopna konkurovat," uvedl podle agentury Reuters přední expert IHS na energetiku Daniel Yergin. Studie poukazuje na to, že německé ceny elektřiny pro průmyslové odběratele vzrostly od roku 2007 o zhruba 60 procent, zatímco ceny v USA a Číně se zvýšily o méně než deset procent. 

Silná podpora "zelené" energii spolu s úprkem od jádra vedly Německo k větší závislosti na levném uhlí na úkor dražšího, ale mnohem čistšího plynu. To je ale, jak konstatuje IHS, pravý opak toho, čeho chtěla dosáhnout takzvaná Energiewende, jak Němci říkají své energetické transformaci. Německé emise oxidu uhličitého tak loni vzrostly, třebaže spotřebitele stála podpora obnovitelných zdrojů jen za minulý rok přes 20 miliard eur

Německo by se podle IHS mělo zaměřit na větší využívání plynu a rozvoj jeho domácí těžby, včetně využití břidlicového plynu. Na poli obnovitelných zdrojů by mělo rozvíjet technologicky vyspělá zařízení, aby jejich cena klesala. Omezit by mělo naopak příliš nákladnou výstavbu větrných elektráren na moři. 

Expertní komise pro vývoj a inovace, kterou jmenuje Spolkový sněm, ve středu vládě doporučila, aby namísto plánované reformy podpory obnovitelných zdrojů energie celý tento systém zrušila, protože je od základů vadný. Německý ministr hospodářství a energetiky Sigmar Gabriel nyní dokončuje změny zákona o obnovitelných zdrojích a jeho návrh má předložit vládě v dubnu. Gabriel ale plánuje jen dál snížit subvence, a navíc hodlá omezit výjimky a slevy pro průmyslové firmy v placení zelené přirážky k elektřině. Proti tomu už důrazně protestuje německý průmysl.


Váš názor
 • už by se měli Němci rozhodnout
  27.02.2014 14:28

  Jednou jsou hnědí, pak zase rudí, nedávno pestrobarevní a dnes zelení až za ušima. To tak nejde soudruzi, každou dekádu se měnit jak chameleóni :-)))
  Jesse
 • Podstata problemu
  27.02.2014 14:22

  Tohle vystihuje podstatu celeho zeleneho problemu: "Gabriel ... hodlá omezit výjimky a slevy pro průmyslové firmy v placení zelené přirážky k elektřině." Odbornici politikum reknou, ze to delaji blbe, lidi jim rikaji, ze to delaji blbe, statistiky potvrzuji, ze to delaji blbe, a oni stejne v tech blbostech pokracuji.
  mph1
  • Re: Podstata problemu
   27.02.2014 14:29

   Němci jsou bez vůdce nemyslící trosky. No a když mají vůdkyni, jak to může vypadat :-))
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AT&T Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
Banco Santander SA (12/19 Q4, Bef-mkt)
Boeing Co/The (12/19 Q4, Bef-mkt)
Dow Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
Facebook Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
General Dynamics Corp (12/19 Q4)
General Electric Co (12/19 Q4, Bef-mkt)
Ingersoll-Rand PLC (12/19 Q4, Bef-mkt)
Lam Research Corp (12/19 Q2, Aft-mkt)
Marathon Petroleum Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Mastercard Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
McDonald's Corp (12/19 Q4, Bef-mkt)
Microsoft Corp (12/19 Q2, Aft-mkt)
Novartis AG (12/19 Q4)
PayPal Holdings Inc (12/19 Q4)
Telenor ASA (12/19 Q4)
Tesla Inc (12/19 Q4, Aft-mkt)
Textron Inc (12/19 Q4, Bef-mkt)
Wynn Resorts Ltd (12/19 Q4)
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba
22:05Mondelez International Inc (12/19 Q4)