Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bulharsko hrozí distributorům elektřiny včetně ČEZ a Energo Pro odebráním licence, pokud

Bulharsko hrozí distributorům elektřiny včetně ČEZ a Energo Pro odebráním licence, pokud "neuhradí dluhy"

17.3.2014 8:41, aktualizováno: 17.3. 12:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Bulharské ministerstvo energetiky pohrozilo zahraničním distributorům elektřiny odebráním licence, pokud státní energetické společnosti NEK neuhradí dlužné poplatky. Tři hlavní distributoři, rakouská EVN a české firmy ČEZ a Energo-Pro, mají podle bulharského regulátora energetického trhu do tří dnů zaplatit 318 milionů leva (cca 4,4 miliardy Kč). 

ČEZ a EVN jakékoliv provinění odmítají a tvrdí, že NEK jim naopak nevyplatil peníze, které jim ze zákona má vyplatit za instalaci větrných a solárních elektráren. Stanovisko společnosti Energo-Pro se agentuře Reuters zatím nepodařilo získat. Státní společnost NEK je silně zadlužená, na konci loňského roku její dluh činil dvě miliardy leva (zhruba 28 miliard Kč). ČEZ v prohlášení bulharské nároky odmítl jako nepodložené věcně, ale politicky a uvedl, že není důvod k zahájení procesu odnětí jeho licence v zemi.

"Jestliže distributoři elektřiny nezaplatí do úterý, budu nucen informovat generálního prokurátora o možných trestných činech," řekl novinářům ministr energetiky Dragomir Stojnev. "Energetický regulátor má také právo zahájit řízení o odebrání licence těmto třem společnostem." 

Takový krok by byl další ranou pro zahraniční investory v energetickém sektoru, které již zasáhlo rozhodnutí socialistické vlády snížit domácnostem účty za elektřinu. Od loňského května, kdy se současná vláda ujala moci, kabinet rozhodl o snížení cen již dvakrát. To mělo dopady na hospodaření jak zahraničních distributorů, tak na místní výrobce elektřiny. 

Snížením cen elektřiny chtěla vláda zabránit protestům veřejnosti kvůli vysokým účtům za elektřinu, které ujídaly velkou část příjmů domácností. Bulharsko je jednou z nejchudších zemí Evropské unie. Protesty kvůli vysokým cenám elektřiny a nízké životní úrovni loni způsobily pád předchozí středopravé vlády. 

Loni bulharský regulátor vyšetřoval společnost ČEZ kvůli obvinění, že porušil tamní energetické předpisy. Nenašel však žádné pochybení, které by bylo důvodem k odebrání distribuční licence. 

Mluvčí EVN uvedl, že firma poskytne bližší informace k požadavkům NEK v pondělí. Dodal, že společnost EVN dodržuje bulharské předpisy i právní požadavky.
Společnost ČEZ uvedla, že vůči společnosti NEK nemá žádné neuhrazené účty. 

Bulharská nacionalistická strana Útok, která drží rovnováhu sil v parlamentu, chce tamní distribuční firmy zestátnit. Současné vládní koalici, která zahrnuje Bulharskou socialistickou stranu a Stranu turecké etnické menšiny MRF, chybí v parlamentu do většiny dva hlasy, takže závisí na neoficiální podpoře strany Útok, která má 23 poslanců.

(Zdroj: čtk, Novinite, Focus)

Vše k tématu ČEZ Bulharsko sledujte na prokliku níže:
CEZ07.jpg


Váš názor
 •  
  17.3.2014 23:49

  Kohopak to napadlo podnikat v Bulharsku? Martínek Romanů by se měl akcionářům omluvit.
  Ampér
  •  
   18.3.2014 8:59

   proč omluvit? Stačí zavřít a zkonfiskovat jeho několika miliardový majetek. To by akcionářům udělalo větší radost.
   Jesse
  •  
   18.3.2014 8:36

   Já myslím, že to už nebude dlouho trvat. Ještě dříve bude muset ale s. Urban ztratit vliv. Romanovi těch kamarádů už moc nezbývá.
   Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data