Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je na čase rotace z vyspělých na dospívající akciové trhy?

Je na čase rotace z vyspělých na dospívající akciové trhy?

19.03.2014 18:07

Máme za sebou razantní dlouholetou vlnu náklonnosti a následné averze k rozvíjejícím se trhům. Po letech úvah o tom, že tyto trhy (EM) budou dál a dál získávat dominanci ve světové ekonomice, se nyní dostáváme do druhého extrému. Nakonec zase bude lépe, ale pro investora je rozhodující otázkou načasování. A také to, že na jedné straně lze stále obecně hovořit o EM jako skupině zemí s podobnou charakteristikou, při mírně detailnější diskusi ale už o jednolité skupině nemůžeme hovořit ani náhodou. Čína bude velmi pravděpodobně ještě roky zápasit s možností tvrdého přistání a snahou o nakrmení vlka (lidu) tak, aby koza („elity“) zůstala celá. Rusko kráčí mílovými kroky zpět, naopak některé demokratické EM se intenzivně snaží o zlepšení a „první vlaštovky“ už táhnou (viz například „Indický akciový index Sensex trhá rekordy, budoucnost mají v rukou voliči“). V celkovém pohledu nehledíme na nic jiného, než test toho, zda je demokracie nutnou (i když ne jedinou) podmínkou dlouhodobého ekonomického rozvoje, či ne.

Následující dva grafy jsou pokračováním již dříve představené práce Elroye Dimsona a několika dalších chytrých hlav z London Business School. Zde vidíme porovnání toho, jak si EM (klasifikovány v daném čase podle příjmů na hlavu) vedly dlouhodobě. V prvním obrázku je index EM a akciových trhů vyspělých zemí (DM), v druhém je rozdělení jejich návratnosti podle dekád. Do druhé světové války si obě skupiny vedou cca stejně, DM mají dokonce větší sklon k bublině. Pak ale přichází prudký propad EM, zatímco DM se jen zhoupnou, aby se vydaly k dalšímu růstu. Od 50. let se pak EM snaží své ekonomický vyspělejší protějšky dohnat, nejblíže tomu byly před poslední krizí. Nyní se ale návratnostní mezera opět o něco prohloubila. Až dodnes tak z hlediska dlouhodobé návratnosti EM nedohnaly to, co ztratily ve 40. letech, i když se snažily.

sous

Podívejme se nyní na grafy z pohledu investora, kterého zajímá, zda se skutečně vyplatí dlouhodobé investice do akcií. „Dlouhodobé“ zde budeme vnímat perspektivou druhého grafu – tedy jako ony desetiletky. Pohled na DM ukazuje, že pouze v jednom případě ani deset let na generování pozitivní návratnosti nestačilo – bylo tomu tak v pověstných 30. letech. Černé nule se pak tato návratnost blížila mezi lety 1910 – 1920 a 2000 – 2010. Jinak byly zisky většinou znatelně nad 5 %, dvakrát dokonce téměř u 20 %. Podle tohoto vývoje by nás tedy desetileté investice do akcií DM měly ochránit před vším, co zrovna není Velkou depresí, či Velkou recesí. Rozvíjející se trhy se do záporu dostaly také jen jednou, ale zato pořádně. Za pozornost pak stojí i to, že v této dlouhé historii si EM vedly lépe než DM v šesti případech z dvanácti. Nějaký jasný mustr tak v tomto ohledu nenajdeme – jednou si vedou lépe DM, podruhé EM. Celkově pak za uvedených 110 let DM generovaly v průměru 8,3 % ročně a EM 7,4 %. Pokud předpokládáme, že EM jsou v podstatě z definice rizikovější, je tu znatelná nesrovnalost.

Jak jsem psal v úvodu, na EM bude zase lépe, klíčové je ale načasování, A u zemí jako je Čína tím nemyslím dny, týdny a pravděpodobně ani měsíce. Faktem ale je, že zatímco valuace DM jsou nyní dost našponované, o EM platí opak. K alespoň částečné rotaci to tedy musí vybízet. Pokud je náš investiční horizont délky měsíců, čí několika málo let, máme velké dilema. Pokud bychom se drželi oněch desetiletek, dilema se asi výrazně zmenšuje.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  
17:43Návrat k jednoduchosti podruhé - cyklické a defenzivní akcie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data