Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer: Průměrná inflace letos bude druhá nejnižší za deset let

Singer: Průměrná inflace letos bude druhá nejnižší za deset let

22.04.2014 12:46
Autor: ČTK

Průměrná inflace v letošním roce bude druhou nejnižší za posledních deset let, a to i přes oslabení koruny v rámci devizových intervencí. Na konferenci k prorůstové politice české vlády to dnes řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. ČNB čeká letos průměrnou míru inflace 1,2 procenta. Za posledních deset let byla inflace nejnižší v roce 2009, a to jedno procento. 

"Oslabení koruny evidentně stabilizovalo ekonomické prostředí. Na podrobné vyhodnocení dopadů je ale brzy," uvedl guvernér. Podle Singera tak intervence, které ČNB zahájila loni v listopadu, zabránili deflaci. "Ani po vyjmutí očekávaného poklesu cen energií od letošního roku, by se cenový index bez zásahu ČNB nepohyboval v kladných hodnotách," uvedl Singer. 

Česko přitom podle guvernéra patří i v období po intervencích k zemím s nejnižší inflací. Osm evropských ekonomik přitom podle něj zaznamenalo již deflaci, tedy pokles cen. Jde například o Řecko, Kypr a Portugalsko. "A žádná evropská ekonomika nemá inflaci nad dvěma procenty," upozornil Singer. 

K devizovým intervencím Singer dále uvedl, že kurz koruny je od té doby pět měsíců určován jen trhem bez zásahu ČNB. "Samotné intervence trvaly jen několik dnů," uvedl. Zároveň zopakoval, že intervenční režim potrvá přinejmenším do počátku roku 2015.


Váš názor
 •  
  22.04.2014 16:06

  chudak, on snad ani kvuli te deflaci nespi....
  abc
 • Deflace v podobě dvou tří měsíců
  22.04.2014 14:07

  by ekonomice neublížila, naopak by po odeznění krátkodobého poklesu cenové hladiny motivovala domácnosti utrácet, neboť by měly větší kupní sílu.
  1
  • Re: Deflace v podobě dvou tří měsíců
   22.04.2014 15:36

   přeně tak ...
   Carlo
 •  
  22.04.2014 12:56

  Ale o tom jaký by byl růst, kdyby nebylo kontraproduktivního zásahu soudruha Sígra nemluví.
  Homo
  • Homo
   22.04.2014 15:45

   Můžeme spekulovat, jestli a nakolik delvavace ekonomniku podpořila, ale že by byla vyloženě kontraproduktivní pro ekonomiku? Z čeho tak usuzujete, že potlačila růst?
   Velkamedvědice
   • Re: Homo
    22.04.2014 16:51

    Zdražila dovoz, tedy i suroviny a polotovary, čimž eliminovala částečně podporu exportu. ale hlavně zvýšila náklady domácnosti, podniků, znehodnotila vklady, snížila domácí kupní sílu, spotřebu posunuly nás blíže k rozvojovému světu, než k vyspělým ekonomikám a to je kontraproduktivní, nebo záměrné? Nemluvím o rozhoupání podnikatelského prostředí a poskytnutí selektivních výhod, což se mě jeví jako podezřelé.Protože žijeme v čechách ve mě to vyvolává spoustu otázek a podezření.Toto opatření mělo přijít dříve, když koruna se blížila k 15 k dolaru a ne když Klaus kupuje Telefoniku.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data