Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skončilo už velké oddlužení?

Skončilo už velké oddlužení?

30.4.2014 18:31
Autor: Redakce, Patria Online

Významným rysem americké ekonomiky za posledních let je oddlužování domácností. Jejich dluh se v roce 2007 pohyboval na 129 % příjmů, na konci roku 2013 už dosahoval 104 % příjmů. Jde zejména o výsledek výrazného poklesu objemu hypotéčních úvěrů. Historie nám nemůže výrazněji pomoci v hodnocení toho, v jaké fázi se současný cyklus oddlužení nachází. První graf porovnává vývoj zadlužení během současného cyklu (modře) a během cyklů předchozích. Červeně je vyznačen průměr předchozích 9 cyklů a šedě celkové rozpětí:

11
 
My jsme se pokusili o namodelování stabilního dlouhodobého stavu, rozdíl mezi tímto stavem a konkrétní situací nazýváme „dluhovou mezerou“. Naše výpočty ukazují, že za sebou máme několik fází vývoje. Poměr dluhu k příjmům byl blízko rovnovážného stavu v období 2002–2003. Pak začalo zadlužení růst rychleji než jeho rovnovážná úroveň a začala se tak prohlubovat dluhová mezera. Po roce 2007 se tato mezera ještě prohloubila, protože klesla rovnovážná úroveň dluhu tak, jak se zhoršil celkový ekonomický fundament. Vrcholu dosáhla dluhová mezera v roce 2008, poté už docházelo k jejímu zmenšování. Konkrétní vývoj dluhu a jeho rovnovážné úrovně ukazuje první graf (jako podíl na příjmech), druhý graf ukazuje rozdíl mezi oběma veličinami:

12


V letech 2012 a 2013 se mezera zmenšila díky pokračujícímu snižování dluhu i díky zlepšujícímu se fundamentu a následnému růstu rovnovážné míry zadlužení. Na konci roku 2013 už mezera dosahovala jen 3 procentních bodů. To naznačuje, že celý proces oddlužení může být zhruba u konce. Tyto agregátní výpočty ale mohou maskovat rozdíly mezi jednotlivými státy. Pokud bude růst zadlužení nyní doprovázen růstem jeho rovnovážné míry, nemusí dojít k opětovnému prohlubování mezery mezi nimi. Určitou výzvou ale může být normalizace monetární politiky a s ní spojený růst sazeb.

Uvedené je výtahem z „Has US household deleveraging ended? A model-based estimate of equilibrium debt“, autory jsou Bruno Albuquerque, Ursel Baumann, Georgi Krustev.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data