Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nálada v české ekonomice opět roste

Nálada v české ekonomice opět roste

24.06.2014 6:00, aktualizováno: 24.6. 9:30
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Aktualizováno

Nejnovější údaje o důvěře v české ekonomice vyznívají velmi pozitivně. Znovu se zlepšuje nálada podnikatelů i spotřebitelů s tím, jak česká ekonomika nabírá na síle a navrací optimismus ohledně dalšího vývoje.

Mírný pokles důvěry má sice za sebou průmysl, avšak zde jde spíše o korekci předchozích silných hodnot. Firmy nepředpokládají, že se jim podaří udržet silné tempo růstu výroby z úvodu roku, avšak i nadále očekávají nabírání nových zaměstnanců i zlepšování jejich ekonomické situace.

Ve stavebnictví sice nálada mírně roste, ale celkově je velmi depresivní. Stavebnictví má sice za sebou v posledních měsících vcelku slušné výsledky, avšak spíše než o stabilní a silný příliv nových zakázek šlo o výsledek mírné zimy, která jim umožnila pokračovat v činnosti.

Pozitivní z hlediska pokračujícího vývoje ekonomiky je další mírné zlepšení nálady spotřebitelů, jejichž strach z budoucího vývoje hospodářství dále oslabuje. Dá se předpokládat, že jde rovněž o výsledek nastartované konjunktury, která snižuje nezaměstnanost a díky nízké inflaci zastavila i několikaleté zhoršování finanční situace domácností.

Vývoj nálady či důvěry v ekonomice nelze hodnotit než pozitivně, protože ukazuje, že dřívější obavy vedoucí k omezování investic i spotřeby se zmírňují. A ostatně i výsledky ekonomiky potvrzují, že firmy jsou již ochotnější investovat a spotřebitelé utrácet. Nejde o žádný přehnaný boom, ale konečně je tu v daných podmínkách solidní růst.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, y/y
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university