Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Marc Faber jako býk: Několik investičních tipů

Marc Faber jako býk: Několik investičních tipů

23.07.2014 10:35
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Věčný medvěd Marc Faber nabídl svojí odvrácenou tvář. Ve včerejším rozhovoru pro CNBC malinko překvapil, když vytáhl z rukávu trhy, které považuje za investičně zajímavé.

První skupinu potenciálních příležitostí hledá Faber v zemědělském sektoru. „Všeobecně mám rád všechno spojené se zemědělstvím. Je pravdou, že nyní ceny pšenice, kukuřice či sójových bobů klesly, v dlouhodobém horizontu však získají podporu v podobě rostoucí populace, která od roku 1960 zdvojnásobila,“ uvedl Faber s tím, že poptávka po potravinách díky zvyšujícímu se počtu obyvatel nadále stoupne a ceny zemědělských plodin z pohybu budou profitovat.

Další příležitosti pak Faber vyhlíží v Asii. Konkrétně v Číně a Hongkongu. Americké i evropské akcie jsou totiž dle slavného investora přeceněné a právě druhá největší světová ekonomika skýtá několik lukrativních možností zhodnocení prostředků. Proto by investorům doporučil zaměřit se na relativně levnější společnosti, především pak v sektoru pojišťovnictví.

V seznamu příležitostí pak nechybí ani tradiční bezpečné přístavy v podobě komodit. Ve Faberově hledáčku uvízly zlato, stříbro, platina a palladium, tedy skupina vzácných kovů. Ty od počátku roku vykazují výbornou výkonnost a slušnou formu ochrany. Podle Fabera pak vzácným kovům nahrává také současná situace na peněžním trhu. „Jednou z funkcí papírových peněz má být ochrana hodnoty. S prakticky nulovými úrokovými sazbami a ročně o deset procent se zvyšujícími životními náklady, ale peníze ztrácí svou kupní sílu. Znova a znova tak budu tvrdit, že investoři by část aktiv měli držet ve vzácných kovech, které jsou dobrou alternativou peněžním zůstatkům,“ uvedl.

Nebyl by to ovšem Faber, kdyby alespoň zčásti nedostál své přezdívce Dr. Zkáza. Neopomněl proto zmínit, že současný výhled světové ekonomiky není dobrý a může mít nepříjemné důsledky. „Myslím, že trhy mají ve druhé polovině letošního roku velice dobrou šanci projít pořádným pádem,“ vyznal se Faber, aby následně označil jako viníka budoucích problémů centrální banky. Právě ty dle něj svou nadměrně uvolněnou měnovou politikou v posledních letech přispěly k odklonění hodnoty aktiv od jejich reálné hodnoty, což by mělo v brzké době vyústit v korekci a dalekosáhlé ztráty investorů.


Zdroj: CNBC


Čtěte více:

Marc Faber: Politika Fedu je katastrofa
18.06.2014 16:12
Federální rezervní systém dnes bezpochyby bude v centru zájmu většiny ...
Marc Faber: Kolosální bublina na trhu aktiv splaskne
09.07.2014 10:25
Jde o otázku, kterou si klade snad každý investor – Jsou současné ceny...

Váš názor
 • Proč Patria dává tolik prostoru někomu
  23.07.2014 13:33

  Jako tomuto již léta se mýlícího chlapíka, kterému dáváte tady místo na ventilování svých názorů, na které ti, kteří investují podle jeho názorů a rad dopláceji po léta a ted', v době kdy většina renomovaných analytiků mluví o bublinách a přehřívajíci se ekonomii, zde je ze strany Patrie otočka o 180° a on je citován jako "bull". Je to záměrné nebo jen stupidní chvilková úchylka. Kdo vybírá jeho články. Copak neznáte jiné daleko úspěšnější analytiky kterými se finanční stránky, renomovaných institucí jen hemží. Děláte si velice špatnou reklamu. Proto sem lidé nechodí ani tak pro radu, ale pohádat se nebo jen léčit svoje mindráky.
  ..
  • Re: Proč Patria dává tolik prostoru někomu
   23.07.2014 13:58

   ale ten Faber je docela úspěšný investor. tak asi proto. obecně je tato rally považována za "most hated rally in history". poslouchal jsem nějaký jeho rozhovor a říkal, že děkuje centrálním bankám, že díky nim hodně vydělal.
   prizdis.áč
  • Re: Proč Patria dává tolik prostoru někomu
   23.07.2014 13:41

   Haha, teď jsi to vystihl! A úplně ho vidím za 2 roky, až přijde ten krach, tak na nás děda vypálí: "Vidíte, já vám to říkal!!" :D :D :D
   Nyk Lísn
 • faber
  23.07.2014 10:59

  Je sranda, jak tenhle kolík už 5 let říká pořád to samý a US akcie jsou od tý doby o několikanásobek výše na historických maximech. :D
  Nyk Lísn
  • Re: faber
   23.07.2014 13:06

   njn, ale koho by napadlo, že centrální banky začnou takhle čarovat.
   prizdis.áč
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Delta Air Lines Inc (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, m/m