Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Marc Faber: Politika Fedu je katastrofa

Marc Faber: Politika Fedu je katastrofa

18.6.2014 16:12
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Federální rezervní systém dnes bezpochyby bude v centru zájmu většiny investorů. Všeobecně se počítá s dalším omezením programu odkupu aktiv o 10 mld. USD na celkových 35 mld. USD měsíčně. Ačkoliv je ještě poněkud brzy na bilancování, dá se minimálně říci, že obavy některých odpůrců z možné hyperinflace byly zbytečné. Alespoň prozatím. Včera zveřejněné údaje o vývoji spotřebitelských cen ukázaly na meziroční růst 2,1 % a měřený ukazatel díky tomu lehce překonal avizovaný cíl Fedu na 2 %. Řada odborníků však nepropadá předčasnému optimismu a nadále počínání hlavního tvůrce monetární politiky kritizuje.

„Je to katastrofa. Fed svým jednáním zvýšil ceny aktiv a životní náklady. Jejich růst je vyšší, než růst mezd, což ve výsledku znamená, že reálné důchody domácností klesají,“ uvedl známý skeptik Marc Faber pro CNBC. Oblíbený glosátor ekonomického dění se navíc domnívá, že právě nekonvenční politika Fedu významně přispívá k rozevírání nůžek příjmové nerovnosti.

Dle Fabera totiž Fed žene vzhůru ceny aktiv, což vede ke snižování jejich dostupnosti nízkopříjmové skupině občanů. Ti si pak nemohou například dovolit nákup nemovitosti, neboť jejich bohatství neroste. Za to majetnější lidé z růstu ceny aktiv těží, jelikož jsou součástí jejich portfolia. Nákup třeba již zmiňovaného domu tak pro ně není problém a jejich bohatství narůstá.

„Čím více pak Fed tiskne, tím větší vzniká nerovnost a ekonomika se stává zranitelnější,“ uvedl Faber v narážce na zvyšování objemu peněžních prostředků v ekonomice. Ceny na trhu jsou tak dle jeho názoru zmanipulované a takřka nic není levné.

Inflace na úrovni centrální bankou nastaveného dvouprocentního cíle nahrává možnému zvyšování úrokových sazeb a postupnému utahování extrémně uvolněné měnové politiky. Faber však počítá spíše s opačnou variantou: „Současný cyklus bude pokračovat a Fed bude nezbytně tisknout dokonce ještě více peněž. Inflace po čase zakceleruje a sníží životní úroveň průměrné americké domácnosti.“

Jestli je Faberova skepse oprávněná ukáže až čas. Avšak již dnešní jednání napoví, zda se Fed vydá cestou přiškrcení své měnové expanze za pomoci vyšších úrokových sazeb.

Zdroj: CNBC

 


Čtěte více:

Americká příjmová nerovnost: Střední třída chudší, než jste mysleli
17.6.2014 12:35
Čísla hovoří jasně – průměrné americké bohatství dospělé osoby dosahuj...

Váš názor
  •  
    23.6.2014 21:09

    V tom, že dlouhodobé - již pětileté pumpování peněz přispívá k tomu otřepanému "rozevírání nůžek" má Fábr jistě pravdu. Mechanizmus jevu spočívá v kombinaci dvou: - že podpořil papírová aktiva aby se jejich cena nezhroutila, jak by si byly zasloužila a tudíž je umožn+no velkokapitálu dál hrabat pod sebe. - že podpořil degradaci hodnoty dolaru a potažmo řady dalších měn, na kterých je závislá kupní síla středních vrstev. Stále není v módě se na věc dívat ideologicky, ale podstata jevu taková je. A to je jen plusem pro kapitál, který ze současného pohledu na věc jen ekonomického pragmatického úhlu má jistě radost.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů