Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
6 základních chyb (nejen) začínajícího investora

6 základních chyb (nejen) začínajícího investora

22.08.2014 17:50
Autor: Michal Putna, Patria Online

Bez ohledu na to, zdali se pohybujete na burze již mnoho let, nebo o své první investici teprve uvažujete, existují základní chyby, kterých se (téměř) každý investor dopouští. Základem úspěchu je tyto chyby pojmenovat a následně jim předcházet.

Platí zde slavná Wittgensteinova věta, že: „O čem nelze mluvit, o tom se musí mlčet.“ Proto je tak důležité identifikovat - pojmenovat možné příčiny ztrátových obchodů. Odhalením získávají (investiční) chyby své označení – jméno, jsou demaskovány a je možné pracovat na nápravě. Jejich pojmenování je naprosto klíčové, protože beze jména o nich můžeme pouze „mlčet“ a ne s nimi bojovat. Jaké jsou tedy hlavní chyby investorů, které je vhodné pojmenovat a tím se jich vyvarovat?

1) Investování bez jasného cíle

Obchodování bez jasného cíle, pouze na základě momentální nálady, téměř vždy skončí neúspěchem. Každý investor by si měl odpovědět na pár základních otázek. Je cílem investice maximální růst ceny portfolia, nebo jeho stabilita (nízká volatilita)? Je cílem obchodování na burze čistá spekulace, nebo snaha zajistit si finanční prostředky například do důchodu? Jaký je investiční horizont? Jedná se o pravidelné, nebo ad hoc investování? Tyto a podobné otázky umožní investorovi zacílit své portfolio, vybrat si vlastní investiční styl a dát celému obchodování na burze ucelenou podobu.

2) Nerespektování averze k riziku

Investoři často deklarují, že mají vysokou averzi k riziku a tudíž jsou pro ně některé investiční nástroje nevhodné. V praxi se však podle svých slov neřídí a jsou reálně vystaveni většímu riziku, než jaké jsou nominálně ochotni přijmout. Tato nekonzistence může vést k tomu, že i velmi konzervativní investor je silně exponován v akciových titulech s vysokou volatilitou. Averze k riziku, která je výsostně subjektivní kategorií, by měla korespondovat/determinovat s výběrem investičních instrumentů.

3) „Emoční“ investování

Nákup akcií když rostou a televize je plná zpráv o navyšování historických maxim a opouštění pozic, když trhy klesají – typická ukázka psychologie davu. Jen málokdo je opravdu imunní a nepodléhá emocím, když se rozhoduje o nákupu/prodeji konkrétního cenného papíru. Investiční morálku podlamuje také latentně přítomná víra, že výnos daného titulu bude extrapolací minulého vývoje. Je proto na místě si přiznat, že tržní timing (a stock picking) je chimérou, za kterou nemá cenu se hnát.

4) Rozhodování se na základně „horkých“ tipů

Každý den lze na burze najít akcii, která vyletěla o stovky procent poté, co oznámila akvizici, nebo přišla na trh s inovací, která zničí její konkurenty. Zaručených zpráv, do jakých aktiv investovat, jsou plná média, avšak opravdových boháčů, kteří zbohatli díky burze, je podstatně méně. Rozhodování se na základě horkých novinek může navíc odporovat investičnímu cíli a nemusí respektovat rizikový profil obchodníka (viz chyby 1 a 2).
Kritický přístup (předběžné opatrnosti) k „zaručeným“ tipům na nákup cenných papírů je proto na místě.

5) Ignorování poplatků

Bez ohledu na investiční schopnosti konkrétního obchodníka je podceňování poplatků za realizovaný pokyn jednou z nejčastějších chyb. Nominálně může výnos portfolia vypadat velmi slušně, avšak po odečtení poplatků a očištění o inflaci může být výsledkem čistá ztráta.

6) Ignorování daní

Kromě poplatků snižují výnos portfolia také daně, které se platí z kapitálových výnosů. Ignorovat daňový test při nákupu akcií, nebo opomíjet daň z akciových výnosů může z portfolia ukrojit značnou část ziků.Zdroj: Business Insider, Bloomberg


Čtěte více:

5 alternativních investičních tipů
12.08.2014 11:05
Základem úspěchu na finančních trzích je vhodně diverzifikované portfo...
Dividendové investiční příležitosti
18.08.2014 15:45
Akciové tituly, které (pravidelně) vyplácejí vysoké dividendy, jsou pr...
Index S&P píše historii, prorazí dnes bájnou hranici 2000 b.?
22.08.2014 11:38
Již 28krát v letošním roce index S&P 500 překonal své historické maxi...

Váš názor
 • Brát ohled
  25.08.2014 8:44

  na 3letý daňový test, který vymyslela další bolševická vláda, ve snaze definitivně znemožnit schopným jednotlivcům postarat o svoje důstojné stáří, je nesmysl. Držet něco 3 roky a nerealizovat kvůli tomu zisk, když se to hodí, to se nevyplácí. Prostě, co tam musí, to tam musí. Bohužel.
  asjav
  • Re: Brát ohled
   27.08.2014 21:36

   Já mám obavu, že zákon č. 458/2011 Sb. schválila vláda Petra Nečase. Za vlády "bolševiků" (jestli jimi máš na mysli Rusnokovu vládu) bylo schváleno zákonné opatření Senátu č. 344/2013 Sb., který platnost tříletého testu o rok urychlil (z r.2015 na 2014). Nicméně to ale nebyl vládní, nýbrž senátní návrh, a schválily ho (podobně jako 458čku) "pravicové" strany...
   MrBurnes
   •  
    27.08.2014 22:58

    správně píšeš v uvozovkách pravicové strany
    asjav
 • největší chyba je dát na rady makléřů Patrie
  25.08.2014 5:25

  To zde již bylo dokázáno mnohokrát. Chyba č.2, pro každého kdo bere investování vážně, je vůbec stránky Patrije navštěvovat. Ty jsou jen pro ty co se chtějí zasmát, chtějí koupit kabelku, jít si zabruslit někomu vynadat nebo si tady léčit mindráky a dělat chytráky, jako nějaká Kalka, nebo pan Žabža, kterému taky došel dech a rozumy, které zde rozdával zadarmo a které nikoho nezajímaly.
  Saki
  • Re: největší chyba je dát na rady makléřů Patrie
   25.08.2014 6:38

   To snad platí na všechny brokery, kteří mají veřejně dostupný web. Všude, kde se zveřejňují zaručené informace, je v podstatě střílení od pasu stylem buď a nebo. Hráči, kteří opravdu něco vědí, své poznatky na net nedávají. Takže v tomto článku je 6 bodů, které kolují světem zadarmo. Tisíce rádců si opakovaně přejímají tato moudra, aniž by tušili, že každý spekulant je originál a jejich přístup podle toho vypadá. Všech 6 bodů je nesmysl už jen z toho důvodu, že jedna rada se nedá aplikovat do milionu jedinců.
   Jesse
   •  
    26.08.2014 14:35

    Už od nepaměti platí :"Kdo poslouchá cizí hlavu, do své ať si ....."!
    Lišák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data