Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslníci: Koruna by letos neměla stát víc, jak 27,80 CZK/EUR

Průmyslníci: Koruna by letos neměla stát víc, jak 27,80 CZK/EUR

22.08.2014 17:45
Autor: Pavel Daniel

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPČR), coby největší zaměstnavatelský svaz v ČR, nebude ani kvůli výrokům prezidenta ČR Miloše Zemana, viz ZDE intervenovat u ČNB, aby měnila kurz koruny. Přesto zaměstnavatelé chtějí s centrální bankou diskutovat o tom, jak chce bez výrazných výkyvů měnového kurzu ukončit devizové intervence. Patrii Online to řekl Bohuslav Čížek, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Patria Online: Jaký má SPČR výhled ohledně kurzu koruny?

Pro letošní rok očekáváme, že se hodnota kurzu bude pohybovat v rozmezí 27,5 - 27,8 CZK/EUR, pro rok příští, že bude blízko hranici 27 CZK/EUR shora (27,10 - 27,50). Uvedené odhady jsou ale bez zohlednění rizik v souvislosti s Ukrajinou, zpomalením zemí eurozóny či s výsledky stress-testů bank eurozóny, které by případně mohly korunu ještě oslabit. Posílení pod hranici 27 CZK/EUR je pro letošní a příští rok s ohledem na měnovou politiku mimo diskusi. Postupně se s blížícím exitem bude trend koruny při stabilním vývoji pohybovat blízko 27 korun za euro.

Patria Online: Diskuze o měně rozvířilo nyní prohlášení prezidenta ČR, že ČNB možná intervenovala záměrně. Bude se proto nyní nějak SP ČR angažovat v tom, aby banka už neintervenovala?

Pokud otázku položíte tímto způsobem, odpověď zní, že SPČR nebude a ani nemůže vyvíjet tlak na ČNB, aby intervenovala či neintervenovala. My se budeme snažit diskutovat s ČNB, aby její komunikace byla pro podnikatele maximálně srozumitelná, sdělovat jí názory a obavy podnikatelů a žádat ji, aby zamezila šokům, nestabilitám a minimalizovala negativní dopady umělého zásahu do kurzu na rozhodování a výsledky firem. I rétorika ČNB - jak se ukazuje - má na hodnotu kurzu či na předvídatelnost prostředí vliv. Další oslabování koruny v tuto chvíli nepožadujeme a nevidíme jako potřebné pro tuzemský průmysl ani ekonomiku jako celek. SPČR nemění svůj původní postoj k užití tohoto režimu, považuje jej za umělý zásah, který kromě krátkodobých přínosů pro některé firmy, které nepopíráme, vnáší i rizika do ekonomiky a několik firem i poškodil.

Patria Online: Jaká hodnota kurzu CZK by byla pro průmyslové firmy přijatelná?

Podnikatelská sféra se chce hlavně vyhnout negativním překvapením a vyšším volatilitám a požaduje eliminaci negativních dopadů umělého zásahu. Samozřejmě nepožadujeme konkrétní datum exitu. Ptáte-li se na přijatelnou hodnotu koruny, musím odpovědět, že takto otázka v současnosti nestojí. ČNB v současnosti kurzový nástroj prostě používá. Navíc pro každý podnik je přijatelná hodnota někde trochu jinde.

Patria Online: Co by tedy bylo pro korunu nyní nejvíce přijatelné?

V současnosti by bylo nejvíce přijatelné, kdyby byla volatilita kurzu koruny minimální, tedy aby se koruna stabilizovala a k žádným výraznějším výkyvům (a ani dalšímu oslabení) již nedocházelo. Přetrvávají obavy nad „exit strategií“ a dlouhodobém směřování kurzu (srozumitelností pro plánování ekonomických subjektů). V této souvislosti zůstávají otázky kolem rizika zvýšené volatility či míry posilování kurzu. Vnímáme, že trajektorie nominálního kurzu bude ovlivněna i ostatními nominálními veličinami a vnímáním koruny subjekty na finančních trzích, což ale nevylučuje směřování koruny k posílení v případě, že se naší ekonomice bude v době ukončení intervencí dařit a nebudou v Evropě žádné výrazné nerovnováhy či geopolitické konflikty. Dle nás kurz koruny bude v základním scénáři po ukončení využívání kurzového nástroje posilovat.

Patria Online: Co očekáváte před spuštěním exitu intervenčních zásahů ČNB vůči koruně?

Očekáváme od ČNB důkladnou přípravu na exit strategii (neznamenající přílišné odkládání tohoto kroku), vyhnutí se případnému skokovému posílení a zamezení výrazným volatilitám.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data