Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NATO tlačí na růst vojenských výdajů. „Do roku 2030 požadavek splníme,“ reaguje Stropnický

NATO tlačí na růst vojenských výdajů. „Do roku 2030 požadavek splníme,“ reaguje Stropnický

25.9.2014 16:41
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Česká republika by v souladu s požadavkem NATO měla být schopna do konce roku 2030 navýšit objem svých vojenských výdajů na 2 % HDP. Alespoň to v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

“Můj odhad je, že se budeme schopni k požadavku NATO propracovat do roku 2030. Může se zdát, že nejde o ambiciózní cíl, nicméně jej považuju za realistický,” uvedl ministr obrany pro Bloomberg. V rámci vytyčeného cíle je připravován nový koncept pro armádní složky, který bude lépe odrážet současnou geopolitickou situaci. Jedním z cílů má být například navýšení jednotek na 27 tisíc ze současných 22 tisíc a dosažení úrovně zhruba 5 tisíc záložních sil. Konkrétní podoba strategie by měla být podle Stropnického připravena do konce letošního roku.

Česká republika se v právě probíhajícím měsíci zavázala navýšit roční objem vojenských výdajů na 1,4 % HDP do konce roku 2020 ze současného 1 %. Podle Stropnického tento krok odráží měnící se bezpečnostní situaci ve světě, kde počítá, že nedojde k rychlému řešení konfliktů na Ukrajině a Středním východě. Odbodný postoj k situaci zaujímají i další menší státy NATO. Ty si dle něj dělají obavy především o ruskou hrozbu.

Najdou se však i tací, kdo v požadavku na navýšení vojenských výdajů smysl nevidí. Stropnický dokonce v rozhovoru uvedl, že někteří evropští politici nemusí sdílet názor na nezbytnost zvyšování výdajů na obranu, především pak po dekádách odzbrojování spojených s koncem studené války a finanční krizí zatěžující jejich ekonomiky.

V současné chvíli nezávazný požadavek z dílny NATO splňují z 28 členských zemí pouze Spojené státy, Velká Británie, Estonsko a Řecko. Státy, které jeho znění nevyhoví, pak podle dohody zástupců NATO ze začátku září mají na jeho dosažení následující dekádu. Zároveň pak zastaví jakýkoliv pokles ve výdajích na obranu.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Rozpočtový výbor podpořil vznik snížené desetiprocentní sazby DPH
3.9.2014 13:50
Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně schválit bez připomí...
Sněmovna schválila zavedení nové desetiprocentní sazby DPH
24.9.2014 11:50
Sněmovna schválila vznik třetí, desetiprocentní sazby daně z přidané ...

Váš názor
 •  
  26.9.2014 14:37

  No prosím, kdyby se zlepšil výběr dph, jak to neustále požadují jak předseda vlády (přdevčírem), tak ministr financí, tak by hned bylo na navýšení různých rozumných výdajů a na vyrovnaný rozpočet. Např. každoročně se od 1.1.1993 vyplácí kolem čtvrt bilionu korun na nadměrné odpočty plátcům dph (když podle zdejších finančních 'expertků' dph platí v konečném výsledku jenom neplátci dph ;-)))
  Kalka.
 • Perla
  25.9.2014 18:16

  Pan Stropnický je možná dobrý herec, ale proč dělá ministra obrany? Vždy vypustí perlu jako, že tu nechcem vojáky NATO nebo, že v roce 2030 splníme možná to, co máme plnit už dávno.
  rac
  • Re: Perla
   26.9.2014 13:06

   Nevím co bude za pár dní, natož v roce 2030. To už bude pan Stropnický v důchodu zaslouženě odpočívat...
   karel777
   •  
    26.9.2014 14:28

    Nevím, jestli by s tím souhlasil třeba Steve Jobs. Je dobré stanovit vize, plány. Čili směr je dobrý, ovšem ten horizont...
    sgt.Mike
  • Re: Perla
   26.9.2014 9:47

   Za Evropu zas bude muset tahat horké brambory z ohně Amerika... Proč ty státy, které to neplní, prostě nevyloučí?
   sgt.Mike
   •  
    26.9.2014 13:20

    To by pak nemohly ty státy kvičet směrem k USA, aby za ně tahali kaštany z ohně. Pokud jsou členy NATO, pak se rádi za ameriku schovají. Mimo NATO by měli neřešitelné problémy, páč by pak jejich politici nemohli ždímat státní kasu a museli by do armády ty prachy narvat. Já bych je z NATO taky vyhodil. Amerika je zas tolik nepotřebuje, ale zase uctívají smlouvy a dohody... a my toho v podstatě zneužíváme.
    Jesse
    •  
     26.9.2014 14:25

     Klasicky - problém černého pasažéra...
     sgt.Mike
     •  
      1.10.2014 13:50

      Nejde ani tak o to, kolik % jde na obranu, ale jak se použijí. Navýšení o 1% HDP může ve výsledku znamenat naverbování 1milonů bojovníků z bambusovými tyčemi, jejichž hodnota se projeví maximálně jako komparz asijského historického velkofilmu nebo může jít do moderních technologií, dronů...., ale v našem případě také může dojít k pronájmu či nákupu "moderního" vybavení za 3násobek běžné ceny. a jejjich následné uložení do skladů. Co si budeme povídat, že.
      ds
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data