Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ženevská zpráva: Světovou ekonomiku škrtí rekordní zadlužení a pomalý růst

Ženevská zpráva: Světovou ekonomiku škrtí rekordní zadlužení a pomalý růst

29.9.2014 9:24
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Doslova jedovatá kombinace rekordního zadlužení a pomalého hospodářského růstu naznačuje, že se globální ekonomika řítí do další krize. Takový má být závěr Ženevské zprávy z dílny ekonomů (mezi jinými i tří bývalých centrálních bankéřů) sdružujících se pod hlavičkou Mezinárodního centra pro měnová a bankovní studia (ICMB). Součástí jejích obav je také nestabilní růst cen, který může negativně ovlivnit spotřebitelskou aktivitu a nadále podvazovat ekonomický růst.

Zpráva je reakcí na stále pomále oživení světové ekonomiky a rostoucí pravděpodobnost, že Fed v následujících dvanácti měsících přistoupí k přiškrcení ekonomiky skrze zvýšení úrokových sazeb.

Ženevská zpráva zároveň dokumentuje pokračující růst zadlužení, ke kterému dochází navzdory opakovananě proklamované snahy o snížení dluhového břemena dopadajícího na světovou ekonomiku. Ačkoliv totiž dochází k oddlužování finančního sektoru především v USA a dluh domácností jako podíl osobních příjmů přestal v rozvinutých ekonomikách stoupat, nadále přetrvávají problémy. Ženevská zpráva odkazuje hlavně na rostoucí veřejné zadlužení v bohatých státech a vyšší míru dluhových závazků u soukromého sektoru v rozvojových ekonomikách (například Čína). Ve výsledku tak celkový světový dluh (soukromý i veřejný) vůči národnímu příjmu podle zprávy vzrostl ze 160 % dosažených v roce 2001 na loňských 215 %.

Možná ještě překvapivější je zjištění, že snaha o oddlužení vlád i domácností posledních let zatím v souhrnném vyjádření vyznívá neúspěšně. Ukazatel světového dluhu vůči národnímu příjmu totiž v roce 2009 dosahoval hodnoty 200 %, tedy méně než tomu bylo v loňském roce.

I proto ekonomická skupina předpovídá, že úrokové sazby budou muset zůstat na nízkých úrovních po velice dlouhou dobu, aby domácnostem, společnostem i vládám bylo umožněno obsluhovat jejich dluh a vyvarovat se dalšímu krachu. Zpráva zároveň dochází k závěru, že měnové autority budou nuceny přijmout konkrétní nástroje na zpřísnění mechanismu udělování půjček.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Pimco: Ukrajina sníží produkt eurozóny až o 1 %, krize nejvíce postihne východní Evropu
10.9.2014 6:30
Krize na Ukrajině ovlivní Evropu čtyřmi hlavními kanály: Přímým obchod...
Evropa „kalená krizemi“ nefunguje
26.9.2014 16:15
Pokusů o násilné sjednocení Evropy už tu bylo mnoho. Politici se proto...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data