Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zvýšení ekonomického růstu jen tak nečekejme

Zvýšení ekonomického růstu jen tak nečekejme

31.10.2014 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Očekávání týkající se růstu zůstávají po Velké recesi let 2008–2009 soustavně příliš optimistická. Platí to zejména o velkých rozvíjejících se ekonomikách. Tam se jen pomalu smiřujeme s tím, že odhady dlouhodobého růstového potenciálu musí být posunuty dolů. Ale podobné je to i s vyspělými zeměmi a stále více se tak hovoří o „dlouhodobé stagnaci“. V naší investiční společnosti Fulcrum jsme analyzovali dlouhodobý vývoj růstu HDP ve vyspělých ekonomikách. Výsledky shrnuje první graf – patrný je dlouhodobý a systematický pokles tempa růstu (červená křivka) už od sedmdesátých let a ne až po roce 2008. Tato systematičnost je přitom patrnější u zemí G7 jako celku než u jednotlivých ekonomik.

1
Zdroj: Fulcrum AM

Lawrence Summers a Lant Pritchett nedávno uvedli, že tempo růstu se systematicky vrací ke svému průměru. Růst v daném období tak má jen velmi malý predikční potenciál ohledně tempa růstu budoucího. Podle našich závěrů je ale předpoklad konstantního dlouhodobého růstu mylný – i zmíněný průměr se totiž v čase mění. Ekonomové často předpokládají, že dlouhodobý růst se bude pohybovat na nějaké stálé úrovni, protože v technologicky vyspělých zemích se produktivita práce zvyšuje asi o 2 % ročně. Růst populace je přitom obvykle také stabilní. Data ale takový pohled nepotvrzují.

Tempo růstu populace v zemích G7 dosahovalo na počátku osmdesátých let 0,6 %, nyní pouze 0,3 % a v následujících desetiletích bude ještě pomalejší. V Německu a Japonsku se už pohybuje v záporných číslech. Patrný je i pokles tempa růstu produktivity. Ten nastal v sedmdesátých letech v Japonsku a v Evropě, po roce 2000 se už týká všech vyspělých ekonomik. Dlouhodobé zpomalení vyspělých ekonomik je tedy podle všeho faktem a nejde o důsledek finanční krize.

Jedná se o dlouhodobou stagnaci? Někteří ekonomové ji vysvětlují na základě problémů s agregátní poptávkou, jiní jako důsledek problémů na nabídkové straně. Tuto debatu naše studie nerozsoudí. Pokud ale předpokládáme, že v roce 2007 byla ekonomická aktivita blízko trendu a dlouhodobý růst se stále pohybuje kolem 2 %, současný produkt se nachází asi 8 % pod trendem. To naznačuje, kolik toho musíme napravit lepší politikou na straně poptávky i nabídky.

Zdroj: FT, blog Gavyna Daviese


Čtěte více:

Bank of Japan šokovala trhy vystupňováním měnového stimulu
31.10.2014 9:03
Bank of Japan dnes ráno pořádně překvapila trhy, když oznámila čerstvé...
Pokud chcete Boha rozesmát, řekněte mu o svých plánech – verze pro centrální banky
31.10.2014 14:15
Existuje přísloví, které říká: „Lidé plánují a Bůh se směje.“ Woody Al...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data