Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je současný vývoj bezvýznamným škobrtnutím, nebo klíčovou změnou na akciových trzích?

Je současný vývoj bezvýznamným škobrtnutím, nebo klíčovou změnou na akciových trzích?

7.11.2014 12:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Akciový index Dow Jones vykazoval během posledních čtyř týdnů velkou volatilitu. Ta má sama o sobě zpětný dopad na trhy, protože ovlivňuje složení investičních portfolií. Čím nižší volatilita, tím nižší je pravděpodobnost, že tradeři budou vytlačeni ze svých pozic rychlými pohyby cen. Což znamená, že nižší volatilita obvykle vede k větší ochotě riskovat. Není proto překvapivé, že čtyři roky utlumené volatility vedly k podstupování rizika, které neodpovídá ekonomickému fundamentu. Nekonvenční monetární politika se snažila právě o to, aby ceny aktiv rostly na základě nízké volatility. Růst cen aktiv pak měl přes efekt bohatství podpořit výdaje domácností a také zlepšit výhled pro podnikatelský sektor. Jinak řečeno, cílem nebylo samoúčelné podpoření většího riskování na finančních trzích. Cílem byla podpora většího riskování v ekonomice samotné.

S ohledem na výše uvedené bychom měli současné větší volatilitě na trzích věnovat více pozornosti. Je možné, že její růst je odrazem jednorázových vnějších šoků a vše se vrátí do starých kolejí. Nebo současný vývoj odráží změnu ekonomické politiky, kdy některé centrální banky záměrně ukončí snahu o tlumení volatility, zatímco jiné se o to budou dále pokoušet. A za třetí je možné, že centrální banky jednoduše ztrácí schopnost volatilitu tišit.

V prvním případě je pouze otázkou času, kdy se centrálním bankám podaří trhy utišit. Současný vývoj pak není žádným významným mezníkem a nemusí se ho obávat ani akciové, ani dluhopisové trhy. Druhý případ by se týkal zejména změny politiky Fedu, která by ale probíhala na pozadí pevnějšího ekonomického fundamentu. Pro riziková aktiva by byl takový vývoj pozitivní, protože nekonvenční monetární politiku by vystřídal zdravější ekonomický vývoj. Volatilita sazeb by se ale zvýšila, což by snížilo atraktivitu dluhopisů.

V obou popsaných případech neexistuje důvod, aby akciové trhy oslabovaly. Platí to i s ohledem na to, že ostatní centrální banky svou aktivitu zvyšují. Opak ale platí u třetí možnosti. Pokud už centrální banky nejsou schopny tlumit dopady ekonomických, geopolitických a sociálních šoků, volatilita na akciových trzích se vrací na dlouhodobý historický průměr. Konsenzus na trhu nyní předpokládá, že relevantní je první scénář. Přišlo tak velmi rychlé oživení trhu a vymazání ztrát realizovaných v první polovině října. Investoři ale zvýšenou volatilitu na lehkou váhu neberou a je to plně pochopitelné.

Autorem je Mohamed El-Erian, který působí jako ekonomický poradce společnosti Allianz.


Zdroj: FT


Čtěte více:

Věříte, že se historie opakuje? Pak se těšte na pořádnou akciovou rally…
6.11.2014 11:45
Pokud má být historie dobrým průvodcem pro odhad budoucí výkonnosti am...
Kladivo na banky
6.11.2014 14:20
Americká centrální banka Fed včera zveřejnila nové pravidlo, které by ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data