Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krach důchodové reformy stál Partners desítky milionů a vstupenku do světa velkých hráčů

Krach důchodové reformy stál Partners desítky milionů a vstupenku do světa velkých hráčů

08.12.2014 14:15
Autor: IHNED.cz

Zhruba před rokem se připravoval obchod, který by posunul poradenskou společnost Partners mezi velké hráče důchodové reformy.

Firma tehdy podepisovala s Allianz důležitou smlouvu o smlouvě budoucí. "Chtěli jsme v Allianz penzijní společnosti koupit minoritu, někde mezi 10 až 50 procenty, spíš nižší. Měli jsme to vymyšleno tak, že máme investiční společnost, asset management a myslíme si, že jsme schopni ho dělat levněji než korporát," říká šéf představenstva a generální ředitel Partners Petr Borkovec.

Plány ale nakonec zhatil neúspěch důchodové reformy a k dokončení transakce nedošlo. Poradenská společnost Partners podíl v Allianz penzijním fondu nikdy nepořídila. Což pro HN potvrdil kromě Borkovce i mluvčí pojišťovny Allianz. "Podepsali jsme jen smlouvu s určitými podmínkami, které dávaly možnost v případě špatného vývoje kolem druhého pilíře z tohoto obchodu odstoupit. Dosud jsme to ale nesměli zveřejnit," doplňuje Borkovec.

Technicky je nicméně podle něj uzavření podobné transakce v případě obnovení důchodové reformy stále možné. "Jednalo se o přátelskou dohodu. Ta jednání jsme nikdy oficiálně neukončili, možnost smlouvu uzavřít tu tedy stále teoreticky je. Za současných okolností to ale rozhodně nedává smysl, nemůžeme do toho projektu nic přinést," podotýká. Mluvčí Allianz na dotaz, zda je podíl v penzijní společnosti stále k mání, tvrdí, že "minoritní podíl na prodej není".

V druhém pilíři tak Partners nakonec utopili podle slov Borkovce "jen" desítky milionů korun. Za reklamu a školení poradců. Borkovec odmítá, že by se k těmto penězům chtěla firma dostat zpět soudní cestou. "Fondy do toho ale možná půjdou, jsou přece jen v jiné pozici. My to raději odepíšeme. Kdybych tehdy koupil penzijní fond, tak nevím, co bych dnes dělal," dodává Borkovec.

Mluvil by tedy dnes šéf Partners v případě pořízení penzijní společnosti jinak? "Ano, po akvizici toho fondu bychom měli třetí pilíř ve zcela jiné podobě - v Allianz to dělá 550 tisíc lidí, což je obrovské množství. Kdyby k pořízení podílu v Allianz penzijním fondu došlo, tak bych ale asi také nikoho nežaloval, protože ten byznys by pro nás byl i tak úspěšný," uzavírá Borkovec.

IHNED.cz dále doporučuje

Snadný zisk z penzí láká. Češi opět vstupují do končícího druhého pilíře - čtěte ZDE

Šéf Partners: Do druhého pilíře bych šel znovu. I když je to velká prohra - čtěte ZDE


Váš názor
 •  
  08.12.2014 15:25

  Ono je to trošku jinak . Lidi nechtěli vstoupit do penzijní reformy . Důvodů je samozřejmě víc, ale hlavní jsou finance . Jestli to stát bude platit beru to jako podraz na daňových poplatnících . Je to riziko podnikání jako každé jiné .
  Jezdec.
  •  
   08.12.2014 22:48

   Jestliže socani od začátku říkali, že penzijní reformu po volbách smetou ze stolu, tak to určitě odradilo velké množství lidí vstoupit. Ale pro firmy - penzijní fondy - tady nelze mluvit o riziku podnikání. Riziko podnikání je, když založím penzijní fond a sem špatnej a neseženu lidi. To že stát v polovině závodu změní pravidla, případně jej rovnou ukončí, není riziko podnikání, ale státní podraz. A stát by měl ty škody uhradit a chtít je po těch nekompetetních idiotech, co jeden den něco schválí a druhej den to odvolají. Toto je na českém státu nejhorší. Neustále ode zdi ke zdi. Proto tady nejde dělat byznys. Proto tady můžou dělat byznys jen ti, co maj kontakty a páky na politiky, a vědí co za prasárnu se stát chystá udělat...
   qwer
   •  
    08.12.2014 23:08

    Stát mění pravidla každou chvíli . Co třeba změna daní nebo změna DPH ? Stát do toho nahnal hlavně státní zaměstnance . Ještě jednou zopakuji : je to riziko podnikání ! Když mi odejde nájemce - státní firma , taky nežaluji stát .
    Jezdec.
    • Riziko podnikání?
     06.02.2015 19:54

     Vidět to takto černobíle a nazývat to rizikem podnikání je mimo mísu. Stát nutil PS se transformovat, tyto náklady nejsou riziko podnikání, ale regulace spojená mimo jiné se zavedením druhého pilíře a změn ve III pilíři. A pro PS nereflektovat na vytvoření druhého pilíře a nepostavit produkt by se rovnalo na trhu dlouhodobě sebevraždě. Takže bavit se o tom, že se mohli všichni rozhodnout je pravda, ale kdybyste seděli jako CEO PS, tak byste volbu vlastně žádnou neměli. :-)
     NcGeorge
   • no právě
    08.12.2014 22:51

    ..a o to je místní game.
    sean
    • Re: no právě
     06.02.2015 20:19

     S TEBOU SI ŽIVOT TAKY PĚKNĚ POHRAL
     Duben
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data