Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Google preview - prohlížeč bude ve 4Q14 pod drobnohledem

Google preview - prohlížeč bude ve 4Q14 pod drobnohledem

29.01.2015 15:00
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Majitel nejznámějšího online vyhledávače světa, společnost Google Inc., bude dnes po uzavření amerického trhu ohlašovat svoje výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2014, aby zapadl poslední dílek do celého obrázku o hospodaření společnosti a výkonu za minulý rok.

Předcházející čtvrtletí 3Q14
Ve 3Q14 Google předvedl tržby na úrovni 16,5 mld. USD (+20 % yoy; proti 2Q +22 %) čímž zaostal za konsensem 16,6 mld. USD. Ani zisk nepředvedl zázračná čísla když Non-GAAP zisk na akcii byl 6,35 USD a Wall Street čekala 6,53 USD. Jednalo se o první čtvrtletí, kde firma musela ohlásit horší než očekávané výsledky po čtyřech, kde byly výsledky alespoň “in-line” s očekáváním. Operativní marže dosáhla na 32,4 % a byla 50 b.b. pod konsensem.

Čisté tržby z reklamy dosáhly 11,34 mld. USD (+19 % yoy) při očekávání 11,45 mld. USD. Další tržby plynoucí z Google Play, Chromecastu, Chome OS produktů a Nexusu dosáhly 1,84 mld. USD (+50 % yoy) vs. konsensus 1,79 mld. USD.

Google zveřejnil data za jednotlivé sítě ve kterých zobrazuje reklamu. Na svých webech (Sites - Google, Youtube, Google Maps, Google Finance, apod.), které generují 76 % tržeb z reklamy a v obsahové síťi (Network - stránky partnerů v programu Adsense, Adsense for Search a AdMob), která se stará o 24 % tržeb. Sites zvýšily tržby o 24 % yoy a Network o 2 % yoy. Bohužel z grafu je patrné, zpomalující trend růstu tržeb z obou segmentů, když markantnější je to u klíčového segmentu Sites.

goog_revDůvodem pro nepřesvědčivá čísla společnosti byla v souhrnu nižší proklikovost placené reklamy a s tím spojeného pomalejšího růstu příjmů z nich. Ty rostly o 17 % yoy, když se čekalo 23,5 %. To byl nejnižší růst od 3Q10. Cena za klik poklesla o 2 % yoy, když se očekával pokles o procenta čtyři, takže toto kritérium bylo zase lepší než se čekalo.

Největší diskuze kolem výsledků Google v dalším čtvrtletí se povede nezbytně v té rovině, jestli Google dokáže udržet tempo i na mobilních zařízeních, kam se značný objem vyhledávání začal během posledních několika let přesouvat. Další otázkou je, jestli dokáže být stále stejně relevantní jako na desktopu. Na druhou stranu je nutno zmínit, že pro svojí dominatní pozici v mobilních zařízeních dělá a udělal opravdu mnoho, když vypustil do světa Android, což je dominantní mobilní platforma, kde defaultním vyhledávačem je právě Google. Dalším pozitivem může být fakt, že se postupně řada marketingových aktivit přesouvá do online prostředí s tím, jak se do něj přesouvají i zákazníci dalších společností.


Očekávání pro 4Q14
Ve čtvrtém kvartále se očekává podle Bloomberg Survey zisk na akcii ve výši 7,18 USD (+20 % yoy) na jednu akcii, když nejoptimističtější očekávání se pohybuje na 7,97 USD a to nejnižší na hodnotě 6,74 USD.

Tržby společnosti by podle očekávání Wall Street mohly dosáhnout 14,75 mld. USD (+9 % yoy).

Vzhledem k největšímu svátku retailového segmentu (Vánocům) by mělo být čtvrté čtvrtletí nejsilnějším v celém roce s tím, jak marketéři šponují cenu za klik a rozpočty na marketingové kampaně do maximálních objemů v rámci celého roku.

Zajímavé bude nadále sledovat číslo o tempu růstu příjmů z reklamy a hlavně jestli Google nějak okomentuje i ty v mobilní sekci, kde se investoři budou soustřeďovat na to jestli Google budu stejně úspěšný. Dalším číslem, které se vyplatí sledovat je, jestli bude pokračovat zpomalující meziroční propad průměrné ceny jednoho kliku. V minulém kvartále to bylo jedno z mála pozitiv, které šlo hledat.

Za povšimnutí bude stát poměr tržeb v USA a mimo USA (58 %). Poměr tržeb plynoucí z USA postupem času klesá ve prospěch tržeb mimo USA. Což je poplatné přesunu na mobilní zařízení, kde dominantní roli hraje Android více zastoupený mimo USA.

Firma ve 3Q zaznamenala ztrátu 67 mil. USD, která byla způsobena hlavně náklady na hedgeový program společnosti. To se ovšem se silným dolarem ve 4Q14 může projevit i výrazněji.

Poslední číslo ke sledování je dozajista TAC
- Traffic Acquisition Costs a jejich poměr k tržbám z reklamy. Za posledních několik čtvrtletí podíl TAC na tržbách z reklamy klesal, bohužel v absolutním vyjádření stále rostou. V současné době tedy nevytvářejí tlak na profitabilitu, ale do budoucna by se mohly stát problémem.

Ani konkurence nespí, proto bude zajímavé sledovat výsledky Yahoo, protože Google v listopadu ztratil pozici defaultního vyhledávače v prohlížeči Mozilla Firefox v USA a tu získalo Yahoo. Vzhledem k tomu, že Firefox měl v prosinci 2014 podíl na používání prohlížečů něco okolo 12 %, mohlo by to znamenat úbytek provozu v USA pro Google.

Akcie včera večer zavřela za 512,43 USD za jeden kus.

goog_gp 

Zdroj: firemní data, Goldman Sachs, Bloomberg, Yahoo Finance


Čtěte více:

Boeing si dolétl pro rekordní tržby; akcie v pre-marketu +2,85 %
28.01.2015 15:26
Dnes svoje výsledky zveřejnil výrobce dopravních letadel Boeing Co. a ...
29.01.2015 7:26
Letošní rok na finančních trzích patří s trochou nadsázky centrálním b...
Německo je největším bankrotářem Evropy
29.01.2015 13:00
Angela Merkelová a Alexander Stubb tvrdí, že evropští věřitelé by nem...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2021
16:44Avast by mohl zítra reportovat vyšší EBITDA a nižší marži  
16:04Za poklesem na kryptu stojí regulace, přílišná euforie i výpadek proudu
15:24ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním z praní špinavých peněz
15:13Týdenní výhled: Výsledková sezóna v plném proudu a ECB nechá nohu na plynu  
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce bezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)