Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Google preview - prohlížeč bude ve 4Q14 pod drobnohledem

Google preview - prohlížeč bude ve 4Q14 pod drobnohledem

29.01.2015 15:00
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Majitel nejznámějšího online vyhledávače světa, společnost Google Inc., bude dnes po uzavření amerického trhu ohlašovat svoje výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2014, aby zapadl poslední dílek do celého obrázku o hospodaření společnosti a výkonu za minulý rok.

Předcházející čtvrtletí 3Q14
Ve 3Q14 Google předvedl tržby na úrovni 16,5 mld. USD (+20 % yoy; proti 2Q +22 %) čímž zaostal za konsensem 16,6 mld. USD. Ani zisk nepředvedl zázračná čísla když Non-GAAP zisk na akcii byl 6,35 USD a Wall Street čekala 6,53 USD. Jednalo se o první čtvrtletí, kde firma musela ohlásit horší než očekávané výsledky po čtyřech, kde byly výsledky alespoň “in-line” s očekáváním. Operativní marže dosáhla na 32,4 % a byla 50 b.b. pod konsensem.

Čisté tržby z reklamy dosáhly 11,34 mld. USD (+19 % yoy) při očekávání 11,45 mld. USD. Další tržby plynoucí z Google Play, Chromecastu, Chome OS produktů a Nexusu dosáhly 1,84 mld. USD (+50 % yoy) vs. konsensus 1,79 mld. USD.

Google zveřejnil data za jednotlivé sítě ve kterých zobrazuje reklamu. Na svých webech (Sites - Google, Youtube, Google Maps, Google Finance, apod.), které generují 76 % tržeb z reklamy a v obsahové síťi (Network - stránky partnerů v programu Adsense, Adsense for Search a AdMob), která se stará o 24 % tržeb. Sites zvýšily tržby o 24 % yoy a Network o 2 % yoy. Bohužel z grafu je patrné, zpomalující trend růstu tržeb z obou segmentů, když markantnější je to u klíčového segmentu Sites.

goog_revDůvodem pro nepřesvědčivá čísla společnosti byla v souhrnu nižší proklikovost placené reklamy a s tím spojeného pomalejšího růstu příjmů z nich. Ty rostly o 17 % yoy, když se čekalo 23,5 %. To byl nejnižší růst od 3Q10. Cena za klik poklesla o 2 % yoy, když se očekával pokles o procenta čtyři, takže toto kritérium bylo zase lepší než se čekalo.

Největší diskuze kolem výsledků Google v dalším čtvrtletí se povede nezbytně v té rovině, jestli Google dokáže udržet tempo i na mobilních zařízeních, kam se značný objem vyhledávání začal během posledních několika let přesouvat. Další otázkou je, jestli dokáže být stále stejně relevantní jako na desktopu. Na druhou stranu je nutno zmínit, že pro svojí dominatní pozici v mobilních zařízeních dělá a udělal opravdu mnoho, když vypustil do světa Android, což je dominantní mobilní platforma, kde defaultním vyhledávačem je právě Google. Dalším pozitivem může být fakt, že se postupně řada marketingových aktivit přesouvá do online prostředí s tím, jak se do něj přesouvají i zákazníci dalších společností.


Očekávání pro 4Q14
Ve čtvrtém kvartále se očekává podle Bloomberg Survey zisk na akcii ve výši 7,18 USD (+20 % yoy) na jednu akcii, když nejoptimističtější očekávání se pohybuje na 7,97 USD a to nejnižší na hodnotě 6,74 USD.

Tržby společnosti by podle očekávání Wall Street mohly dosáhnout 14,75 mld. USD (+9 % yoy).

Vzhledem k největšímu svátku retailového segmentu (Vánocům) by mělo být čtvrté čtvrtletí nejsilnějším v celém roce s tím, jak marketéři šponují cenu za klik a rozpočty na marketingové kampaně do maximálních objemů v rámci celého roku.

Zajímavé bude nadále sledovat číslo o tempu růstu příjmů z reklamy a hlavně jestli Google nějak okomentuje i ty v mobilní sekci, kde se investoři budou soustřeďovat na to jestli Google budu stejně úspěšný. Dalším číslem, které se vyplatí sledovat je, jestli bude pokračovat zpomalující meziroční propad průměrné ceny jednoho kliku. V minulém kvartále to bylo jedno z mála pozitiv, které šlo hledat.

Za povšimnutí bude stát poměr tržeb v USA a mimo USA (58 %). Poměr tržeb plynoucí z USA postupem času klesá ve prospěch tržeb mimo USA. Což je poplatné přesunu na mobilní zařízení, kde dominantní roli hraje Android více zastoupený mimo USA.

Firma ve 3Q zaznamenala ztrátu 67 mil. USD, která byla způsobena hlavně náklady na hedgeový program společnosti. To se ovšem se silným dolarem ve 4Q14 může projevit i výrazněji.

Poslední číslo ke sledování je dozajista TAC
- Traffic Acquisition Costs a jejich poměr k tržbám z reklamy. Za posledních několik čtvrtletí podíl TAC na tržbách z reklamy klesal, bohužel v absolutním vyjádření stále rostou. V současné době tedy nevytvářejí tlak na profitabilitu, ale do budoucna by se mohly stát problémem.

Ani konkurence nespí, proto bude zajímavé sledovat výsledky Yahoo, protože Google v listopadu ztratil pozici defaultního vyhledávače v prohlížeči Mozilla Firefox v USA a tu získalo Yahoo. Vzhledem k tomu, že Firefox měl v prosinci 2014 podíl na používání prohlížečů něco okolo 12 %, mohlo by to znamenat úbytek provozu v USA pro Google.

Akcie včera večer zavřela za 512,43 USD za jeden kus.

goog_gp 

Zdroj: firemní data, Goldman Sachs, Bloomberg, Yahoo Finance


Čtěte více:

Boeing si dolétl pro rekordní tržby; akcie v pre-marketu +2,85 %
28.01.2015 15:26
Dnes svoje výsledky zveřejnil výrobce dopravních letadel Boeing Co. a ...
29.01.2015 7:26
Letošní rok na finančních trzích patří s trochou nadsázky centrálním b...
Německo je největším bankrotářem Evropy
29.01.2015 13:00
Angela Merkelová a Alexander Stubb tvrdí, že evropští věřitelé by nem...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.11.2022
15:11Elektromobily jsou podle Consumer Reports nejméně spolehlivé vozy
9:45Víkendář: Za dolarovým vrcholem
25.11.2022
18:02Big Tech a ti druzí: Trendy pro příští dekádu aneb hledáme budoucí vítěze - online konference 29. listopadu od 15:00
17:28Akcie a cena inflační nejistoty
17:20Evropské dluhopisy koncem týdne padají, akcie jsou nevýrazné  
16:21Photon Energy Group získala většinový podíl v polské firmě Lerta
15:20Tesla potvrzuje svůj technologický náskok
15:19Globální trh s ropou vysílá varovné signály
13:19Rusko zařadilo Meta Platforms mezi extremistické organizace
13:10Perly týdne: Mapa pro rok 2023 a nulová kapitulace technologií
12:09Čína utahuje covidové šrouby a otestuje důvěru v oživení  
11:54Zlatá pro firmy, šedá pro vlády. Twitter příští týden spustí předplatné pro ověřovací ikonu, oznámil Musk
11:21Klienti BofA utíkají z akcií. Dluhopisy naopak zaznamenávají příliv už 39. týden v řadě
10:10Německá ekonomika ve třetím kvartálu dále rostla, poprvé překonala úroveň HDP před covid-19
9:58ČEZ převzal výrobce zařízení pro jaderné elektrárny Škoda JS, posílil tím energetickou bezpečnost
9:16Rozbřesk: Napětí globálních řetězců slábne, inverze americké výnosové křivky prohlubuje
8:54Lepší kondice německé ekonomiky a vyšetřování Microsoftu. Evropa zahájí pozitivně  
8:41WSJ: Volkswagen se potýká s poklesem podílu na čínském trhu
8:37Evropská komise zřejmě zahájí antimonopolní vyšetřování Microsoftu
8:27ČEZ, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data