Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nenechte se mýlit: Předat výpověď nerovná se vždy převzít výpověď (II.)

Nenechte se mýlit: Předat výpověď nerovná se vždy převzít výpověď (II.)

23.03.2015 5:30
Autor: Viktor Zelinka, KSB

Před časem jsem vás na tomto místě informoval o některých úskalích, které mohou provázet osobní doručení výpovědi z pracovního poměru zaměstnanci. Pro připomenutí jen stručně rekapituluji, že ani z rukou do rukou předaná výpověď nemusí mít vždy za následek platné rozvázání pracovního poměru z důvodu, že zaměstnanec výpověď, ač jí prokazatelně v ruce držel a byl seznámen s jejím obsahem, správně nepřevzal.

Předně je potřeba konstatovat, že přísné měřítko soudů, přesněji řečeno jejich vnímání zaměstnavatele jako toho „zlého“ v poměru k zaměstnanci, bohužel z judikatury nevymizelo a v některých aspektech se snad i utužuje. Nicméně abychom byli poctiví, je potřeba současně říct, že i na tomto poli se čas od času začínají objevovat první vlaštovky. Zejména v novějších rozhodnutích už totiž občas nacházím náznaky polemiky s dogmatem ochranářské funkce pracovního práva, kdy i pracovní poměr je chápán (při respektu minimálních standardů zákoníku práce) jako vztah sobě rovných stran. Dokud se však formalistický úhel pohledu na tuto problematiku výrazně nezmění, je podle mého potřeba upozornit, jakých dalších možných chyb se při doručování výpovědi vyvarovat. Jedno z takových rizik lze demonstrovat na případu, který by se dle mého přesvědčení mohl odehrát u kteréhokoliv zaměstnavatele v Česku.

Na výběr dohoda i výpověď

Zaměstnavatel se rozhodl rozvázat pracovní poměr se svým zaměstnancem, jehož pracovní místo bylo zrušeno a zaměstnanec se tak stal pro něj nadbytečným. Zaměstnavatel zaměstnanci tento fakt osobně oznámil a současně mu, patrně jako vstřícný krok, předal dva dokumenty - návrh výpovědi a návrh dohody o ukončení pracovního poměru. Tyto listiny, které snad právě z obavy, že vedle sebe neobstojí, předal zaměstnavatel nepodepsané, měl možnost zaměstnanec prostudovat a rozmyslet si, zda na dohodu přistoupí, nebo zda přijme výpověď. Pracovník si zvolil pro ukončení formu jednostranného ukončení pracovního vztahu (tedy výpověď) a záhy si našel nové zaměstnání. Jenže pak se věci zkomplikovaly do té míry, že se zaměstnavatel se svým bývalým zaměstnancem setkali u soudu.

Na podkladě dalšího vývoje věci se lze domnívat, že zaměstnavatelův z počátku jistě uspokojivý pocit z férového jednání posléze získal hořkou pachuť. Příběhy obou aktérů se totiž začaly lišit v tom okamžiku, kdy zaměstnanec soudu předestřel verzi, že výpověď vlastně nikdy neobdržel. Argumentoval právě tím, že návrh výpovědi, kterou si posléze ze zmíněných dvou variant zvolil, nebyla zaměstnavatelem původně podepsaná.

Zaměstnavatel pochopitelně nesouhlasil a v řízení výpověď podepsanou oběma stranami předložil. Tvrdil přitom, že sice výpověď nepodepsal na samém počátku, ale již podepsaný výtisk výpovědi zaměstnanci znovu doručil poté, co si zaměstnanec vybral způsob, jakým se s ním rozloučí. A na tuto výpověď se zároveň zaměstnanec podepsal. Tím se však zaměstnanec nenechal zviklat a prohlásil, že podepsal údajně pouze onen zaměstnavatelem původně předložený a tedy zaměstnavatelem při převzetí nepodepsaný návrh výpovědi. Je potřeba upozornit, že obě listiny, tj. výpověď v soudním řízení předložená zaměstnavatelem i nepodepsaný návrh, nesly stejné datum vyhotovení.

Prvostupňový soud se zaměstnavateli ještě podařilo přesvědčit, naopak tvrzení zaměstnance bylo shledáno neprůkazným a účelovým. Případ byl poté postoupen druhé instanci, která naopak neuvěřila verzi zaměstnavatele a shledala výpověď v rozporu se zákoníkem práce. A to právě proto, že to měl být zaměstnavatel, který neprokázal, že by zaměstnanci kdy předal jinou listinu s výpovědí než zmiňovaný nepodepsaný návrh. Podle odvolacího soudu perfektnost písemné výpovědi z pracovního poměru předpokládá, že tato písemná výpověď je také podepsána zaměstnavatelem, a nic na tom v daném případě neměnilo, že zaměstnavatel disponuje originálem oběma účastníky podepsané výpovědi. Úspěšný pracovník tak nadále zůstal zaměstnancem zaměstnavatele a patrně se mohl těšit na sladkou tečku v podobě náhrady mzdy za dobu trvání soudního sporu.

Dbejte na podpis

Čáru přes rozpočet mu proto zřejmě udělal Nejvyšší soud, u kterého zaměstnavatel uspěl se svými dovolacími námitkami. Ačkoliv Nejvyšší soud rozhodnutí odvolacího soudu zrušil, neboť mu vytknul závažné vady v dokazování, je potřeba vyzdvihnout, že současně a jednoznačně uzavřel, že jen tehdy je výpověď z pracovního poměru platná, pokud je při jejím předání zaměstnanci již podepsaná oprávněnou osobou.

Poučení pro zaměstnavatele: Je vždy žádoucí pečlivě uvážit, jak budete v každém konkrétním případě vůči svému zaměstnanci postupovat. Pokud jste stejně benevolentní jako popsaný podnikatel, dbejte vždy na to, abyste pro případ soudního sporu disponovali dostatečným důkazním zázemím pro svá tvrzení. Počítejte vždy raději totiž s tím, že důkazní břemeno o řádném doručení výpovědi bude mít soud tendenci přenést na vás.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.02.2023
9:30FLASH: Schodek zahraničního obchodu byl v prosinci překvapivě nižší. Na bilanci stále působila drahá ropa a plyn
9:22FLASH: Stavební produkce v prosinci reálně meziročně klesla o 0,2 %. Počet zahájených bytů meziročně klesl o 21,9 %
9:19FLASH: Průmyslová produkce vzrostla v prosinci o čtyři procenta
9:05Rozbřesk: Alternativní scénář ČNB hlásí stabilitu sazeb na tři kvartály
8:58Úvod týdne ovládá nervozita, trhy míří níže. Klíčové body konferenčního hovoru Monety i aktualizované pohledy analytiků na cílové ceny  
8:25Nižší dopad WFT na zisk, 10% růst poplatků, 80% výplatní poměr pro dividendu i za FY23 a další střípky z konferenčního hovoru Monety  
8:15Podcast MakroMixér: Silná koruna a sonda do českého zemědělství s Martinem Sedláčkem. Bezprecedentní zdražování potravin, přeceňovaný Agrofert a nezastavitelný dotační doping
8:13Mojmír Hampl: Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, jinak bude trpět
6:06Jsou evropské banky na nejpřekoupenějších úrovních od roku 1998?
05.02.2023
15:14Tesla má náskok v autonomii. Ta by mohla generovat 60 % její celkové hodnoty, říká investiční ředitelka ARK
7:58Víkendář: Podle Morgan Stanley sazby porostou ještě dlouho poté, co si akcie sáhnou na dno
04.02.2023
15:53Summers: Čtyři důvody, proč se sazby nevrátí na mimořádně nízké úrovně
8:05Víkendář: Elektromobily ještě nejsou připraveny. Alternativa?
03.02.2023
22:01Býka na Wall Street zkrotil silný trh práce  
17:37Tradingová ponaučení z roku 2022: Trend is your friend  
16:52Velmi dobré makro, slabé výsledky. Akcie odrážejí útoky, dluhopisy ustupují  
16:44Jakub Brukner: Euforická nálada na big techu dostala sprchu. S nákupy bych vyčkával
16:16Analytik k výsledkům Alphabet: Výsledky nic moc, ale AI umíme taky  
15:41Trh práce v USA šokuje velkými čísly i rozpory, brzdí euforii
14:55Podle vývoje M2 míří americká ekonomika do hluboké deflace. Relevantní ukazatel?

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Activision Blizzard Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
  IDEXX Laboratories Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
  ON Semiconductor Corp (12/22 Q4, Bef-mkt)
  Pinterest Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
  Simon Property Group Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
  Take-Two Interactive Software Inc (12/22 Q3, Aft-mkt)
  Tyson Foods Inc (12/22 Q1, Bef-mkt)
  8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
  9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
  9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
  11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y