Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Fed versus stabilita cen

Project Syndicate: Fed versus stabilita cen

23.03.2015 15:00

Je velký rozdíl mezi mandátem americké centrální banky k udržování „stabilních cen“ – vysloveným v zákoně o Federálním rezervním systému – a cílem 2% roční inflace, jejž si stanovil sám Fed. Čím to, že se tvůrcům politik podařilo prvně zmíněné nahradit tím druhým?

Pojem „stabilní ceny“ se sám vysvětluje: určitá škála zboží bude za pět, padesát, či dokonce sto let stát tolik co dnes. Naproti tomu, jestliže země po dobu deseti let zažívá 2% inflaci, položky, které dnes koupíte za sto dolarů, budou na konci dekády stát 122 dolarů. Po sto letech se cena vyšplhá na drtivých 724 dolarů.

Předsedkyně Fedu Janet Yellenová se ve své nedávné kongresové výpovědi několikrát odvolala na mandát k udržování „stabilních cen,“ avšak cíl 2% inflace zmínila ještě dvakrát častěji. „Americká inflace nadále ubíhá pod 2% cílem výboru,“ uvedla a dodala, že současný „vysoký stupeň vstřícnosti naší politiky zůstává vhodný jako příspěvek k dalšímu zlepšení podmínek na trhu práce a podpora návratu inflace ke 2 % ve střednědobém výhledu“.

Skutečně chce Fed zvýšit roční inflaci na 2 %, při níž cenová hladina země vzroste během příštího století o víc než 700 %? Měl právě to kongres na mysli, když pověřil Fed dosahováním „stabilních cen“?

Bývalý předseda Fedu Alan Greenspan věděl že ne. Dne 2. července 1996 na zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC), věnovaného rozsáhlé diskusi o inflačním cíli vhodném pro Fed, Greenspan předložil jednoduchou otázku: „Hovoříme o stabilitě cen, nebo o nulové inflaci? Jak všichni víme, jedná se o dvě odlišné věci.“

Diskuse se rychle stočila k nesnadnosti přesného měření inflace a nutnosti vytvořit „bezpečnostní nárazník,“ aby se předešlo deflaci. Greenspan prohlásil: „Stabilita cen je stav, při němž očekávané změny obecné cenové hladiny prakticky nemění rozhodování podniků a domácností.“ Yellenová, tehdejší guvernérka Fedu, nebyla spokojena: „Můžete to vyjádřit číselně?“ Greenspan jí vyhověl: „Řekl bych, že pokud se inflace řádně měří, tím číslem je nula.“

V době onoho zasedání FOMC se index spotřebitelských cen zvyšoval asi o 3 % ročně. Většina diskuse se zaměřila na to, zda by Fed měl roční růst cen zpomalit na 2 % či ještě méně a tím upevnit přínosy náročného boje proti inflaci, jejž tvůrci politik vedli předchozích 15 let. Greenspan shrnul konsenzus: „…shodli jsme se teď všichni na 2 %…“

Tak se zrodil 2% inflační cíl Fedu. Během následující diskuse několik členů FOMC prohlásilo, že by snad míru inflace bylo možné snížit na ještě méně než 2 %, ale nikdo neuvedl, že by se inflace měla postrčit výš, bude-li dosaženo nižší, ale stále kladné míry.

Po skončení diskuse Greenspan vyzval členy FOMC, aby projednání inflačního cíle drželi v tajnosti. „Povím vám, že pokud se 2% inflační cifra dostane ven z této místnosti,“ varoval, „zadělá nám na víc problémů, než kdokoli z vás dokáže předvídat.“ Oficiální zápis ze zasedání se o diskusi nad inflačním cílem, která trvala několik hodin, vůbec nezmiňuje a FOMC svůj 2% cíl roční inflace nikdy formálně nevyhlásil až do doby, kdy tak konečně učinil předseda Ben Bernanke, předchůdce Yellenové, v roce 2012.

Dnes je 2% inflační cíl v popředí rozhodování FOMC. Přestože v prosinci 2014 roční inflace činila 0,8 %, zápis ze zasedání FOMC v lednu 2015 několikrát zmiňuje, že výbor musí zachováním velmi vstřícného politického přístupu dosáhnout „pokroku směrem k maximální zaměstnanosti a 2% inflaci“. Deklarovaným cílem politiky Fedu je teď zvýšení míry inflace.

K prosazování takového cíle Fed mandát od Kongresu nedostal. Zákon o Federálním rezervním systému hovoří jasně: Fed by měl vedle přiměřených úrokových sazeb a maximální zaměstnanosti usilovat o „stabilitu cen“ v americké měně. Jestliže se inflace pohybuje v pásmu mezi nulou a 2 %, Fed by měl vyhlásit vítězství a nechat ji být.

Autorem článku je Robert Heller, bývalý člen Rady guvernérů Federálního rezervního systému USA.

Copyright: Project Syndicate, 2015.
www.project-syndicate.org

 


Čtěte více:

Michal Zachar: Živí makléři mají pořád své místo na trhu
23.03.2015 11:37
I přes nástup online aplikací, které investorům dokáží „koupit“ vybran...
IPO Watch - Izraelci chtějí prorazit s optimalizací výkonu solárních panelů
23.03.2015 13:00
V třináctém týdnu, zdá se, aktivita na IPO pomalu roste. Na burzu se c...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2023
14:05TikTok – pravděpodobnost jeho zákazu a důsledky pro odvětví
13:37Státy EU schválily pravidla k ukončení prodeje nových aut na benzín a naftu v roce 2035
12:18Block: Někdo musí realizovat ztráty, jinak neskončí cyklus přílišného riskování a zásahů vlády
10:55Akcie i výnosy dluhopisů dál rostou, ačkoli tempo zvolnilo  
10:41Nebyl pochopen zdroj největšího rizika bank, varuje ekonom Summers
9:02Rozbřesk: Nová prognóza MNB může avizovat rychlejší pokles inflace v Maďarsku
8:56Tabák oznámil výsledky, v Británii rostou ceny potravin rekordním tempem a futures jsou zelené  
8:42Tabák meziročně navýšil zisk. Navrhuje vyplatit dividendu 1 310 korun za akcii
6:03FX Strategie: Poleví-li finanční napětí, eurodolar se bude moct vrátit k makro-fundamentům. Koruna maže ztráty způsobené panikou  
27.03.2023
22:41Smíšený úvod týdne na Wall Street  
21:31SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu dne 26.4.2023
17:25Sazby rostou, výnosy dluhopisů také, ale náklad dluhového financování je stále extrémně nízko. Co to znamená pro akcie?
17:23Po slušném startu Evropy navazuje Amerika smíšenými výkony. Bankám se daří  
16:13Zástupci zemí EU podpořili normu o bezemisních spalovacích motorech
16:04Apple tvoří téměř třetinu IT sektoru. Munster mu věří, ale první polovinu roku vidí pro technologie jako náročnou
14:29První bankovní krize v éře Twitteru. V čem všem je jiná, než byly ty předchozí?
13:16Týdenní výhled: Propad celkové a nárůst jádrové inflace v eurozóně? ČNB nechá sazby opět stabilní, evropské banky kompenzují část ztrát  
12:17Akcie začínají týden růstově spolu s bankami  
11:17Evropské banky jsou na tom lépe, než ty americké, říká šéf Natwest
10:46Podnikatelská nálada v Německu se v březnu pátý měsíc za sebou zlepšila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (02/23 Q1, Aft-mkt)
Micron Technology Inc (02/23 Q2, Aft-mkt)
13:00Walgreens Boots Alliance Inc (02/23 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board