Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská unie rozehrává další kolo sporu o veřejných podporách amerického Boeingu

Evropská unie rozehrává další kolo sporu o veřejných podporách amerického Boeingu

30.03.2015 5:30
Autor: Mariana Machátová, KŠB

Tento vleklý spor začal již v říjnu roku 2004, kdy USA vypověděly smlouvu uzavřenou s Evropskou unií ohledně tolerance vzájemných veřejných podpor poskytovaných výrobcům letadel a zároveň podaly první žalobu k WTO ohledně veškerých státních podpor, které členské státy EU do té doby poskytly společnosti Airbus. EU zareagovala obdobným způsobem a rovněž podala žalobu k WTO. V obou případech tvrdili žalobci rozpor s Dohodou o subvencích a vyrovnávacích opatřeních (SCM Agreement), tedy konkrétně s jejím pravidlem zakazujícím členským státům poskytovat subvence závislé výlučně či alespoň částečně na přednostním využití domácího před dováženým zbožím.

Přestože spolu stížnost EU ohledně Boeingu a stížnost USA ohledně Airbusu věcně souvisely a byly podány ve stejném období, před WTO je o každé z nich vedeno samostatné řízení, které postupuje podle vlastního harmonogramu. V obou případech však již byla vydána konečná rozhodnutí Odvolacího orgánu, tedy nejprve ohledně Airbusu v květnu roku 2011 a následně ohledně Boeingu v březnu roku 2012. V obou případech shledal Odvolací orgán, že některé z podpor poskytovaných USA i členskými státy EU jsou s Dohodou o subvencích a vyrovnávacích opatřeních v rozporu. Obě strany se následně zavázaly k provedení rozhodnutí a nápravě rozporných opatření. Ani USA ani EU se však nápravná opatření přijatá protistranou nezdála dostatečná, a tak USA v březnu a EU v říjnu roku 2012 zahájily řízení o přezkumu opatření přijatých protistranou. Ani v jenom případě dosud Skupiny odborníků WTO nevydaly konečné rozhodnutí.

Jedním z opatření USA, které bylo v březnu 2012 shledáno v rozporu s pravidly WTO, bylo přijetí národní legislativy ve státě Washington, která zavedla výraznou slevu na dani pro výrobce komerčních letadel a jejich součástek s platností do konce roku 2024. Bez ohledu na výše uvedené se však stát Washington v listopadu roku 2014 rozhodl podpořit výrobu nového modelu letadla Boieng 777x prodloužením platnosti této daňové pobídky až do roku 2040. Nikoli překvapivě se EU rozhodla bránit.

Přestože jde o obdobné opatření, které již orgány WTO přezkoumaly a shledaly v rozporu s pravidly mezinárodního obchodu, odmítly spojit řízení o tomto opatření s již probíhajícím řízením. EU proto zahájila v prosinci loňského roku řízení nové, a to podáním žádosti o zahájení procesu konzultací s USA. Tato fáze předchází oficiálnímu řízení před orgány WTO, a obvykle dává stranám sporu jedinečnou příležitost k dojednání smírného řešení za zavřenými dveřmi, protože jim dovoluje utajit všechny důvěrné informace, které by v řízení před Skupinou odborníků WTO musely být zveřejněny. K dohodě v rámci konzultací však nedošlo, jelikož na konci února zažádala EU o ustavení Skupiny odborníků. Jejím ustavením dochází k zahájení formálního řízení ve věci, jehož výsledkem bude další závazné rozhodnutí ve věci. Smírné řešení sporu v procesním stádiu konzultací se v tomto konkrétním případě již od začátku nezdálo pravděpodobné, jelikož je tato procesní fáze limitována pouze třiceti dny a EU měla silnější pozici v tom, že již jednou bylo rozhodnuto o rozporu takového opatření USA s pravidly WTO.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data