Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko: Evropská demokracie a solidarita nebo dělení? Aneb Tsiprasova kritika věřitelů

Řecko: Evropská demokracie a solidarita nebo dělení? Aneb Tsiprasova kritika věřitelů

01.06.2015 17:05
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Jednání o řeckém dluhu se stále neblíží ke šťastnému konci. Naopak, po včerejším prohlášení řeckého premiéra Tsiprase pro francouzský deník Le Monde se šance na uzavření dohody, která by umožnila Řecku přístup k tolik potřebným 7,2 miliardám eur ze záchranného programu, může jevit jako bezútěšná. Tsipras obvinil věřitele z naprosto absurdních požadavků s cílem uložit Aténám krutý trest. Toto prohlášení přišlo pouze několik dní poté, co řecká vláda oznámila, že dohoda je na spadnutí.

Další splátka MMF se blíží
První červnová splátka Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši 300 milionů eur čeká Atény již tento pátek a další závazky vůči MMF celkem ve výši 1,2 miliardy eur budou následovat. Navíc samotné Řecko mělo zájem na uzavření dohody s věřiteli do konce května. Tuto pomyslnou květnovou uzávěrku však Řecko nebylo schopno dodržet. Otázkou tak není jen schopnost Řecka dostát všem červnovým závazkům vůči MMF, ale někteří přední představitelé eurozóny mají obavy, že bez dohody uzavřené tento týden nebude mít Řecko dost času na schválení a implementaci odsouhlaseného seznamu ekonomických reforem do konce června, kdy vyprší záchranný program. Pokračující nejistota vedla v minulém týdnu k výběrům z řeckých bank ve velkém. Během pouze dvou dnů došlo v řeckých bankách k výběrům ve výši 800 milionů eur.


Tři hlavní věřitelé

Mezinárodní měnový fond i Evropská komise a Evropská centrální banka, musí přitom podepsat nové reformy, než Řecku uvolní potřebné prostředky. V deníku Le Monde však Tsipras označil tyto věřitele za „neoblomné tváří v tvář výrazným řeckým ústupkům“. Podle řeckého premiéra tak není důvodem nekončících jednání řecký postoj, ale přetrvávající předkládání absurdních návrhů ze strany jistých institucionálních aktérů, které ukazují naprostou lhostejnost vůči demokratickému rozhodnutí řeckého lidu v nedávných volbách. Tato kritika se nejspíše vztahuje k MMF, jehož postoj by se dal ze všech tří zúčastněných institucí označit za nejtvrdší. A právě MMF trvá na snižování důchodů ve veřejném sektoru. Pro řeckého premiéra je však další snižování penzí spíše nepřijatelné. Německá kancléřka Merkelová však varovala Tsiprase, že dohoda bez souhlasu MMF není možná.

Evropská demokracie, solidarita a rovnost nebo roztržení a dělení?
Podle řeckého premiéra se Evropská unie vydává v současnosti cestou, která by v konečném důsledku mohla vést k „ rušení demokracie“ v Evropě. Tsipras obvinil některé z EU ze snahy rozbít eurozónu centralizací moci mezi její hlavní členy a uvázání zbytku členů k „extrémnímu neoliberalismu“ skrze rozpočtová pravidla. Ty země, které odmítnou skákat, jak nová autorita píská, stihne podle řeckého premiéra tvrdý trest v podobě povinných úsporných opatření, dalšího omezování pohybu kapitálu, disciplinárních sankcí, pokut nebo i paralelní měny. Tsipras naopak obhajoval demokracii, solidaritu a rovnost.

Jak to vidí věřitelé
Představitelé eurozóny zase v posledních dnech obvinili Tsiprasovu vládu z vydávání podobných veřejných prohlášení jako vyjednávacího manévru ve snaze oddělit MMF od Evropské komise, která naléhala na kompromisní dohodu, která byla pro Atény přijatelnější. Na druhé straně není podle nich Řecko schopné v Bruselu věcných jednání. Premiér Tsipras byl kupodivu věřiteli dlouho považován za nejlepší naději pro uzavření dohody. Tsiprasova včerejší kritika věřitelů jen zdůrazňuje, jak hluboká je propast mezi Řeckem a věřiteli z hlediska jejich očekávání.

Německá vláda dnes včerejší telefonát mezi německou kancléřkou Merkelovou, francouzským prezidentem Hollandem a řeckým premiérem označila za konstruktivní, zároveň v neděli mluvčí řecké vlády vyjádřili značný optimismus, že dohoda by mohla přijít i během následujících 48 hodin. Řecká vláda však optimismem již hýřila opakovaně a její vyjádření je tak nutno brát s rezervou. Podle mluvčího německé vlády nebude Řecko tématem nadcházejícího summitu G-7 v Bavorsku. Řecko je podle něj tématem pro řeckou vládu a tři zainteresované instituce (ECB, MMF a EK).

Z hlediska jednání o osudu Řecka nás bezpochyby čeká kritický týden. I kdyby však jednání nedopadla, jak prohlásil dnes pro CNBC španělský ministr obrany Pedro Morenés, případný Grexit by sice rozhodně vrhnul stín na budoucnost eurozóny, nemusel by ale nutně znamenat masový odchod zemí z Evropské unie. Jedinou opravdu dobrou zprávou ohledně Řecka po víkendu zůstává fakt, že řecká vláda zatím nemusela přistoupit ke kontrolám kapitálu.

Zdroj: FT, Reuters, CNBC, BBG, BI


Čtěte více:

Řecko volá po kompromisu, ale nechce ustoupit ze svých požadavků
25.05.2015 10:30
Řecko volá po kompromisní dohodě se svými věřiteli, aby se konečně dos...
Řecko: Co se stane, když neuhradí červnovou splátku MMF
26.05.2015 15:31
Květen se pomalu chýlí ke konci a přibližuje se tak i další splátka, k...
Světlo na konci tunelu? Řecko údajně dosáhlo (technické) dohody s věřiteli
27.05.2015 16:39
Řecko a jeho věřitelé začínají připravovat návrh dohody na technické ú...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.09.2020
22:01Wall Street opět pod tlakem prodejců. Tesla -10 %  
17:20Summary: Nike podává skvělý kvartální výkon, Tesla Battery day a vakcína J&J
16:56Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
16:40Restaurace do 22:00, venkovní akce nejvýše do 2000 diváků. Prymula vyhlásil další opatření
16:38Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky  
15:38Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, díky koruně a inflaci není pod takovým tlakem jako ECB
15:29ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:23Ján Hladký: Tesla a její Battery day  
14:52AMISTA investiční společnost, a.s.: CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:41Jan Bureš: V září se prohloubila propast mezi službami a průmyslem?
14:36ČNB podle očekávání úrokové sazby nezměnila
13:56Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:32Bloomberg: JPMorgan se stává jednou z největších bank...v Německu
13:27Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
12:57Komentář analytika: Nike překonává odhady díky digitálním prodejům  
11:26Vzděláním k vyšším příjmům? Ne tak rychle...
11:19Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
10:38Euro z růstu akcií zatím nic nevytěžilo, koruna před ČNB vyčkává  
10:29Nike (+15 %) zvýšil zisk díky online prodejům
9:54ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cintas Corp (08/20 Q1, Bef-mkt)
General Mills Inc (08/20 Q1, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba