Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají - Kreml zváží finanční pomoc Řecku

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají - Kreml zváží finanční pomoc Řecku

19.06.2015 15:01
Autor: Michal Putna, Patria Online

Na mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě zaznělo, že Rusko zváží poskytnutí finanční pomoci Aténám. S tímto prohlášením vystoupil vícepremiér Dvorkovich (řecký premiér Tsipras se konference také účastnil).

Podle slov Dvorkoviche je Moskva připravena podpořit jakékoliv stanovisko, navržené Řeckem nebo EU, které by vedlo k ukončení dluhové krize. Investiční projekty a vzájemná obchodní výměna s Řeckem zůstává po Rusko, podle Dvorkoviche, prioritou. Pokud by Atény potřebovaly finanční pomoc, Kreml tuto žádost zváží.

Řecko patří k zemím EU, které by uvítaly ukončení protiruských sankcí a to ve velmi brzké době. Tento postoj Moskva na petrohradském zasedání opět kvitovala s dodatkem, že Kreml je připraven uvažovat o hospodářské spolupráci primárně se zeměmi, které sankce neschvalují. Řecko však zatím oficiálně o žádnou pomoc Rusko nepožádalo.

Podobné „ekonomické“ námluvy jsme viděli již loni před anexí Krymu, kdy se Moskva zaklínala hospodářskou pomocí tomuto poloostrovu. Po připojení Krymu k Rusku přišlo vystřízlivění, doplněné znárodněním klíčových krymských podniků. To Řecku (zatím) nehrozí, avšak představa, že by Rusko poskytlo pomoc bankrotující zemi čistě z altruistických pohnutek je zcestná.

Rusko se však aktuálně potýká s recesí a poslední makrodata (HDP, nezaměstnanost, průmyslová produkce, kapitálové investice, maloobchodní tržby, aj.) šance na rychlé hospodářské oživení nedávají. Evropská unie navíc tento týden schválila prodloužení protiruských sankcí do ledna příštího roku, což je další negativní práva pro ruskou ekonomiku. Napnutý ruský rozpočet proto momentálně neumožňuje (hospodářskou) „kolonizaci“ dalšího území. To nepřímo připustila i ruská administrativa při konstatování, že případné zdroje na pomoc Řecku jsou kvůli ekonomickému zpomalení velmi omezené.

Zdroj: TASS


Čtěte více:

Ruská makrodata brzký konec recese nevěstí
18.06.2015 17:03
Polovina měsíce patří tradičně ruským makroekonomickým datům, která na...
Účet pro Evropu za ruskou hospodářskou krizi: asi 100 miliard eur
19.06.2015 12:02
Hospodářská krize v Rusku bude Evropu stát odhadem 100 miliard eur (2...
Rusko zvažuje zpřísnění podmínek pro zahraniční firmy
19.06.2015 14:03
Rusko zvažuje zpřísnění podmínek pro zahraniční firmy, které podnikají...

Váš názor
  • topící chce zachran'ovat tonoucího
    22.06.2015 9:35

    hezké gesto, ale ty konce.
    sukul
  • Rusko, Západ, Řecko
    19.06.2015 16:47

    Pochybuji, že by Rusko bylo nějak zvláště zadlužené, jeho státní dluh je 7 % HDP /USA- 103 % HDP/ a jeho devizové rezervy = 360 mld. USD. Naopak se Západem to nevypadá moc dobře. G.W.Bush, figura , která by patrně v ČR nedostala ani oprávnění k řízení vysokozdvižného vozíku ve skladu či koncesi taxikáře, rozvrátil svými vojenskými agresemi půlku Afriky a Asie /Srbsko, Irák, Afganistán, Sýrie/ a jeho běženci nyní po milionech zaplavují Evropu. Madaři tak staví 175 kilometrů douhý a 4 metry vysoký plot na hranici. Zaplatí jim ho snad viník G.W.Bush se své bohaté penze ??, kterou jako masový vrah a mezinárodní zločinec neoprávněně pobírá ? Stát NATO Řecko je před krachem, prbíhá tam RUN na BANKU. Británie bude nyní hlasovat o svém členství v EU , lidem se už EU nelíbí. USA zakázaly Bulharsku tavět větev South Streamu z Ruska a přitom včera Rusko podepsalo se západními firmami zdvojnásobení kapacity plynovodu NORD Stream z 55 na 110 miliard metrů plynu za rok. Bulharsk otak přijde oobříprachy vino uidiotů z USA, kteří si z Bulharů dělají fackovací panáky a lokaje !! Fuj zrůdám z Washingtonu.
    xiluodu
    • Re: Rusko, Západ, Řecko
      21.06.2015 21:48

      K čemu je ti že nejseš zadluženej když nemáš co do huby, v zimě mrzneš, ty seš línej a nic neumíš - jen každému vyprávíš jak jsi chytrej. Tak ti nikdo na nic nepujčí. Můžeš tak akorát žrát trávu a zpívat internacionálu a hrozit pěstí směrem na západ. Jako když máš velký fáro ale nemáš na benzin a nikdo se s tebou nebaví a ty na každého pliveš a lžeš.
      ..
    • Re: Rusko, Západ, Řecko
      20.06.2015 0:24

      Příteli, a to nevíš, že nejméně zadlužená je KLDR. A to je opravdu velmoc! Ať žije věčný prezident Kim Ir Sen :-DDD Jdi se vycpat s těmi pseudoekonomickými argumenty z rádia Jerevan... Srovnávat USA a Rusko z hlediska výkonnosti ekonomiky může jen člověk, co nevyjel více než pár kilometrů ze své vesnice
      sgt.Mike
    • Re: Rusko, Západ, Řecko
      19.06.2015 22:20

      Kterou africkou zemi rozvrátil G.W. Bush? Aha žádnou. Nebo rozvrátil lybii z pozice amerického důchodce? Sýrii taky? Nebyl to spíš nějaký Voloda uklízeč v mac donaldu z Chabarovsku? Asi mi to smažou, ale pravdu byt je nelichotivá ti prostě řeknu. Jsi blb.
      ..
      • 19.06.2015 22:35

        Příspěvek byl smazán z důvodu použití vulgárních výrazů. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky.
        el mrcoch
        • Re: ty
          19.06.2015 22:45

          Hele ten voloda z chabrovsku má docela dlouhé pařáty já bych ho nepodceňoval. To by se ti mnohlo vymstít. A mimochodem v Africe je podle tebe irák nebo afgánistán? A ještě víš, kdo okupoval a rozvracel afgánistán v letech 1980-1990? dobrou noc broučínku snad budeš mít o čem přemýšlet
          ..
          •  
            21.06.2015 9:29

            https://www.youtube.com/watch?v=vMD6dLpyoC0...
            el mrcoch
    • Re: Rusko, Západ, Řecko
      19.06.2015 20:12

      .....a co můžeme čekat od jeba? pánbůh s námi a zlý pryč....
      keris
  • A co tak pomoct Řecku výměnou za zrušení sankci
    19.06.2015 16:47

    Řecko může krásně blokovat EU zevnitř. Bez souhlasu Řecka , není Ruských sankcí. Rusko by mohlo Řecko použít jako trojského koně. A to už by mohlo stát za pomoc.
    Jan Planička
  •  
    19.06.2015 15:10

    To by byl Putin pořádnej lišák, silou Sevastopol, prachama Řecko, co dál?
    KarL
    • A co dál.....
      22.06.2015 9:32

      už má pátou kolonu v Česku a k tomu dost blbcu tady aby nás zase mohl přijet ochránit před sebe samými jako v 68.
      Samík
    •  
      19.06.2015 15:32

      Doufám, že Putin je takový hlupák, aby nějakou tu miliardičku do řecké černé díry vhodil.
      ..
    •  
      19.06.2015 15:14

      Nj, vrána k vráně... zadluženej až po uši půjčuje zadluženému až po uši :-)) Ještě bude veselo:-))
      Jesse
Aktuální komentáře
28.01.2026
20:38Fed ponechal sazby beze změny, americký trh práce se stabilizuje
17:14Rok pádu americké výjimečnosti
16:04Německá vláda zhoršila odhad letošního růstu hospodářství na jedno procento
15:30Úspěšný den čipařů posílá akcie v celém sektoru nahoru
14:53Policie zasáhla v Deutsche Bank kvůli podezření z praní peněz spojeném s ruským oligarchou
14:44Woodová: Obrovské příležitosti pro Teslu, bitcoin se stane uchovatelem hodnoty
13:18LVMH (-7 %) zklamala výsledky i výhledem. Luxusní sektor čeká delší útlum
12:31Analytický radar: Tabák bez růstového příběhu, Erste má Polsko v ceně, KB stagnuje a Moneta je už drahá
12:00Jakub Blaha: ASML trhá rekordy. Umělá inteligence žene poptávku, ale prodeje v Číně mají oslabit  
11:38Korejský akciový trh přeskakuje německý a stává se desátým největším na světě
11:31Trump vítá slabý dolar. Měna padá na čtyřleté minimum a trhy znejistěly
11:25Trump přitížil dolaru a nasměřoval poptávku zpět do drahých kovů. Technologie naladilo ASML  
9:24ASML hlásí rekordní objednávky, zvažuje zrušení 1 700 míst a oznamuje další buyback  
9:19SpaceX plánuje IPO na červen. Od investorů chce získat 50 miliard dolarů při valuaci 1,5 bilionu
8:50Rozbřesk: Viceguvernér Frait otevírá prostor pro další pokles úrokových sazeb
8:49SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu emitenta
8:44Další růst na zlatu, silná čísla ASML a propad poptávky po luxusu od LVMH  
6:06Ark Invest: Růst směřuje k sedmi procentům, stále nejsou plně doceněny změny, které v USA probíhají
27.01.2026
17:07Mag7 se už obchoduje s valuacemi jako před rokem 2018
15:11Boeing zaznamenal růst tržeb o 57 procent, dodávky letadel byly nejvyšší od roku 2018

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba