Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlato či bitcoin jako peníze? Leda v Zimbabwe

Zlato či bitcoin jako peníze? Leda v Zimbabwe

23.06.2015 13:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Bude bitcoin někdy používán jako běžné peníze? Jeho zastánci v to určitě doufají a uvažují o tom i ekonomové v centrálních bankách. Ti se zase zaměřují na to, jak by taková měna ovlivnila jejich schopnost ovlivňovat inflaci a ekonomický růst. Pokud na tuto otázku ale chceme odpovědět, musíme si nejdříve říci, co to vlastně peníze jsou. Podle mého názoru je to s nimi jednoduché: Peníze jsou tím, co vyměňujeme za služby a zboží. Řada lidí to ale vidí jinak. Neustále například slyšíme, že zlato také představuje peníze i přesto, že nejde jen tak přijít do McDonald’s a zaplatit tam zlatými mincemi. Zastánci zlata ale předpokládají, že za sto let bude možno jejich mince vyměnit za měnu, která se bude používat, a hamburger si koupit.

Potíž spočívá v tom, že pokud nějaké aktivum dobře uchovává hodnotu, není dobrým kandidátem na peníze. Existuje totiž vztah mezi rizikem a očekávanou návratností. Jestliže u něčeho chceme, aby to mělo stabilní hodnotu, musíme se také smířit s tím, že hodnota nebude dlouhodobě růst. Když naopak chceme na nějakém aktivu zbohatnout a tudíž u něj požadujeme růst hodnoty, musíme se smířit s krátkodobou volatilitou. Ta je ale pro peníze naprosto devastující. Nikdo si nepřeje, aby hodnota jeho peněz klesla o 30 % mezi tím, kdy je uloží do banky banky a pak si za ně dojde něco koupit. Proto k placení nepoužíváme akcie – jejich hodnota je v krátkém období velice proměnlivá. Ty jsou naopak velmi dobré pro dlouhodobý růst bohatství.

Zlato v delším období uchovává svou hodnotu, a to je přesně ten důvod, proč není používáno jako peníze. Uchování hodnoty sebou totiž nese i to, že krátkodobá volatilita je u tohoto aktiva vysoko. Jak je to s bitcoinem? Jeho volatilita vůči americkému dolaru je extrémně vysoká, z tohoto důvodu ho jen málo lidí používá jako peníze. Pokud by bitcoin měl plnit funkci peněz, musela by tato volatilita klesnout.

Jinak řečeno, muselo by být bezpečné držet bitcoin na svém účtu dny a týdny bez strachu z toho, že jeho hodnota prudce klesne. Ve vyspělých zemích tak není pravděpodobné, že by bitcoin byl atraktivní, ale v zemích jako Zimbabwe může být situace jiná. Ty jsou lepším kandidátem na používání bitcoinu, protože fungují podobně jako středověké státy, které používaly místo peněz zlato. Problémů s digitální měnou je více, ale volatilita je nyní tím zdaleka nejvážnějším. A zlato už jako peníze nebude používáno nikdy. Pokud nepadne civilizace.

Autorem je ekonom Noah Smith.


Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

IPO Recap - FitBit, miláček minulého týdne
23.06.2015 12:38
V 25. týdnu vstoupilo na burzu pět společností. Nejúspěšnější z nich b...
Kam dávají své peníze superboháči?
23.06.2015 11:40
Podle nové analýzy World Wealth Report od Capgemini a RBC Wealth Manag...
Řeckým zákonodárcům návrhy věřitelům opět nevoní
23.06.2015 11:33
Řečtí zákonodárci dnes rozhořčeně reagovali na ústupky Atén v jednáníc...

Váš názor
  • Zimbabwe - nebo Venezuela?
    23.06.2015 23:32

    Asi nemá smysl srovnávat Zimbabwe s Venezuelou, ale jak je vidět, ani tam jim volatilita bitcoinu nevadí.. :-) http://cointelegraph.cz/news/114554/hyperinflace-zvedla-pocet-uzivatelu-bitcoinu-ve-venezuele-na-dvojnasobek
    zeus
  • zlato nepapírové
    23.06.2015 16:37

    co dodat k tomuto popletenému článečku:"Neber jméno Zlatého Telete nadarmo." Za pár let, cca.2020 si to řekneme ..... Zlatý býk začíná nejpozději do 1 roku a pak....uvidíme ,kde se zasekne...
    mira s
Aktuální komentáře
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data