Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Sankce by mohly Rusko připravit o 9 % HDP

MMF: Sankce by mohly Rusko připravit o 9 % HDP

03.08.2015 15:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Sankce související s ukrajinskou krizí by mohly Rusko celkově připravit o devět procent hrubého domácího produktu. Uvedl to dnes Mezinárodní měnový fond. Dodal nicméně, že ruská ekonomika nyní vykazuje známky stabilizace po propadu, za kterým stály kromě sankcí rovněž nízké ceny ropy.

Sankce uvalené na Rusko západními zeměmi kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi například omezují přístup ruských firem na mezinárodní finanční trhy či k technologiím používaným v energetickém sektoru. Moskva na tyto sankce reagovala embargem na dovoz západních potravin.

"Dopady sankcí v oblasti přístupu k finančním trhům a k novým technologiím budou přetrvávat," uvedl MMF. Odhadl, že bezprostředním efektem sankcí bylo snížení ruského HDP o 1,0 až 1,5 procenta. Během dalších několika let by se pak celková újma mohla vyšplhat až na devět procent HDP.

MMF rovněž předpověděl, že růst ruské ekonomiky bude ve středně dlouhém období "slabý" a jeho roční tempo se bude pohybovat kolem 1,5 procenta. Před světovou finanční krizí přitom hospodářský růst v Rusku dosahoval zhruba sedmi procent, píše agentura Reuters.

Fond upozornil, že hospodářské vyhlídky Ruska podkopávají pomalu postupující strukturální reformy, slabé investice a nepříznivé populační trendy. Zopakoval, že Moskva by měla snížit roli státu v ekonomice, posílit ochranu vlastnických práv a podpořit hospodářskou soutěž.

MMF nadále předpokládá, že ruská ekonomika v příštím roce stoupne o 0,2 procenta po letošním propadu o 3,4 procenta. Ruské ministerstvo hospodářského rozvoje koncem července odhadlo, že tempo meziročního poklesu ruské ekonomiky se v letošním druhém čtvrtletí zdvojnásobilo na 4,4 procenta z 2,2 procenta v předchozích třech měsících.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Markit: Zpracovatelský sektor v Řecku je nejníže za 16 let
03.08.2015 11:50
Zpracovatelský sektor v Řecku se v červenci propadl na nejnižší úroveň...
Američané v červnu jen pomalu zvyšovali své útraty
03.08.2015 14:48
Červen znamenal pro americké spotřebitele udržení tempa růstu osobních...
Index ISM - po pozitivní sérii přišel v červenci pokles
03.08.2015 15:39
Index nákupních manažerů sestavovaný americkým ISM pro výrobní sektor ...

Váš názor
  •  
    04.08.2015 16:15

    Rusko jěště pujde dolu mohem více než přiznává Kreml a Putler,oni jen lžou a lžou !
    D.
  • Zase jen kecy
    03.08.2015 16:47

    Sankce, podle našeho nejlepšího prezidenta přece Rusku nevadí a ted' při návštěvě Činy přiveze zase zakázky za miliardy i pro nás. Jen aby ten jeho Kancléř už dostal tu prověrku, Aby nemusel vždycky čekat jen za dveřma. Škoda že potenciál takového experta leží nevyužit. No co jsme chtěli tak máme. Jede tam taky pasáček ? Jen aby pozemků chtivzm Čín'anům neprodali pražský hrad aby jejich turisti nemuseli platit vstupné.
    stereo
Aktuální komentáře
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)