Aktualizováno Index nákupních manažerů sestavovaný americkým ISM pro výrobní sektor se za červenec snížil na 52,7 z předchozích 53,5 bodu. To znamená lehké zklamání pro trh počítající se stagnací indexu. Hlavní údaj táhly dolů oblasti zaměstnanosti a zásob.
V případě dílčího indexu zaměstnanosti sledujeme pokles na 52,7 bodu, což znamená sice citelné zhoršení, ale na druhou stranu průmysl do změn celkové zaměstnanosti nepromlouvá až tak zásadně. Naopak, důležité subindexy nových objednávek a produkce se dokázaly zvýšit a to na 56,5, respektive 56 bodů.
Potravinářský průmysl trpí výskytem ptačí chřipky, která omezuje exporty drůbeže. Producenti kovových výrobků konstatují letní zpomalení byznysu. Sektor producentů ropy negativně ovlivňuje pokles cen, neboť řada projektů se stává ekonomicky nevýhodnou a firmy jsou nuceny propouštět. Naopak petrochemie si polepšila na maržích. Jako o pomalejším měsíci hovoří o červenci výrobci počítačů a elektroniky, zůstávají však optimističtí o zbytku roku.
Červencová data ISM shrnující situaci ve výrobním sektoru dopadla v případě hlavního indexu mírně hůř, než se čekalo. Naše hodnocení ale negativní není. Pokles zásob nebo zpomalení v náboru zaměstnanců není příliš závažné a proti němu stojí stále silnější příliv nových objednávek, především tedy z domácí ekonomiky. Objednávky ze zahraničí mají tendenci lehce klesat. Na číslech se v červenci negativně projevily faktory jako nižší cena ropy nebo ptačí chřipka, které by měly být přechodné. Data naznačují, že průmyslovou výrobu zřejmě negativně ovlivní těžba, ale zpracovatelský sektor by mohl těžit z vyšších objednávek.
Data se dnes dostala na veřejnost už v 15:20 oproti typickým 16:00.