Skupina zveřejnila své výsledky za 2Q15. Tržby dosáhly solidní výše 49,9 mld. Kč, předčily konsensuální odhad ve výši 47,2 mld. Kč a meziročně jsou tak zhruba o 3 % výše. Provozní zisky EBITDA ovšem za tržními odhady naopak mírně zaostaly (16,4 mld. Kč vs. 17,1 mld. Kč) a v porovnání s loňskem o 12 % poklesly. Prodloužení odstávky v Jaderné elektrárně Temelín v kombinaci se zpožděním v přidělování zelených certifikátů v Rumunsku stlačily provozní marži níže, než se předpokládalo. Za meziročním poklesem provozních zisků pak dále stojí (očekávané) nižší realizované ceny elektřiny (-1,1 mld. Kč mzr), stejně jako mírně nižší objem výroby elektřiny (-0,3 mld. Kč mzr).
* CEZ Kons. (13)
Konferenční hovor: úterý, 11. srpna, 16:00 (CET); +420 228 882 950; PIN: 948945#
Čisté zisky naopak překvapily pozitivně (7,9 mld. Kč vůči očekávaným 6,9 mld. Kč), když oproti loňskému 2Q nebyly zatíženy tvorbou opravných položek (+2,1 mld. Kč mzr) a pozitivně (na rozdíl od loňska) přispěl i finanční výsledek (+1,0 mld. Kč mzr). Upravený čistý zisk, který je základem pro výplatu dividendy, dosáhl výše 8,1 mld. Kč a je tak proti 2Q14 o 14 % níže, zhruba v souladu s vývojem provozních zisků.
Společnost ovšem snížila svůj cíl pro ukazatel EBITDA v letošním roce na 68 mld. Kč ze 70 mld. Kč. Na vině je posun dokončení obnovy a výstavby uhelných zdrojů v ČR (výstavba Elektrárny Ledvice), v kombinaci se zpožděním v přidělení zelených certifikátů v Rumunsku. Společnost, v souladu s důvody stojícími za snížením cíle pro provozní zisky, snižuje i objem plánované výroby v letošním roce. Nově počítá s růstem výroby o +8 % (původně +11 %), když skupina přehodnotila plánovaný růst výroby v uhelných (+15 % vs. +19 %) i v jaderných elektrárnách (+1 % vs. +5 %). současně potvrdil svůj cíl pro celoroční upravený čistý zisk na úrovni 27,0 mld. Kč.
Celkově bychom tak očekávali mírně negativní bezprostřední reakci na zveřejněné výsledky, resp. na lehké zhoršení plánovaných provozních zisků EBITDA. Na druhou stranu, atraktivní dividendový výnos by měl akcie ochránit od větších ztrát a navíc akciím v rámci regionu podle nás nahrává i lepší postavení proti polským energetikám, které čelí řádově vyšším politickým rizikům, stejně jako horšímu vývoji lokálních fundamentů (větší pokles ceny elektřiny i uhlí na polském trhu).
Celou analýzu si můžete v angličtině přečíst ZDE.