Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Branislav Soták: Pro korporátní sektor v USA čekáme, že by se měl příští rok vrátit k meziročnímu růstu zisku (1. díl)

Branislav Soták: Pro korporátní sektor v USA čekáme, že by se měl příští rok vrátit k meziročnímu růstu zisku (1. díl)

20.11.2015 10:30
Autor: Pavel Daniel

Největším negativním překvapením za rok 2015 pro Branislava Sotáka, analytika Patria Finance, byla kauza automobilky Volkswagen. Mimo dopadů na samotný VW bude mít zkreslování výsledků emisních kontrol dieselových motorů negativní vliv v celém automobilovém segmentu. Branislav Soták ale v rozsáhlém rozhovoru pro Patrii Online, který redakce rozdělila na tři části, uvedl i řadu velmi zajímavých příležitostí a akciových překvapení.

Patria Online: Jak hodnotíte právě končící výsledkovou sezónu?

V Americe to dopadlo na úrovni zisku lépe, než čekal trh. Na úrovni tržeb to ale dopadlo hůř. Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí 2015 tak celkově sice dopadla lehce nad očekávání, ale to jen díky tomu, že ta očekávání byla posazena příliš nízko na poměrně hluboký meziroční propad zisků, který měl být tažen ropou a silným dolarem. Tržby meziročně propadly více, což implikuje, že se marže drží blízko historických maxim, kterých bylo dosaženo v předchozích kvartálech. Profitabilita pro tuto chvíli nachází oporu v restrukturalizačních úsporných opatřeních, měnových hedgingových kontraktech, nebo značném podílu nedolarových nákladů na celku.

Patria Online: Znamenají aktuální výsledky stabilizaci akciového trhu?

Aktuální výsledky v kombinaci s náznakem dalšího uvolnění měnové politiky Evropské centrální banky (ECB), stabilizací Číny a lepšími daty z USA, která sice na jedné straně přibližují FED k rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb, ale na druhé straně potvrzují kondici americké ekonomiky, pomohly akciovým trhům ke stabilizaci. Kdybychom ale vstoupili do výsledkové sezóny za jiné situace, tedy ne po letním „výplachu“, tak by to pravděpodobně nyní nijak extra vnímáno nebylo.

Patria Online: Proč?

Protože „kvalita“ překvapení není nijak valná. Meziroční nárůst zisků v rámci indexu S&P 500 v prvé polovině roku plus mínus stagnoval. V druhé polovině již ale sklouzává do záporu. Na vině je hlavně energetický sektor, na který stále nenahlížíme pozitivně. Cena ropy se podle nás nebude prozatím ode dna nijak prudce odrážet. Na druhou stranu, 4Q15 a příchodem nového roku dojde k odeznění negativního bazického efektu na cenách ropy. To znamená, že minimálně meziroční srovnání budou vycházet lépe a zisk na akcii v rámci indexu S&P 500 už nebude v meziročním srovnání tak prudce tažen dolů energetikou. Druhý negativní vliv tohoto roku ovšem zůstává, i když v menší míře, a to je silnější dolar.

Patria Online: Jak ovlivňuje silný dolar korporátní sektor?

Těch kanálů je více. V první řadě jde o technický vliv, kdy zahraniční tržby, které jsou přeúčtovány v dolarech, jsou nižší při silnějším dolaru. Dopad na zisky ovšem není tak prudký, neboť i velká část nákladů je generovaná v nedolarových ekonomikách. Firmy jsou navíc vůči měnovým vlivům do velké míry „hedgeované“, tj. zajištěné. Co se týče reálného, nikoliv účetního, dopadu na podnikání, tak silný dolar snižuje cenovou konkurenceschopnost amerických podniků na zahraničních trzích. V první polovině roku snižoval silnější dolar růst tržeb a zisků meziročně o zhruba 500 bazických bodů. Ve 3Q15 se to kvůli expiraci části hedgingových kontraktů blíží k 1000 bazických bodů.

Branislav_Soták-1 

Patria Online: Co z toho lze vyvodit pro nejbližší dobu?

Do příštího roku očekáváme zmírnění tohoto efektu, protože budeme srovnávat data se silnějšími základy z tohoto roku. Přesto by měl uvedený efekt ještě přetrvávat. Pro korporátní sektor čekáme, že by se díky odeznění negativního bazického efektu na ropě, resp. v energetickém sektoru, a opětovné akceleraci ekonomiky, měl vrátit k meziročnímu růstu zisku.

Patria Online: Hodnotíte stejně i evropskou výsledkovou sezónu?

Evropská výsledková sezóna ještě neskončila, takže na hodnocení je ještě brzo. Vývoj na evropských kapitálových trzích ale ovlivní to, s čím přijde Evropská centrální banka. Výsledky tak nebudou pro další vývoj trhů na prvním místě.

Patria Online: Zisky kontra valuace?

Pokud se díváme na ocenění trhu z klasického úhlu P/E poměru, tak to, co jsem popsal v předchozích odpovědích, má vliv na jmenovatel, tedy E. Co se týká ochoty investorů za firemní zisky platit, tedy P, tak tam bude mít velké slovo americký FED a tempo, jakým bude upravovat měnovou politiku.

Obecně platí, že prostředí, kde se měnová politika zpřísňuje (tj. nyní, kdy rostou bezrizikové sazby, tedy výnosy na trhu se státními dluhopisy), nepřeje tomu, aby dále expandovaly poměrové ukazatele. I proto na příští rok nepočítáme s další expanzí poměrových ukazatelů, které jsou i tak z historického hlediska na nadprůměrných hodnotách. Počítáme spíše s jejich stagnací, či dokonce kontrakcí. Co je ale důležité mít na paměti, kontrakce nemusí nutně přijít přes nějakou hlubokou korekci trhu, i když ani to se nedá kvůli zpřísňování měnové politiky vyloučit. Alternativou je totiž opětovný nárůst zisků.

Příště: Ve druhé části rozsáhlého rozhovoru s analytikem Branislavem Sotákem, analytikem Patria Finance, k akciové výsledkové sezóně, se dočtete o tom, jak hodnotí výsledky firem, jaké společnosti považuje podle hospodářských výsledků za atraktivní a co ho na akciovém trhu zklamalo.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.01.2022
17:41Když americké akcie, proč ne ostatní? Posledních deset let leccos osvětlí
17:09Růst evropských akcií se upevňuje, koruna začíná týden posílením  
16:37Credit Suisse má další problém: Předseda s rytířským titulem porušil covidová pravidla a končí. Jak levné jsou teď akcie?
16:09Sázejte proti technologiím a vítězům z expanze Fedu, radí stratég
15:49Diamanty jako vítěz covidkrize: Jednička De Beers chystá největší zdražení za několik let
15:01Renaultu loni třetím rokem klesl prodej. Zaměření na značky s vyšší hodnotou se ale vyplatilo
14:16Stabilita na trzích je základem nestability, připomínají ekonomové. Jaký je vztah mezi rizikem a růstem?
12:44Týdenní výhled: Výnosy zůstávají v centru pozornosti, Čína začala bojovat s omikronem  
10:42Čtvero nebo také jen dvojí zvyšování sazby v letošním roce, nechceme vyšokovat trhy, říká člen rady Fedu
10:40Úvod týdne bez Ameriky. Evropa pozitivní při smíšených zprávách  
10:35Padesát miliard bylo málo. Unilever neuspěl s návrhem převzít část GSK, teď se chce modernizovat
9:40Petr Dufek: Zdražování ve výrobě symbolicky zpomalilo, o zlevňování nemůže být ještě řeč
9:04Rozbřesk: Američané snášejí inflační vlnu hůře než Evropané
8:47Čínská ekonomika loni vzrostla o 8,1 %, tvrdí statistika. V posledním kvartále ji brzdil realitní trh
8:41Dnes se v USA neobchoduje, evropské futures míří do zeleného  
6:04Sbohem, stimuly. Kde škrty rozpočtu ohrožují růst ekonomiky
16.01.2022
16:02Mzdový vývoj není hrozbou pro budoucnost. Čím hlavně lákají firmy nové zaměstnance?
8:05Víkendář: Roach o čínské ideologii, americké nerovnováze mezi investicemi a úsporami a přicházejícím oslabování dolaru
15.01.2022
16:09Jak stabilizovat vládní finance evropských zemí? Možností je více
9:53Víkendář: Inflace, fiskální politika nahrazující tu monetární a neznámé příčiny hlubokých změn na trhu práce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, y/y
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y