Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Branislav Soták: Pro korporátní sektor v USA čekáme, že by se měl příští rok vrátit k meziročnímu růstu zisku (1. díl)

Branislav Soták: Pro korporátní sektor v USA čekáme, že by se měl příští rok vrátit k meziročnímu růstu zisku (1. díl)

20.11.2015 10:30
Autor: Pavel Daniel

Největším negativním překvapením za rok 2015 pro Branislava Sotáka, analytika Patria Finance, byla kauza automobilky Volkswagen. Mimo dopadů na samotný VW bude mít zkreslování výsledků emisních kontrol dieselových motorů negativní vliv v celém automobilovém segmentu. Branislav Soták ale v rozsáhlém rozhovoru pro Patrii Online, který redakce rozdělila na tři části, uvedl i řadu velmi zajímavých příležitostí a akciových překvapení.

Patria Online: Jak hodnotíte právě končící výsledkovou sezónu?

V Americe to dopadlo na úrovni zisku lépe, než čekal trh. Na úrovni tržeb to ale dopadlo hůř. Výsledková sezóna za třetí čtvrtletí 2015 tak celkově sice dopadla lehce nad očekávání, ale to jen díky tomu, že ta očekávání byla posazena příliš nízko na poměrně hluboký meziroční propad zisků, který měl být tažen ropou a silným dolarem. Tržby meziročně propadly více, což implikuje, že se marže drží blízko historických maxim, kterých bylo dosaženo v předchozích kvartálech. Profitabilita pro tuto chvíli nachází oporu v restrukturalizačních úsporných opatřeních, měnových hedgingových kontraktech, nebo značném podílu nedolarových nákladů na celku.

Patria Online: Znamenají aktuální výsledky stabilizaci akciového trhu?

Aktuální výsledky v kombinaci s náznakem dalšího uvolnění měnové politiky Evropské centrální banky (ECB), stabilizací Číny a lepšími daty z USA, která sice na jedné straně přibližují FED k rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb, ale na druhé straně potvrzují kondici americké ekonomiky, pomohly akciovým trhům ke stabilizaci. Kdybychom ale vstoupili do výsledkové sezóny za jiné situace, tedy ne po letním „výplachu“, tak by to pravděpodobně nyní nijak extra vnímáno nebylo.

Patria Online: Proč?

Protože „kvalita“ překvapení není nijak valná. Meziroční nárůst zisků v rámci indexu S&P 500 v prvé polovině roku plus mínus stagnoval. V druhé polovině již ale sklouzává do záporu. Na vině je hlavně energetický sektor, na který stále nenahlížíme pozitivně. Cena ropy se podle nás nebude prozatím ode dna nijak prudce odrážet. Na druhou stranu, 4Q15 a příchodem nového roku dojde k odeznění negativního bazického efektu na cenách ropy. To znamená, že minimálně meziroční srovnání budou vycházet lépe a zisk na akcii v rámci indexu S&P 500 už nebude v meziročním srovnání tak prudce tažen dolů energetikou. Druhý negativní vliv tohoto roku ovšem zůstává, i když v menší míře, a to je silnější dolar.

Patria Online: Jak ovlivňuje silný dolar korporátní sektor?

Těch kanálů je více. V první řadě jde o technický vliv, kdy zahraniční tržby, které jsou přeúčtovány v dolarech, jsou nižší při silnějším dolaru. Dopad na zisky ovšem není tak prudký, neboť i velká část nákladů je generovaná v nedolarových ekonomikách. Firmy jsou navíc vůči měnovým vlivům do velké míry „hedgeované“, tj. zajištěné. Co se týče reálného, nikoliv účetního, dopadu na podnikání, tak silný dolar snižuje cenovou konkurenceschopnost amerických podniků na zahraničních trzích. V první polovině roku snižoval silnější dolar růst tržeb a zisků meziročně o zhruba 500 bazických bodů. Ve 3Q15 se to kvůli expiraci části hedgingových kontraktů blíží k 1000 bazických bodů.

Branislav_Soták-1 

Patria Online: Co z toho lze vyvodit pro nejbližší dobu?

Do příštího roku očekáváme zmírnění tohoto efektu, protože budeme srovnávat data se silnějšími základy z tohoto roku. Přesto by měl uvedený efekt ještě přetrvávat. Pro korporátní sektor čekáme, že by se díky odeznění negativního bazického efektu na ropě, resp. v energetickém sektoru, a opětovné akceleraci ekonomiky, měl vrátit k meziročnímu růstu zisku.

Patria Online: Hodnotíte stejně i evropskou výsledkovou sezónu?

Evropská výsledková sezóna ještě neskončila, takže na hodnocení je ještě brzo. Vývoj na evropských kapitálových trzích ale ovlivní to, s čím přijde Evropská centrální banka. Výsledky tak nebudou pro další vývoj trhů na prvním místě.

Patria Online: Zisky kontra valuace?

Pokud se díváme na ocenění trhu z klasického úhlu P/E poměru, tak to, co jsem popsal v předchozích odpovědích, má vliv na jmenovatel, tedy E. Co se týká ochoty investorů za firemní zisky platit, tedy P, tak tam bude mít velké slovo americký FED a tempo, jakým bude upravovat měnovou politiku.

Obecně platí, že prostředí, kde se měnová politika zpřísňuje (tj. nyní, kdy rostou bezrizikové sazby, tedy výnosy na trhu se státními dluhopisy), nepřeje tomu, aby dále expandovaly poměrové ukazatele. I proto na příští rok nepočítáme s další expanzí poměrových ukazatelů, které jsou i tak z historického hlediska na nadprůměrných hodnotách. Počítáme spíše s jejich stagnací, či dokonce kontrakcí. Co je ale důležité mít na paměti, kontrakce nemusí nutně přijít přes nějakou hlubokou korekci trhu, i když ani to se nedá kvůli zpřísňování měnové politiky vyloučit. Alternativou je totiž opětovný nárůst zisků.

Příště: Ve druhé části rozsáhlého rozhovoru s analytikem Branislavem Sotákem, analytikem Patria Finance, k akciové výsledkové sezóně, se dočtete o tom, jak hodnotí výsledky firem, jaké společnosti považuje podle hospodářských výsledků za atraktivní a co ho na akciovém trhu zklamalo.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.6.2018
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu
10:56Dopoledne se daří euru i koruně. OPEC jedná o produkci, cla zůstávají hrozbou  
10:23Roste Praha i Německo. Kofola dál sbírá ztráty, automobilky ustupují  
10:15Co by měl Trump dělat, kdyby chtěl své zemi skutečně prospět
9:39Airbus varoval, že by v důsledku brexitu mohl odejít z Británie
9:13Rozbřesk: OPEC+ na rozcestí: dojde k navýšení těžby?
8:55Evropa dnes míří do zeleného, dění v Praze ovlivní valná hromada ČEZ  
8:33Ministři eurozóny se shodli na dokončení záchrany Řecka
6:33Je čínský model hrozbou tržním ekonomikám?
21.6.2018
22:01Wall Street opět v červených číslech
18:39Ještě lepší než Amazon  
17:43Pražská burza v červeném, ale Kofola po středečním propadu šplhá vzhůru! V Evropě trpěly banky a automobilky
17:29Koruna dokázala najít oporu, libře pomohla BoE, dolar ztrácí  
16:11Spor USA-Čína: Daimler je první, kdo bije na poplach. Přibudou jiní?
15:10Koruna rozdivočela před ČNB. Nejslabší od října  
14:47Páteční valnou hromadu ČEZ budou provázet spory, soudí analytici

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu