Aktualizováno Růst eurozóny na začátku roku 2016 byl až překvapivě svižný. Podle prvního odhadu Eurostatu rostla eurozóna mezikvartálně o 0,6 % (anualizovaně tedy skoro o 2,5 %). To je skoro pětkrát rychlejší tempo růstu, než zaznamenaly ve stejném období USA. Díky tomu eurozóna dál pokračuje v růstu o 1,6 % meziročně a na rozdíl od USA přes vysokou srovnávací základnu nezpomaluje. Navíc poklesla překvapivě více v březnu míra nezaměstnanosti, která spadla na pětiletá minima (10,2 %).
I když dnešní tempo růstu je asi v dalších kvartálech tohoto roku těžko udržitelné. Již dnes se dá ale pravděpodobně říci, že slušný růst by měl tlumit apetit centrálních bankéřů v eurozóně po další měnové expanzi. To ostatně ve včerejším rozhovoru přiznala jedna z holubic uvnitř ECB - její hlavní ekonom Peter Praet.
Podle doposud zveřejněných údajů se domníváme, že zatímco růst v Německu pravděpodobně lehce zvolnil tempo z konce minulého roku, zrychlil naopak trochu růst v ostatních velkých ekonomikách eurozóny. To ostatně již dnes ráno podpořily lepší výsledky HDP z Francie a Španělska a očekáváme o něco silnější růst také v Itálii.
Z hlediska struktury sázíme na to, že růst táhne v čím dál větší míře spotřeba domácností, která by měla těžit ze zlepšující se situace na trhu práce. Pro zbytek roku nicméně počítáme především kvůli slabším vývozům s poklesem dynamiky růstu (za celý rok odhadujeme 1,5 %). Dnešní čísla by měla být pozitivní zprávou pro euro. Vzhledem k jeho výrazným ziskům v posledních seancích již ale nemusí během dnešního obchodování na trzích způsobit výraznější revoluci.