Míra využití výrobních kapacit (CU) v odvětví chemické výroby je už dlouho nejlepším vedoucím indikátorem pro vývoj v celé globální ekonomice. MMF nedávno snížil svůj odhad růstu světové ekonomiky a tím potvrdil predikční sílu tohoto ukazatele. Jak ukazuje první graf, CU začala v říjnu opět klesat a udusila naděje, že ekonomická aktivita se stabilizovala. Březen pak přinesl nová cyklická minima na hodnotě 80,1. Průměr CU během supercyklu let 1987–2008 přitom dosáhl hodnoty 91,3:

CU předčí ve své predikční síle řadu používaných ekonomických modelů a příčinou je, že chemická výroba má dlouhou historii a její produkty se používají v široké řadě dalších odvětví. Dotýká se tak téměř všech částí světové ekonomiky a díky ní máme téměř okamžité informace o celém globálním výrobním řetězci. Významné jsou v tomto smyslu zejména data týkající se rozvíjejících se ekonomik a zemí BRIC. Čínský stimulační program pomohl po roce 2008 všem čtyřem z nich. Změna její ekonomické politiky pak ale po roce 2013 znamenala zlom.
Čínský „nový normál“ se odrazil v poklesu tempa růstu chemické výroby zhruba na polovinu. Změny v Číně se projevily znatelně v Brazílii, kde sice v roce 2014 nastalo mírné oživení, pak se ale dostavil další pokles výroby. Podobné je to v případě Ruska, jehož výroba se do poklesu dostala v polovině roku 2014. Tento vývoj se sice na nějaký čas otočil, ale řadu měsíců už opět pozorujeme pokles tempa růstu chemické výroby v této zemi. Vývoj v Indii je proměnlivější, ovšem i zde tempo růstu už řadu měsíců klesá a poslední dostupná data hovoří o tom, že se drží těsně nad nulou:

Popsaný vývoj využití kapacit a výroby potvrzuje, že ve světové ekonomice dochází k významným změnám i v zemích BRIC, které byly dříve schopny dosahovat vysokého tempa ekonomického růstu. Politici a ekonomové by možná udělali lépe, kdyby namísto svých teoretických modelů sledovali vývoj v odvětví výroby chemie. Ten totiž už dlouho spolehlivě ukazuje, co se ve světové ekonomice děje.
Autorem je Paul Hodges ze společnosti International eChem.
Zdroj: BeyondBrics